Wiadomości z Katowic

Ulica Dworcowa w Katowicach staje się deptakiem miejskim

  • Dodano: 2020-02-25 09:00

We wtorek 25 lutego wykonawca modernizacji ul. Dworcowej rozszerzy obszar robót drogowych.

Przebudowa ul. Dworcowej to kolejny element metamorfozy śródmieścia, która polega na odzyskaniu przestrzeni dla pieszych. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian w centrum miasta w zakresie polityki parkingowej, a także na ul. Dworcowej, która staje się deptakiem miejskim. Od wtorku wygrodzona i objęta pracami będzie już cała ul. Dworcowa – począwszy od ul. Św. Jana aż do ul. Tylnej Mariackiej, co oznacza całkowity brak możliwości wjazdu w ten rejon samochodem. Dla pieszych natomiast zostaną wytyczone korytarze zapewniające możliwość przejścia – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta i dodaje, że wjazd i wyjazd na ul. Dyrekcyjną będzie możliwy wyłącznie od ul. Warszawskiej. – Przy czym należy zaznaczyć, że zasady dotyczące ruchu i postoju na ul. Dyrekcyjnej nie ulegają zmianie. Na ul. Dyrekcyjną wjechać mogą tylko mieszkańcy, którzy parkują na swoich podwórzach lub garażach, dla pojazdów służb oraz zaopatrzenia w godz. 4-10 oraz 18-24 – wylicza rzecznik.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest Silesia Invest z Gliwic. Wartość przebudowy to 15,58 ml zł.  Prace zakończą się w III kwartale tego roku. To kolejna ulica w centrum Katowic, która zamykana jest dla ruchu kołowego.

- To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Codziennie do Katowic wjeżdża ponad 120 tys. samochodów spoza miasta. Dlatego ograniczanie ruchu kołowego w Śródmieściu jest ważne dla naszych mieszkańców. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa zostaje zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzimy na niej aż 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wcześniejszych latach wyłączono z ruchu ul. Mariacką, która jest dziś popularnym deptakiem i lokalizacją wielu restauracji, pubów i klubów, a także ul. Bankową, która przebiega między budynkami Uniwersytetu Śląskiego i oddanie jej we władanie studentom – o co od kilku lat nalegał m.in. samorząd studencki. Rozważane jest także podobne rozwiązanie przy siedzibie Politechniki Śląskiej przy ul. Krasińskiego.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Piotr

    Prosimy o podanie terminu rozpoczęcia budowy parkingu na ul Tylnej Mariackiej !!

  • Piotr

    Kiedy rozpocznie się remont chociażby samych tylko (!!) elewacji w obiektach należących do firmy E-pione i hotelu Monopol ? Będzie nowa ulica i sypiące się kamienice.... Kiedy rozpocznie się budowa parkingu "karuzelowego" na ul Tylnej Mariackiej ?

  • Przemek Jakimiuk

    Krupa to taka miss świata co chce uratować świat i pragnie walczyć o miłość i pojednanie... Lewak postępowy... A tak na poważnie to zaczyna się nagonka na kierowców. Panie Prezydencie a kiedy miasto wybuduje duży parking w centrum miasta? Chociaż jeden. Bo mam wrażenie że połowa pojazdów w centrum jeżdżą w kółko szukając parkingu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.