Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Turystyka biznesowa w Katowicach dynamicznie się rozwija

  • Dodano: 2020-03-09 09:15

Rok 2019 był kolejnym wyjątkowym okresem dla rozwoju przemysłu spotkań w Katowicach – wynika z najnowszego raportu „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku".

Po raz pierwszy liczba uczestników wydarzeń biznesowych przekroczyła milion osób! W mieście pojawili się nowi inwestorzy z różnych sektorów gospodarki, w tym także na rynku hotelarskim, zwiększyła się liczba odwiedzających miasto uczestników spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych. W świetle badań oczekiwań i preferencji uczestników spotkań – Katowice są miastem, które spełnia wymagania delegatów.

W 2019 roku zorganizowano w Katowicach 6453 wydarzenia biznesowe, w tym kolejną edycje Intel Extreme Masters z ponad 174 tys. gości, ale także Światowa Konferencja Antydopingowa, Europejski Kongres Gospodarczy, Fryderyki, Europejską Konferencje Regionalną Interpolu, czy Konferencje CyberTek. W porównaniu do 2018 roku (gdy odnotowano 6170 wydarzenia) łączna liczba spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowym w 2019 roku jest większa o 283 spotkania biznesowe, co oznacza wzrost liczby takich wydarzeń o 4,59%.

Ponad milion gości wydarzeń konferencyjnych i targowych przybyło do Katowic w 2019 r. Kolejny rok z rzędu jest rekordowy! Do Katowic w zeszłym roku przyjechało o ponad 260 tys.. więcej osób więcej niż w 2018 r. Oznacza to prawie 35% wzrost. To pokazuje, że sprawdza się nasza konsekwentnie realizowana strategia ukierunkowana na rozwój turystyki biznesowej, ściąganie nowych imprez biznesowych oraz rozwijanie tych, które już przyciągnęliśmy. W 2018 roku byliśmy gospodarzem Szczytu Klimatycznego COP24, który stał się kamieniem milowym w rozwoju turystyki biznesowej w mieście. W zeszłym roku w Katowicach oprócz cyklicznych kongresów i konferencji odbyła się Światowa Konferencja Antydopingowa, a także konferencja Interpolu. Otrzymaliśmy także tytuł gospodarza Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się 2022 roku  – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Za każdym razem podkreślamy, że tysiące gości w Katowicach to realne zyski dla miasta i naszych mieszkańców. Rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze, czy lokalni sklepikarze. Przeciętnie uczestnik konferencji korzystający z noclegu „zostawia" w Katowicach ponad 749 zł, a nie korzystający 178 zł. Co ważne, wiele osób, które przyjeżdżają do Katowic w celach biznesowych – chętnie tu wraca, by np. z całą rodziną iść na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w jednej z najlepszych sal koncertowych świata czy też wybrać się na jeden z katowickich festiwali muzycznych znanych w całej Europie. To doskonała promocja Katowic – dodaje prezydent Krupa.

Najwięcej spotkań konferencyjnych odbyło się w październiku, natomiast największa liczba uczestników Katowice odwiedziło w marcu 2019 roku. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym – największej zadaszonej przestrzeni kongresowej w Polsce w 2019 roku zorganizowano 251 spotkań, w których udział wzięło 727 823 uczestników. Licznym wydarzeniom biznesowym w Katowicach towarzyszą także wydatki . Delegat korzystający z noclegu w Katowicach w 2019 roku pozostawił średnio 749,04 zł na osobę w tym na nocleg 399,22 zł. Natomiast delegaci, którzy zadeklarowali jakiekolwiek wydatki, ale nie korzystali z noclegu, wydali średnio w Katowicach 178,06 zł.

Warto tutaj podkreślić, że wydatki uczestników wydarzeń konferencyjnych poniesione przez nich w Katowicach wyniosły ponad 210 mln zł. W świetle badań uczestników spotkań konferencyjnych - Katowice są miastem, które spełnia wymagania delegatów w zakresie wydarzeń biznesowych. Wraz z rozwojem popytu na spotkania rozwija się także baza noclegowa w mieście, pojawiają się nowi inwestorzy, a realizowane inwestycje infrastrukturalne poprawiają, i tak już dobrze ocenianą, dostępność komunikacyjną Katowic.

– Wraz z rozwojem popytu na spotkania rozwija się baza noclegowa w mieście (oferująca w 2019 roku w 22 hotelach 2206 pokoje, w tym 1129 pokoje w 6 hotelach skategoryzowanych na cztery gwiazdki). W 2020 roku planowane są otwarcia dwóch hoteli, a do 2022 roku 5 kolejnych (wszystkie inwestycje są już w trakcie realizacji, w standardzie czterogwiazdkowym). Uzupełnią one bazę noclegową dla biznesowych gości i uczynią miasto Katowic jednym z najatrakcyjniejszym dla organizacji spotkań konferencyjnych i biznesowych w Polsce – czytamy w raporcie Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku autorstwa dr Krzysztofa Cieślikowskiego. W najbliższych latach w Katowicach przybędzie 1083 nowych pokoi w 7 hotelach, co oznacza wzrost o 49% do ogólnej liczby pokoi hotelowych, a w segmencie hoteli czterogwiazdkowych oferta Katowic niemalże się podwoi.

Turystyka biznesowa stała się istotnym produktem miasta, który oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego i społecznego oraz jest istotnym elementem promocji Katowic zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych.

 Podsumowanie w liczbach turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku:

  • 6453 wydarzenia biznesowe
  • Po raz pierwszy w historii badań, które są prowadzone od 2012 roku liczba uczestników wydarzeń biznesowych przekroczyła milion osób – 1 020 187 osób w 2019 roku  (o 34,7% więcej niż w 2018 roku)
  • 22 hotele na terenie miasta z 2206 miejscami, a do 2022 roku będzie to 29 hoteli z 3289 pokojami
  • 251 spotkań konferencyjnych i biznesowych na terenie MCK, w których udział wzięło ponad 727 tys. uczestników
  • Największym wydarzeniem było Intel Extreme Masters, w którym udział wzięło ponad 174 tys. uczestników
  • Średnio wydatki delegata korzystającego z noclegu wynosiły ponad 749 zł, w tym na noclegi nieco ponad 399 zł
  • Uczestnicy konferencji jednodniowych średnio pozostawili w mieście 178zł
  • Całkowite wydatki uczestników spotkań konferencyjnych wyniosły prawie 210 mln zł

Pełny raport: RAPORT_turystyka biznesowa Katowice 2019

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.