Wiadomości z Katowic

Skorzystaj z programu Maluch+

  • Dodano: 2018-12-27 10:00

W ramach rządowego programu można ubiegać się o dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki dla najmłodszych
Program Maluch+ wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Maluch+ jest programem rocznym.

Celem rządowej inicjatywy jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

Zainteresowane dofinansowaniem podmioty mogą składać oferty w czterech możliwych modułach. Pierwszy przeznaczony jest na tworzenie takich miejsc opieki przez samorządy. Można starać się o wpisanie do programu, o ile na terenie danej gminy nie funkcjonuje żaden gminny żłobek ani klub dziecięcy. Wtedy można liczyć na dofinansowanie do 80 proc. dla projektów o wartości do 3 mln zł. Musi być jednak spełniony jeszcze jeden warunek: dofinansowanie nie może dotyczyć więcej niż 20 proc. dzieci w wieku 1-2 lata. W przypadku, kiedy w danej gminie funkcjonuje już żłobek lub klub dziecięcy – koszt projektu nie może przekroczyć 5 mln zł.

Drugi możliwy moduł dotyczy dofinansowania z udziałem środków z poprzednich edycji programu Maluch+. Tutaj jest też mowa o miejscach dla dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagających szczególnej opieki.

Trzeci i czwarty moduł przeznaczony jest dla innych podmiotów niż samorządy terytorialne (w tym też uczelnie). W pierwszym przypadku (moduł 3) kwota dofinansowania utworzenia jednego miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi do 10 tys. zł, a u dziennego opiekuna – do 5 tys. zł.

W module 4 zaś chodzi o utworzenie miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagających szczególnej opieki. Kwoty dofinansowania mają być znane na etapie rozstrzygnięcia tej edycji programu Maluch+.

Budżet tego rządowego programu to aż 450 mln zł, które w pierwszej kolejności będą przeznaczone dla samorządów terytorialnych (moduł 1 i 2). Warto pamiętać, że katalog podmiotów mogących zakładać żłobki czy kluby dziecięce oraz zatrudniających dziennych opiekunów rozszerzono m.in. o samorząd wojewódzki.

„Wspieranie rozwoju instytucji opieki dla dzieci do lat 3 jest niezwykle istotne. W Polsce w prawie 63 proc. gmin wciąż brakuje żłobków i klubów dziecięcych. Jednym zaś z czynników wpływających na podejmowaniu decyzji o posiadaniu dzieci jest możliwość powrotu rodziców na rynek pracy po ich urodzeniu oraz zapewnieniu im opieki. Tworzenie takich miejsc to nie tylko element polityki rodzinnej, ale także bodziec dla rynku pracy. Pamiętajmy, że inwestycja w rodzinę jest inwestycją w przyszłość całego narodu i lokalnych społeczności” – zachęca do skorzystania z programu Maluch+ Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Tylko przyklasnąć takim programom. Dobrze też się stało, że samorządy wojewódzkie też same mogą zakładać żłobki i kluby dziecięce. Dzięki pieniądzom z rządowego programu Maluch+ możemy naprawdę realnie poprawić sytuację małych dzieci i ich rodziców w regionie. Zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie. Na tym tylko wszyscy zyskamy” – dodaje Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Program Maluch+

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również