Wiadomości z Katowic

Urząd Miasta ogłasza rozpoczęcie konkursu "Lokal na Kulturę"

  • Dodano: 2020-09-21 17:00

To już XIV edycja konkursu „Lokal na kulturę". Jest on adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. 

Celem konkursu jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym

Program „Lokal na Kulturę" powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem wybrane lokale w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

W trzynastu edycjach wystawiono do konkursu 79 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 37 lokali, aktualnie w użytkowaniu pozostają 22 lokale: przy ul. Adamskiego 11, ul. Andrzeja 1, Czecha 1a, Iłłakowiczówny 9,  Kilińskiego 22, Kochanowskiego 14, Kopernika 11, Koszalińskiej 18, Kościuszki 5, Kościuszki 39, Kozielskiej 4, Krzywej 4, 3 Maja 25, Mikołowskiej 13, Mikołowskiej  20-20a, Misjonarzy Oblatów 4-6,  Ondraszka 17, Przedwiośnie 4A, Sienkiewicza 21, Sienkiewicza 36, Warszawskiej 25a (wejście od ul. Starowiejskiej), Warszawskiej 67 w Katowicach. Dzięki programowi powstają kolejne miejsca kultury w Katowicach. W ramach poprzedniej edycji tego projektu powstała Galeria Sztuki Współczesnej Alabastro przy ul. Adamskiego 11, w której już od listopada ubiegłego roku prowadzona jest ożywiona działalność kulturalna.

Galeria Alabastro to miejsce, w którym łączę kilka moich pasji. Mam tu swoją pracownię artystyczną, w której tworzę i sprzedaję prace swoje oraz innych, organizuję wystawy młodych twórców i prowadzę zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uwielbiam atmosferę twórczej pracy i odważne eksperymenty artystyczne dzieciaków. Mimo ograniczeń, które wymusiła na mnie pandemia, staram się działać dalej. Prowadzę zajęcia w małych grupach i chętnie otworzę ich więcej, jeśli tylko będzie taka potrzeba! Zresztą, zajęcia plastyczne najlepiej sprawdzają się właśnie wtedy, kiedy osób w grupie jest niewiele. Mogę wtedy poświęcić więcej uwagi każdemu z osobna – mówi Aleksandra Kastylijska, inicjatorka powstania galerii Alabastro.

Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu

Do najprężniej działających lokali należy Little Bit Academy przy ulicy Andrzeja 1. Animator tego ośrodka Dominik Koziarski od chwili uruchomienia LBA w 2018 roku postanowił stworzyć tutaj centrum kultury cyfrowej dla najmłodszych. Za cel postawił sobie kształtowanie wśród najmłodszych użytkowników telefonów i komputerów umiejętności aktywnego i twórczego ich wykorzystania. A więc zamiast biernej konsumpcji i uzależnienia od technologii – tworzenie własnych projektów gier i stron internetowych. LBA to projekt obecny już w kilku miastach południowej Polski, stworzony przez pasjonatów zaangażowanych w rozwój technologii oraz pracowników naukowych Uniwersytetu w Reykjaviku i Politechniki Śląskiej. Zajęcia odbywają się tutaj pod okiem profesjonalnych projektantów graficznych i programistów, którzy szczególną wagę przykładają do zbudowania odpowiedniej relacji w grupie. Dzięki temu, że uczniowie czują się swobodnie atmosfera na zajęciach jest żywa i kreatywna. Przy okazji projektowania gier poruszane są problemy społeczne i wyzwania dzisiejszego świata, takie jak: rasizm, smog, zmiany klimatyczne czy złe traktowanie zwierząt. Programem edukacji realizowanym w ośrodkach LBA zainteresowała się nawet fińska telewizja.

Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność katowickiego ośrodka? – pytamy założyciela katowickiego LBA 

Zajęcia Little Bit Academy w ramach działania programu „Lokal Na Kulturę" odbywają się obecnie w sposób hybrydowy. Część wydarzeń po przerwie związanej z lockdownem oraz decyzjami dotyczącymi obostrzeń przeniesiona została do sieci. I tak ze strony Little Bit Academy w tym roku możemy spodziewać się spotkań i warsztatów na żywo oraz w sieci, które dotyczą takich tematów jak: design thinking w projektowaniu gier, niezbędnik projektanta gier: czego potrzebujesz by tworzyć gry komputerowe, jak zaprojektować własną stronę internetową. Lista planowanych zajęć oraz forma uczestnictwa zamieszczona jest na stronie internetowej lokalnakulture.pl oraz na facabooku Little Bit Academy – mówi Dominik Koziarski.

 W obecnej, czternastej edycji do konkursu "Lokal na kulturę" wystawione zostały cztery lokale:

  • przy ul. Dąbrowskiego 2 (parter-front), powierzchnia 89,13 m2, stawka za metr 10,94 zł,
  • przy ul. Gliwickiej 150 (parter-front), powierzchnia 55,55 m2, stawka za metr 3,56 zł,
  • przy ul. Raciborska 16 (parter-front), powierzchnia 41,95 m2, stawka za metr 4,58 zł,
  • przy ul. Panewnicka 21 (parter-front), powierzchnia 81,36 m2, stawka za metr 10,06 zł + 2 zł (piwnica).

Do lokalu przy ul. Panewnickiej 21  przynależy piwnica o powierzchni 31,83 m2, za którą opłata jest stała i wynosi co miesiąc 2,00 zł/m2 netto + VAT. Lokale użytkowe ujęte w wykazie wymagają przeprowadzenia w nich prac remontowych i adaptacyjnych. Wcześniej działały w nich sklepy wielobranżowe, przemysłowe lub usługi krawieckie. W przypadku planowanej do uruchomienia działalności w lokalu, powodującej konieczność zmiany warunków m.in. bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń, najemca  będzie zobowiązany do dokonania zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu w Wydziale Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice.

Masz pomysł na działalność? Zgłoś się! 

Do konkursów na najem lokali użytkowych pod nazwą „Lokal na kulturę"  przeznacza się lokale użytkowe stanowiące własność miasta Katowice, zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, dla których nie ustalono najemcy w wyniku dwukrotnego wystawienia do przetargu. Stawki czynszu dla lokali wynajmowanych na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej, twórczej ustala się  w wysokości zwykłych kosztów utrzymania (koszt 1 m2 nieruchomości, w której lokal jest położony), podwyższonych o 20%. Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/m2 oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu zobowiązany jest do przygotowania - raz na 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu informacji z prowadzonej działalności.

Zainteresowane osoby mogą obejrzeć lokale po wcześniejszym umówieniu się z KZGM w Katowicach do 14 października. W tym terminie należy także złożyć odpowiednie wnioski w Wydziale Budynków i Dróg w razie zainteresowania udziałem w konkursie.

Lista lokali w ramach programu jest dostępna na stronie www.lokalnakulture.pl. Ogłoszenie znajduje się również na stronie http://www.katowice.eu/biznes/wolne-lokale-użytkowe.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.