Wiadomości z Katowic

Startuje XI Katowicki Festiwal Szachowy

  • Dodano: 2024-04-23 11:30

To będzie prawdziwe święto królewskiej gry, a Katowice po raz kolejny staną się stolicą polskich szachów. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym od 26 do 28 kwietnia odbędzie się XI Katowicki Festiwal Szachowy. Rok 2024 jest rokiem jubileuszowym dla Śląskiego Związku Szachowego, który obchodzi swoje urodziny.

XI Katowicki Festiwal Szachowy

- O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic - Katowicki Festiwal Szachowy jest świetnym miejscem do szlifowania swoich umiejętności bądź rozpoczęcia swojej przygody z szachami. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcam całe rodziny do skorzystania z okazji i przekonania się jak świat szachów wygląda z bliska – dodaje prezydent.

Na uczestników festiwalu czekają atrakcje przygotowane z myślą nie tylko o szachistach, ale też o publiczności. Festiwal rozpocznie się od rozegrania Drużynowego Pucharu Polski w Szachach Błyskawicznych. W turnieju, który rozegrany zostanie 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, udział wezmą drużyny z całego kraju. Partnerem Pucharu Polski jest PGNiG Termika. W sobotę i w niedzielę odbędzie się jedenasta edycja turnieju szachowego Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w tym grupa OPEN – turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego.

- XI Katowicki Festiwal Szachowy będzie największym otwartym Festiwalem szachowym Polsce. W tym roku cieszy nas bardzo wysoka liczba zgłoszonych zawodników, ale również poziom sportowy – ponad 20 arcymistrzów szachowych. Nasze hasło przewodnie „Szachy łączą pokolenia" sprawdza się również w Katowicach. Różnica wieku pomiędzy najmłodszym, a najstarszym uczestnikiem wynosi ponad 70 lat – mówi Michał Paździora dyrektor Festiwalu.

Do udziału w zawodach akces zgłosiło blisko 800 zawodników. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. arcymistrzowie: aktualny Mistrz Polski Bartosz Soćko, medalista mistrzostw świata i Europy Jacek Gdański, pięciokrotny Mistrz Polski Radosław Wojtaszek, gruzińska Mistrzyni Świata Juniorów do 16 i 18 lat Keti Tsatsalashvili oraz dwukrotny Mistrz Ukrainy Andrei Volokitin.

- Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny możemy organizować tak wspaniałe wydarzenie z miastem Katowice. W zeszłym roku odbyła się jubileuszowa X edycja Festiwalu, a ten rok to jubileusz sam w sobie – 100 lat Związku, świętujemy wspólnie z miastem Katowice – dopowiada Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego.

2024 jest rokiem Jubileuszowym dla Śląskiego Związku Szachowego. 27 kwietnia 1924 roku został założony Polski Związek Szachistów Województwa Śląskiego (pierwotna nazwa Śląskiego Związku Szachowego). 27 kwietnia 2024 roku będzie kulminacyjnym momentem obchodów 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. O godzinie 16:00 odbędzie się mecz przyjaźni na 100 szachownicach z Małopolskim Związkiem Szachowym, natomiast o 18:00 uroczysta gala 100-lecia. W programie Festiwalu znajdują się turnieje szachowe dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, a także pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Łączna pula nagród XI Katowickiego Festiwalu Szachowego wynosi ponad 60 tysięcy złotych, w tym 43 tysiące w nagrodach finansowych.

Więcej informacji o XI Katowickim Festiwalu Szachowym można znaleźć na stronie internetowej: chess.katowice.pl.

Szczegółowy harmonogram:

piątek (26.04)

  • 16:00 PGNiG Drużynowy Puchar Polski w Szachach Błyskawicznych

sobota (27.04)

  • 10:00 I runda – Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego
  • 11:00 Oficjalne otwarcie XI Katowickiego Festiwalu Szachowego
  • 16:00 Mecz Przyjaźni na 100 szachownicach: Śląski Związek Szachowy – Małopolski Związek Szachowy
  • 18:00 Uroczysta Gala 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego

niedziela (28.04)

  • 10:00 drugi dzień rozgrywek – Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego
  • 14:30 zakończenie Festiwalu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również