Wiadomości z Katowic

Surowce do produkcji papieru - jaką pełnią rolę w przemyśle?

  • Dodano: 2020-06-03 14:45

Papier towarzyszy nam od tysiącleci. Stosujemy go praktycznie codziennie. Do powstania papieru stosuje się rozmaite surowce. O czym więc powinniśmy pamiętać?

Papier – jak przebiegała jego ewolucja?

Pismo to wynalazek człowieka, który ma już jakieś sześć tysięcy lat. Podobną długość żywota ma więc także papier. Poszukiwanie nośnika do utrwalania zapisków było bowiem bardzo ważnym celem człowieka. Pierwszym z nich były gliniane tabliczki. Mimo licznych wad spełniało jednak swoje zadanie. Z upływem lat człowiek tworzył coraz to lepsze nośniki. Jednym z nich był chociażby papirus. Każdy kojarzy go i łączy nierozerwalnie ze starożytnym Egiptem. Pierwsza wersja papieru, jaką znamy i używamy do dziś, powstała w północnych Chinach. Za jego twórcę uważa się jednego z urzędników na dworze cesarza He za panowania Dynastii Han. To Cai Lun wprowadził masowe metody produkcji papieru czerpanego. Wytwarzano go z łodyg bambusa, łyki drzew, krzewów morwowych czy odpadów konopnych. Techniki i metody produkcji nieustannie ewoluowały, czego efektem jest papier stosowany współcześnie. Znajdziemy zarówno wersję drzewną, jak i pozbawioną ścieru drzewnego.

Surowce do produkcji papieru – jak możemy je podzielić?

Papier możemy podzielić na wiele rodzajów. Wyróżniamy bibułkę, papier, karton, tekturę, a także bibułę. W przemyśle tych wersji jest znacznie więcej. Papier możemy podzielić np. ze względu na nośnik informacji. W takim przypadku mamy do czynienia z papierem gazetowym, biurowym oraz afiszowym. Papier możemy także podzielić według jego struktury. Możemy wówczas mówić o papierze drzewnym, syntetycznym, bibule oraz brystolu. Jeśli potrzebujemy wersji specjalistycznych, to sięgnijmy po papier lakmusowy, papierosowy, rysunkowy, ścierny czy toaletowy. To jednak nie koniec metod podziału. Analiza składu włóknistego pozwala bowiem wskazać aż dziesięć klas papieru. Ten najwyższej jakości będzie oznaczony numerem jeden, a najgorszej – numerem dziesięć.

Surowce do produkcji papieru – po co sięgają producenci?

Roślinne włókna to podstawa do produkcji papieru. Pozyskuje się je z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego, ale także z osiki czy jodły. Włókna do produkcji papieru można także pozyskiwać z roślin. Doskonale sprawdza się bawełna, len, słoma zbóż, trzcina oraz konopie. W tym procesie istotne są również surowce wtórne. Do tej grupy zaliczymy makulaturę czy szmaty zawierające włókna roślinne. Możliwości jest więc naprawdę wiele. Surowce do produkcji papieru dostarczają także certyfikowani dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/. Takie włókna poddaje się obróbce mechanicznej lub chemicznej. W wyniku pierwszego procesu powstaje masa celulozowa. Drugi zaś prowadzi do powstania ścieru drzewnego. Jak widać, surowce do produkcji papieru można uzyskać na wiele sposobów. Współpraca z profesjonalnym dystrybutorem także jest niezwykle ważna. Dzięki temu firmy z branży przemysłowej nie muszą obawiać się o jakość swoich produktów. Różnego rodzaju oferty można sprawdzić i porównać ze sobą w internecie, co pozwoli zaoszczędzić nieco czasu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.