Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Wielka defilada wojskowa w Katowicach. Minister Obrony Narodowej z wizytą na Śląsku

  • Dodano: 2019-05-16 09:30, aktualizacja: 2019-05-16 14:34

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywał z wizytą w województwie śląskim. Spotkał się między innymi z Marszałkiem Województwa Jakubem Chełstowskim.

Minister Mariusz Błaszczak odwiedził 131. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Gliwicach, gdzie spotkał się z dowódcami Brygad OT oraz zapoznał się z planami rozwoju piątego rodzaju Sił Zbrojnych. Złożył także kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Ministrowi towarzyszył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła

W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach szef resortu obrony narodowej zaprosił do udziału w Piniku Militarnym, który odbędzie się w sobotę na Placu Sejmu Śląskiego oraz przekazał informację, że w tym roku defilada z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, która co roku odbywa się w Warszawie, zostanie zorganizowana w Katowicach. W przededniu wybuchu I Powstania Śląskiego będzie to symboliczne oddanie hołdu powstańcom.

Zdajemy sobie sprawę z rozpoczętych w tym roku rocznic wybuchu kolejnych powstań śląskich. Przecież właśnie 2019 rok Sejm ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. Bardzo chcemy w Warszawie pokazać jak ważne dla całej Polski jest upamiętnienie walki Górnego Śląska o powrót do Ojczyzny. Dlatego postanowiliśmy w Święto Wojska Polskiego wyjątkowo zorganizować Wielką Defiladę nie jak do tej pory było w stolicy, ale właśnie w Katowicach. Tym samym jeszcze raz złożymy pokłony tym, którzy walczyli o polski Górny Śląsk – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak.

Marszałek Jakub Chełstowski wyraził radość z faktu, że rocznica powstań śląskich będzie miała taką rangę.

Chcemy świętować rocznicę powstań nie tylko w naszym regionie, ale podzielić się tą radością z mieszkańcami całego kraju. Dlatego jutro do Warszawy wyruszy specjalny pociąg. W gronie reprezentantów różnych grup mieszkańców spotkamy się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą. Zarazem zapraszam na rodzinny piknik militarny, piknik patriotyczny, który organizujemy w najbliższą sobotę. Jestem także przekonany, że defilada wojskowa 15 sierpnia nada ogólnopolski wymiar obchodom rocznicy powstań – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

18 maja na Placu Sejmu Śląskiego oraz Placu Chrobrego w Katowicach odbędzie się Piknik Militarny. W programie zaplanowano prezentację służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć kołowy transporter opancerzony „Rosomak” oraz czołgi T-34 i PT 91 Twardy. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz mażoretki. Organizatorzy przygotowali także wojskową grochówkę.

Degustacja kiełbasy wyborczej w TOP 5 Silesia Flesz!

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.