Wiadomości z Katowic

Uczniowie katowickiej szkoły handlowej odbyli staż zawodowy w hiszpańskiej Maladze

  • Dodano: 2019-10-25 11:30

Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach w roku szkolnym 2018/2019 realizował projekt „Wyższy poziom handlu".

Na przełomie maja i kwietnia uczniowie ZSH wyjechali do nadmorskiej Malagi w Hiszpanii. Przez trzy tygodnie 16 uczniów zdobywało doświadczenie w ramach stażu zawodowego.

Wyjazd poprzedziły staranne przygotowania obejmujące m.in. kurs języka hiszpańskiego, dodatkowe lekcje języka angielskiego oraz przygotowanie pedagogiczne i kulturowe. Już na miejscu w wolnym czasie uczniowie zwiedzali miasto, jego zabytki i okolice. Słoneczna pogoda pozwoliła im na korzystanie z pięknej plaży. W dniach wolnych od praktyk zwiedzili tekże Granadę i Sewillę.

Najważniejszym zadaniem stażystów była jednak praca związana z ich kierunkiem kształcenia. Handlowcy ZSH pracowali w sklepach handlu detalicznego różnych branż oraz małych punktach gastronomicznych, oferujących żywność regionalną, a także w sklepach charytatywnych typu „charity shop". Rodzaj sklepu, w którym odbywali praktykę zależał od programu praktyk, jakie dany uczestnik chciał realizować. Nowe umiejętności zawodowe zdobyli  w jednym z trzech  wybranych obszarów:

- sprzedaży żywności regionalnej, przygotowania tapas, technologii karmelizowania,

- sprzedaży odzieży sportowej, jej personalizowania jak i stylizacji manekinów,

- sprzedaży w sklepach charytatywnych, stylizacji manekinów, a zarazem poznanie zasad organizacji

- sklepów typu charity i fundacji CUDECA, która wspiera chorych onkologicznie.

Wszyscy uczestnicy pracowali pod okiem profesjonalistów, dzięki którym zdobyli bezcenne na współczesnym rynku pracy doświadczenie oraz nowe kompetencje zawodowe. Realizacja projektu była ważnym elementem nauki zawodu, który umożliwił uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, a także wpłynął pozytywnie na wzrost poczucia własnej wartości i wiary w sukces na polu zawodowym.

Codzienny kontakt z językiem angielskim i hiszpańskim  rozwinął  umiejętności komunikacyjne uczniów i wzbogacił ich słownictwo zawodowe.

Potwierdzeniem wyżej wspomnianych umiejętności jest spersonalizowane portfolio, które zawiera:  Europass Mobilność, certyfikat uczestnictwa w projekcie, certyfikat ECVET wraz z oceną nabytych umiejętności zawodowych, językowych i społecznych wystawiony przez hiszpańskiego pracodawcę, zaświadczenie ukończenia kursu języka hiszpańskiego. Dokumenty te będą stanowić przepustkę zarówno na polskie, jak i zagraniczne rynki pracy.

Przekazanie przez uczestników programu pozostałym uczniom szkoły zdobytych umiejętności z zakresu stylizacji, w połączeniu z zakupem profesjonalnego manekina, trwale wzbogaciło szkolną Pracownię sprzedaży.

Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie  w ramach  Programu  Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania wyniosła 164 199,95 PLN.

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również