Wiadomości z Katowic

Ruszają prace projektowe dla II etapu realizacji Hubu gamingowo-technologicznego

  • Dodano: 2024-03-01 09:45

Pod koniec lutego miasto podpisało umowę o wartości 10 mln zł z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński, laureatem I nagrody na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla drugiego etapu inwestycji. Trwają też przygotowania do ogłoszenia przetargu na adaptację i rewitalizację zabytkowych obiektów Szybu Pułaski.

II etap realizacji Hubu gamingowo-technologicznego

- Budowa Hubu gamingowo-technologicznego to inwestycja wyjątkowa z wielu względów. Miejscem realizacji tego projektu jest unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK „Wieczorek". Dzięki temu część istniejących, poprzemysłowych budynków zostanie zaadaptowana na potrzeby Hubu, powstaną też nowe budynki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Katowice już teraz są siedzibą wielu firm związanych z IT i e-sportem. Hub gamingowo-technologiczny nie tylko umożliwi im korzystanie z dostosowanej do ich potrzeb przestrzeni, ale także przyciągnie do stolicy województwa kolejne podmioty – dodaje prezydent.

Pod koniec lutego Katowickie Inwestycje S.A., które w imieniu miasta Katowice odpowiadają za realizację Hubu gamingowo-technologicznego, podpisały umowę o wartości 10 mln zł z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński, laureatem I nagrody, na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego etapu inwestycji.  W ramach II etap realizacji Hubu, którego dotyczy podpisana umowa, zaprojektowany zostanie nowy obiekt, położony na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Przewidziano w nim przestrzenie technologiczne na potrzeby e-sportu, studiów telewizyjnych i filmowych, które wyposażone będą m.in. w reżyserki i pokoje do obsługi produkcji, miejsce dla gości i widownię. Znajdą się tu ponadto sale treningowe dla graczy. Projekt będzie obejmował również parking podziemny dla około 300 samochodów i rowerownię.

Wkomponowanie obiektu w zabytkową tkankę poprzemysłową to jeden z powodów, dla których skład sędziowski konkursu zdecydował się na wybór właśnie tego projektu. Swoją decyzję sędziowie uzasadnili umiejętnym wpisaniem się w kontekst historyczny otoczenia, dążenie do optymalizacji bryły i skali architektury obiektu.

W związku ze zwycięstwem w konkursie pracownia została zaproszona do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia „z wolnej ręki" na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie stworzonej pracy konkursowej. - Mamy za sobą dwa lata wspólnej pracy przy projektowaniu pierwszego etapu Hubu. Chcemy podziękować za to zaufanie i wspaniałą atmosferę. Czujemy się zaszczyceni, mogąc w dalszym ciągu uczestniczyć we współtworzeniu tej wyjątkowej idei - mówi Andrzej M. Chołdzyński, właściciel biura projektowego AMC Andrzej M. Chołdzyński. Na wykonanie dokumentacji projektowej pracownia będzie miała 13 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Kolejnym krokiem realizacji będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybudowanie obiektu.

Coraz bliżej budowy I etapu

Wcześniej zostanie zrealizowany I etap, który obejmuje adaptację i rewitalizację istniejących już obiektów w rejonie Szybu Pułaski. To zabytkowe zabudowania o cennych walorach architektonicznych, które teraz zostaną odnowione, przystosowane do nowego charakteru i połączone pasażem podziemnym.

- Znajdą się tu m.in. powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Rozpoczęcie robót planowane jest jeszcze w tym roku, potrwają one 32 miesiące – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Ponadto wykonano już inwentaryzację i ekspertyzy stanu technicznego obiektów w rejonie Szybu Poniatowski, które docelowo mają przejść modernizację w ramach VI etapu realizacji projektu. Opracowania posłużą do dalszej analizy możliwości adaptacyjnych budynku maszyny wyciągowej, budynku warsztatu i wentylatorów, nadszybia z wieżą wyciągową, laboratorium oraz łaźni.

Projekt z dofinansowaniem

Szacunkowa wartość kompleksowego zagospodarowania całego terenu – wraz z szybem Poniatowski to około miliard złotych. Zaplanowane wydatki na realizację tego projektu to nieco ponad 616 mln zł, z czego blisko 309,5 mln zł pokryją środki przyznane w ramach działania Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również