Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

W Katowicach jednak plac Lecha i Marii Kaczyńskich, nie Szewczyka - NSA wydał wyrok

  • Dodano: 2019-03-20 15:15

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, który 13 grudnia 2017 podjął decyzję o przemianowaniu placu Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wiluś jednak symbolem komunizmu, chociaż część mieszkańców Katowic uważa inaczej

Decyzja nie spodobała się wielu mieszkańcom Śląska, którzy Wilhelma Szewczyka nie kojarzą z komunizmem, a raczej z osobą, która była i jest nierozerwalnie związana z historią tego regionu. "Wiluś" znany jest z jednej strony jako pisarz i publicysta, animator kultury, a z drugiej jako działacz PZPR-owski oraz poseł na sejm PRL II, II, V, VI, VII i VIII kadencji. Jednak jak przekonują starsi mieszkańcy Katowic, był on przede wszystkim Ślązakiem.

Decyzja wojewody została wówczas zaskarżona przez Radę Miasta Katowice do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie orzekł, że w Katowicach powinien pozostać plac Szewczyka, bo jest on swoistym symbolem regionu.

Wojewoda wniósł kasację - NSA ją uznał

Wojewoda wniósł kasację wyroku do NSA, a tam decyzja sądu administracyjnego na poziomie wojewódzkim została podważona. NSA uznał decyzję wojewody za pozostającą w zgodzie z literą prawa. Decyzja ta jest ostateczna, w związku z tym w Katowicach oficjalnie już pozostanie plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Marekesz

    To, że Ślązacy bronią związanych z tą ziemią ludzi nic nie znaczy ponieważ są "opcją niemiecką". Wgląda, że wiadomość ta dotarła także do NSA. A tak na marginesie niech tutejsi mieszkańcy dalej głosują na jedyną słuszną partię to będzie jeszcze "lepiej".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.