Wiadomości z Katowic

Syryjczycy próbowali nielegalnie dostać się do Polski

  • Dodano: 2020-10-07 14:00

4 października na katowickim lotnisku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje obywateli Syrii.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Cudzoziemcy zostali zatrzymani po przylocie rejsowego samolotu z Aten. Mężczyzna okazał do kontroli belgijski dokument tożsamości, natomiast kobieta wylegitymowała się szwedzkim paszportem. W obu dokumentach widniały dane osobowe i wizerunki innych osób.

W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że dokumenty te figurują w bazie SIS jako utracone. Podczas przesłuchania ustalono dane osobowe i obywatelstwa zatrzymanych cudzoziemców. W ramach prowadzonego postępowanie karnego, w związku z popełnionymi przestępstwami, cudzoziemcom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Syryjczycy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia oraz wnioski o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy sądowej. Każdy z nich za nielegalny pobyt w Polsce został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Natomiast za posłużenie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby wymierzono im karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszącym odpowiednio 2 i 1 roku, jak również podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Ponadto wobec cudzoziemców wszczęte zostały postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.