Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach po raz piąty organizuje Dni Kultury Żydowskiej – święto żydowskiej kultury, sztuki i historii. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, po raz pierwszy wszystkie spotkania transmitowane są online na oficjalnym profilu Biblioteki na Facebooku oraz YouTube, zawsze o godz. 17.00.
Spotkania finansowane są ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego oraz Inicjatywy Lokalnej.
Dla dzieci i rodziców:
Mała książeczka o świętach żydowskich
Spotkanie z Zofią Kusztal, katowiczanką, judaistką, doktorem historii, autorką wystawy „Katowickie synagogi", autorką publikacji „Mała książeczka o świętach żydowskich".
13 marca, MBPKatowiceFilia3
Dla dorosłych:
Ejlat - na styku czterech kultur
Spotkanie z Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga Antek w podróży.
4 marca, MBPKatowiceFilia16
Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich
Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, genealog, pasjonat, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorant na Wydziale Historycznym UJ, autor książki „Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie" (Wyd. 2020).
5 marca, MBPKatowiceFilia19
Komendant. Życie Salomona Morela
Spotkanie z Anną Malinowską, dziennikarką, autorką książek „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" oraz „Komendant. Życie Salomona Morela" (historia komendanta obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach).
9 marca, MBPKatowice
Pod presją
Spotkanie z Tomaszem Żukowskim, autorem książki „Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos".
10 marca, MBPKatowice
Mieszkańcy Górnego Śląska z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej
Spotkanie z dr Aleksandrą Namysło, historyczką z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Katowicach, autorką książek „Druga strona lustra", „Zanim nadeszła Zagłada..." oraz „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim katowickim w latach 1945-1970".
11 marca, MBPKatowice
Czerń i purpura
Spotkanie z Wojciechem Dutką – autorem książki „Czerń i purpura", opartej na faktach powieści o miłości młodego esesmana do żydowskiej więźniarki Auschwitz.
12 marca, MBPKatowice
Na żywo:
Zapisane w kamieniu
Zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Katowicach.
Oprowadza Dariusz Walerjański, historyk, muzealnik, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, społeczny opiekun zabytków żydowskich w woj. śląskim. W związku z limitem miejsc obowiązują wcześniejsze, telefoniczne, zapisy. W trakcie zwiedzania należy utrzymywać bezpieczną odległość oraz zakryć usta i nos.
13 marca, godz. 12.00 i 13.30
Wystawy, na żywo:
Nivea Creme Oskara Troplowitza. Śnieżnobiały 110-latek
Wystawa „Nivealiów" ze zbiorów Wojciecha Mszycy, znawcy i badacza życiorysu Oskara Troplowitza – współtwórcy kremu Nivea.
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia
Cmentarz żydowski w Katowicach
Wystawa zdjęć ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka