Wiadomości z Katowic

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową - na czym polega i kto może się nim zająć?

  • Dodano: 2021-04-28 14:15, aktualizacja: 2021-08-09 13:43

Inwestowanie w rynek nieruchomości stało się ostatnimi czasy sposobem na życie całego mnóstwa Polaków. Doprowadziło to do tego, że coraz większa liczba osób posiadających nieco więcej środków finansowych zaczęła budować domy czy nawet apartamentowce w stanie deweloperskim, w obrębie których zaczęły się tworzyć wspólnoty. Wraz z tym z kolei wzrosło zapotrzebowanie na zarządzanie wspólnotą mieszkaniową. Warszawa https://www.zba.com.pl/cechy-dobrego-zarzadcy/, ale i wiele innych większych miast w Polsce najbardziej to odczuło. My w dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na tej usłudze. Opiszemy, na czym tak właściwie polega i zastanowimy się, jak wybrać zarządcę idealnego.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową - na czym polega?

Mianem zarządzania wspólnotą mieszkaniową określa się szereg działań skupionych wokół dbania o jej codzienne potrzeby, ale i wywiązywania się z obowiązków, jakie leżą właśnie na zarządcy. Jest to pojęcie bardzo elastyczne, bo zależne od podpisywanej z konkretną firmą umowy (o tym, jak ją wybrać piszemy poniżej). Zazwyczaj jednak jego zakres jest bardzo kompleksowy i obejmuje między innymi:

  • rozwiązywanie bieżących problemów wspólnoty - wspólnoty mieszkaniowe mają to do siebie, że skupiają w swoim obrębie wielu różnych ludzi. Ci z kolei miewają problemy - czasem poważniejsze, czasem zaś bardziej błahe. Zadaniem zarządcy nieruchomości jest radzenie sobie z nimi na bieżąco;
  • dbanie o porządek w obrębie nieruchomości - zarządca podpisuje umowy z ludźmi zajmującymi się regularnym sprzątaniem części wspólnych nieruchomości. To on dba o to, by wszystko było utrzymywane w należytym porządku;
  • dokonywanie regularnych napraw usterek - w obrębie nieruchomości użytkowanej przez wiele osób naturalnym jest, że w końcu pojawią się pewne usterki i uszkodzenia. Zadaniem zarządcy nieruchomością jest to, by po prostu sobie z nimi radzić;
  • podpisywanie umów z dostawcami mediów - mowa tutaj o mediach dostarczanych do części wspólnych. W końcu każdy chce, żeby na klatce paliło się światło, a domofony działały;
  • pobieranie czynszu - zarządca zajmuje się też pobieraniem od najemców czynszu (zawsze powiększonego o zapłatę właśnie za świadczone przez niego usługi), a następnie przekazywanie go do właściciela nieruchomości. W czynszu najczęściej zawarte są rachunki za ogrzewanie i / lub za wodę, które zarządca również płaci.

Zakres działania konkretnego zarządcy, jak już zostało wspomniane, zależy przede wszystkim od podpisanej z nim umowy oraz tego, co tak właściwie oferuje. Ogólnie rzecz biorąc jednak całość można zamknąć wokół jednej rzeczy: dbania o satysfakcję i zadowolenie mieszkańców, a przy okazji nie rujnowania ich finansowo. Opłaty za zarządcę płyną bowiem wyłącznie z płaconych przez nich czynszów.

 

Jak wybrać właściwego zarządcę?

Wybór zarządcy, który będzie zarządzał posiadaną przez siebie nieruchomością tak właściwie zależy od samej w sobie wspólnoty, a zatem mieszkańców, którzy wykupili części składowe owej nieruchomości. Nigdy nie jest on rzeczą prostą, a zawsze jest czymś odpowiedzialnym. To on ma bowiem olbrzymi wpływ na codzienne życie w konkretnej społeczności. Pozycją wyjściową w jego dokonywaniu jest spojrzenie wyłącznie na firmy z miasta, w którym znajduje się dana nieruchomość. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że usługa będzie wykonywana szybko, sprawnie i poprawnie. Bezpieczną opcją byłoby tu postawienie na zaufanego "zawodnika" na rynku - firmę pokroju PMG Partner, która posiada już swoje doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami, poparte opiniami środowiska i innych wspólnot mieszkaniowych.

Rzeczą, która jest najważniejsza w zarządcy jest jego doświadczenie. Zarządzanie nieruchomością nie jest bowiem tak proste, jak mogłoby się wydawać - trzeba bowiem nie tylko spełniać oczekiwania wspólnoty, ale też wywiązywać się z wielu kwestii czysto prawnych i dbać o takie aspekty nieruchomości, o których najemcy bardzo często po prostu nie myślą (bo nie muszą). Warto więc postawić na firmę z dużym stażem - ten zazwyczaj sugeruje, że miała ona już okazję współpracować z wieloma wspólnotami i wie już, jakich obowiązków musi dopełniać, by robić wszystko jak należy.

Dobry zarządca nieruchomości to też taki, którego zakres usług jest jak największy - nie ulega wątpliwości, że to to często gra tutaj największą rolę. Od firmy tego typu oczekuje się jak największej kompleksowości i umiejętności poradzenia sobie z każdym problemem, jaki mógłby się pojawić w czasie użytkowania konkretnej nieruchomości.

Podsumowanie

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową Warszawa http://pmgpartner.pl/, ale i wiele innych polskich miast coraz bardziej docenia, by nie powiedzieć, że go pożąda. Niezależnie od tego, co jest tego przyczyną, warto mieć świadomość, że istnieje tego typu usługa, a w administrowaniu własną nieruchomością wcale nie trzeba być samemu. Zanim jednak się po takowe sięgnie, warto dowiedzieć się, co wchodzi w jego zakres i jak wybrać firmę, która rzetelnie do niego podejdzie. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że rzeczywiście zmniejszy ona liczbę obowiązków i okaże się wręcz zbawienna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.