Wiadomości z Katowic

Ruszyła budowa Nowego Nikiszowca

  • Dodano: 2018-08-22 16:00

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, w Katowicach rozpoczęły się pracę nad osiedlem Nowy Nikiszowiec, który ma nawiązywać swoją architekturą do pobliskiego słynnego Nikiszowca.

Dla nowego osiedla inspiracją stała się architektura Nikiszowca, które niegdyś było osiedlem robotniczym dla górników, a teraz jest jedną z największych atrakcji zarówno Katowic jak i całego województwa. Cała jego zabudowa stworzona jest z surowej czerwonej cegły, a nowe miejsce ma do niego nawiązywać. Jednak zamiast wspomnianej czerwonej cegły, elewacje zostaną pokryte specjalnym tynkiem o szlachetnej fakturze, w kolorystyce nawiązującej do mieniących się odcieni cegły. Oczywiście nie będzie mogło zabraknąć centralnego placu oraz podwórka, na którym mieszkańcy będą mogli zakładać społeczne ogródki.

Konkurs na opracowanie koncepcji budowy osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Katowicach wygrała warszawska pracownia 22Architekci. Ich projekt został wybrany jednogłośnie. Był najlepszy pod względem użytkowym, funkcjonalnym, wizualnym i ekonomicznym.

„Stary Nikiszowiec jest legendą, wizytówką Katowic. To coś, co istnieje w świadomości każdego architekta jako ikona tego miejsca. Traf chciał, że działka pod zabudowę w ramach programu Mieszkanie Plus jest położona w sąsiedztwie, w ten sposób architektura starego Nikiszowca stała się dla nas inspiracją” - powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej Aleksander Drzewiecki, architekt i wspólnik w pracowni 22Architekci.

Nowe osiedle będzie się znajdowało przy ul. Górniczego Dorobku. Składać się będzie z trzech kwartałów, w których znajdzie się 513 mieszkań, a każde po 60 m2 powierzchni. Teren budowy to aż ok. 5 hektarów, a wokoło jest on mocno zalesiony. Z konstrukcyjnego punktu widzenia ta inwestycja jest sporym wyzwaniem, ponieważ osiedle położone będzie na Mrówczej Górce, a różnica wysokości w terenie wynosi aż 6 m, a ponadto w tym rejonie Katowic przez blisko 200 lat działała kopalnia węgla kamiennego „Wieczorek”.

„Szczęśliwie teren inwestycji znajdował się i nadal pozostaje poza wpływem i granicami obszaru górniczego tej kopalni. Warunki panujące w podłożu inwestycji określono jednak jako złożone, a lokalnie jako skomplikowane. Wymagało to od nas rzetelnej, obszernej, czasochłonnej analizy warunków gruntowo-wodnych, popartej licznymi nowoczesnymi badaniami z wykorzystaniem georadaru czy sondowań DPL i CPT. To pozwoliło na bezpieczne posadowienie obiektów” - powiedział prezes firmy PF Projekt, która odpowiadała za konstrukcyjną część projektu, Arnold Prasalski.

Zaplanowano już termin oddania mieszkań do użytku najemcom i jest to III kwartał 2020 roku.


Źródło: Sylwia Szafranek

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również