Wiadomości z Katowic

Lasy Murckowskie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym? Jest taka szansa!

  • Dodano: 2021-03-04 06:45, aktualizacja: 2021-03-11 11:12

W Lasach Murckowskich powstanie tzw. zespół przyrodniczo-krajobrazowy? To inicjatywa Marcina Krupy, prezydenta Katowic, który zwrócił się też o wyrażenie opinii w tej sprawie do Nadleśnictwa Katowice.


Wbrew stereotypom należy podkreślić, że Katowice są trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce. Lasy Murckowskie to rozległy kompleks leśny położony na terenie Katowic, Tychów i Mysłowic. Zarządzane są przez Nadleśnictwo Katowice, a ich teren należy do leśnictw: Murcki, Wesoła, Ochojec, Czułów, Lędziny i Podlesie. Teraz pojawiła się szansa na utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. 

- W ostatnich tygodniach w naszym mieście toczy się ważna dyskusja dot. Lasów Murckowskich. Ochrona dziedzictwa przyrodniczego Katowic to jedno z naszych najważniejszych zadań. Dlatego zwróciłem się dzisiaj do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego (jest to szczególna forma ochrony przyrody - w tym drzewostanów) – poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa za pośrednictwem mediów spolecznościowych.

Co to oznacza w praktyce?

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy tworzy się, aby objąć ochroną wyjątkowo cenne fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego w celu zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Wszelkie działania podejmowana na terenie chronionym w ten sposób muszą być zgodne z opracowanym i przyjętym planem ich zagospodarowania przestrzennego, a ten winien uwzględniać postulaty przyrodników i historyków

Warto dodać, że na terenie wspomnianych Lasów Murckowskich znajduje się m.in. 

  • pomnik przyrody dąb Tadeusz,
  • rezerwat przyrody Las Murckowski,
  • rezerwat przyrody „Ochojec”,
  • użytek ekologiczny „Płone Bagno”,
  • zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”.

Lasy Murckowskie to też trasy rowerowe, szlaki piesze

Co więcej, przez Lasy Murckowskie przebiega 7 tras rowerowych oraz 10 szlaków pieszych tworzących sieć o długości ponad 200 km. Jednym słowem to cenny przyrodniczo teren i warto o niego zadbać. Czy pomysł prezydenta Krupy spotka się z aprobatą Nadleśnictwa w Katowicach? Dowiemy się niebawem.
 

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj »

  • alojz

    ale farsa.np.podlesie sama nazwa wskazuje "pod lasem" ale to juz historia sprzed setek lat.deweloperka betonuje te dzielnice duze natezenie ruchu,smród,duze skupiska ludzkie, brak migracji zwierzyny poprzez ogrodzone "getta" zabudowa osiedlowa,ogólny brud np.odchody psów kiedys na tej ziemi pasano krówki dzis pieski....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również