Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Zakończył się ostatni etap montażu czujników powietrza w Katowicach

  • Dodano: 2019-03-15 09:15

Zakończył się ostatni etap montażu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR w Katowicach. 

Projekt AWAIR koncentruje się na problemie jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia).

To największy tego typu system w Polsce

W Katowicach, w ramach tego programu, zainstalowano właśnie kolejne 87 czujników oraz 114 ekranów. Nowe czujniki, po zakończeniu testu ich działania,  pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza, który można znaleźć pod adresem: powietrze.katowice.eu.

Warto podkreślić, że jest to największy tego typu system w Polsce – 0,77 czujnika na km2 – składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł.

Czujniki zbierają informacje, które prezentowane są na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, wykorzystując Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.

W ramach projektu AWAIR, Katowice wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymały dofinansowanie zadania z programu „INTERREG EUROPA CENTRALNA”. Koszt realizacji projektu to ponad 290 tys. euro.

Wypełnijcie ankietę!

Zespół Projektu AWAIR zachęca mieszkańców do wypełnienie ankiety dotyczącej jakości powietrza na terenie Katowic. Ankieta jest częścią badania przeprowadzanego przez Główny Instytut Górnictwa i Urząd Miasta Katowice w ramach projektu AWAIR.

Zapewniamy, że informacje uzyskane w ramach tej ankiety są anonimowe i traktowane będą jako poufne. Zostaną one opracowane jedynie w formie zbiorczych zestawień statystycznych. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

Odnośnik do ankiety: https://bit.ly/2XSTSwL

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.