Wiadomości z Katowic

Wiemy, jak będzie wyglądał Miejski Dom Kultury na osiedlu Witosa!

  • Dodano: 2021-10-13 15:30

To kolejny krok w stronę budowy nowoczesnego domu kultury na osiedlu Witosa. Koncepcja budynku, który ma powstać w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, jest już gotowa. Oprócz MCK-u, w późniejszym czasie powstanie także park.

Wygląda imponująco

Katowiczanie w końcu mogą zobaczyć, jak będzie wyglądał nowoczesny Miejski Dom Kultury, który powstanie na osiedlu Witosa. Budynek będzie ulokowany w okolicy ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Za całą dokumentację projektową odpowiedzialna jest spółka BLANK ARCHITEKCI. Sam projekt budynku to dopiero początek – na późniejszym etapie wokół domu kultury powstanie nowy park miejski. Z tego powodu realizacja tej inwestycji jest podzielona na dwa etapy. Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym z nich jest planowane jeszcze w I kwartale 2022 roku, a potencjalny wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie.

– Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia w mieście odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy. Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

MDK 2

Powstaje nowoczesny dom kultury

Miejski Dom Kultury, który ma powstać na osiedlu Witosa, z pewnością będzie wyjątkowy. Władze miasta zapewniają, że będzie on bardzo dobrze wyposażony, aby stał się miejscem rozwoju dla mieszkańców osiedla Witosa. 

W nowym domu kultury znajdą się m.in:

  • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
  • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
  • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
  • sala taneczno-ruchowa,
  • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,
  • sala do organizacji spotkań,
  • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
  • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
  • pokój dla matki z dzieckiem.

Częścią bogatego wyposażenia domu kultury będzie także sprzęt do organizacji imprez plenerowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń zostanie oddana zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenia, krzesła, ławy i namioty. Ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy umożliwią organizowanie pokazów kina plenerowego. W Miejskim Domu Kultury będzie działał także Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Władze miasta zapewniają, że zarówno budynek, jak i jego otoczenie będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

MDK 3

Otoczenie również zagospodarowane

Oprócz samego budynku MCK-u, na wyznaczonym terenie powstanie także nowy park miejski. Utworzone zostaną ogrody społeczne, ścieżki pieszo-rowerowe oraz edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym oraz strefa fitness. Nie zabraknie także elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Na terenie nowo powstałego parku będzie także możliwość zbierania deszczówki do podlewania roślin.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.