Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Ślask: Rozbito grupę przestępczą nielegalnie składującą niebezpieczne odpady

  • Dodano: 2019-04-03 11:45, aktualizacja: 2019-04-03 13:29

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej rozpracowali grupę przestępczą.

Wczoraj realizacje w podobnych sprawach dotyczących nielegalnego składowania odpadów przeprowadzili również policjanci z KWP w Krakowie oraz z KMP w Częstochowie. Przestępcy wynajmowali hale magazynowe, w których składowali ogromne ilości płynnych odpadów-cieczy będących m.in. pochodnymi rozpuszczalników i lakierów. Następnie porzucali składowane w 1000-litrowych zbiornikach niebezpieczne opady. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszą szereg zarzutów.

Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia
 

Wczoraj rano policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, weszli na teren kilku mieszkań na Śląsku, Pomorzu i w Małopolsce. Stróże prawa zatrzymali 7 osób. Jak ustalili mundurowi w toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, zatrzymani stworzyli grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. W toku prowadzonych czynności ustalono mechanizm działania przestępców. Sprawcy wynajmowali hale magazynowe w różnych miejscowościach na terenie całego kraju (m.in. Częstochowa i Zawiercie). Umowy zawierali na spółki zarejestrowane na siebie lub osoby trzecie-członków rodziny lub tzw. słupy. Następnie składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady. Stanowiły je odpady płynne-ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów co stwierdziły ekspertyzy przeprowadzone przez biegłych z zakresu fizykochemii. Odpady przechowywano zwykle w 1000-litrowych zbiornikach-tzw.mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu terenu odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub mogących spowodować skażenie środowiska. Na każdym z wynajętych terenów przestępcy zostawiali zwykle nawet kilka tysięcy zbiorników wypełnionych niebezpiecznymi cieczami i znikali, pozostawiając właściciele gruntów lub magazynów z niemałym kłopotem.

Do sprawy zatrzymano w sumie 7 osób - mieszkańców kilku śląskich miast, Małopolski i Pomorza

W części realizacji policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP Katowice wspierał policyjny przewodnik z KMP Katowice wraz z psem.

Podejrzani jeszcze dziś będą doprowadzani do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Tam usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, a także transportu i składowania odpadów wbrew przepisom. Grozi im do 10 lat więzienia.

Dziś realizacje w podobnych sprawach dotyczących nielegalnego składowania odpadów przeprowadzili również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Stróże prawa zatrzymali osoby oraz dokonali przeszukań pomieszczeń. Wstępne ustalenia wskazują na powiązania części zatrzymanych ze Śląska i Małopolskich. Powiązania dotyczą m.in. pobierania odpadów z tych samych źródeł oraz korzystania z tych samych firm transportowych. Czynności w sprawie trwają, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Nielegalne przewożenie i składowanie odpadów to przestępczy proceder, z którym nieustannie walczą śląscy policjanci. Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczającym przestępczość przeciwko środowisku udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in. nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych, a także składowania odpadów niebezpiecznych na terenie opuszczonych hal magazynowych i pustostanów. Dzisiejsze realizacje Policji Śląskiej i Małopolskiej to kolejne uderzenie w ten przestępczy proceder.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Katarzyna Matera

    Kolejne nielegalne składowisko ul. Majątkowa Milice, ktoś się tym zajmie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.