Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Zasadzono dąb papieski

  • Dodano: 2008-05-19 02:25, aktualizacja: 2008-05-18 19:28
Zasadzono dąb papieski

Dąb papieski zasadzono w niedzielę, dniu urodzin Jana Pawła II na placu przed bazyliką franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Żołędzie, z których wyhodowano sadzonki, zostały poświęcone przez papieża w 2004 roku.  

Dąb, który franciszkanie otrzymali od Nadleśnictwa Katowice, oznaczony jest numerem 60 i posiada swój certyfikat. „To żywy pomnik poświęcony pamięci Jana Pawła II” – powiedział proboszcz panewnickiej parafii o. Alan Rusek.

Ceremonia zasadzenia dębu odbyła się po uroczystej mszy świętej z udziałem leśników. Obok drzewa znajduje się granitowy głaz z napisem: "Dąb Papieski posadzony 18 maja 2008 roku dla upamiętnienia pontyfikatu Wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II w 100. rocznicę poświęcenia Bazyliki Mniejszej w Panewnikach. Parafianie, Franciszkanie, Leśnicy Nadleśnictwa Katowice".

Jan Paweł II poświęcił żołędzie podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu 28 kwietnia 2004. r. Pochodziły one z jednego z najstarszych drzew w Polsce, rosnącego w Borach Dolnośląskich dębu szypułkowego "Chrobry", liczącego ok. 750 lat. Sadzonki były następnie hodowane w szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich. Potem rozdysponowano je do wszystkich nadleśnictw.

www.kat.tvp.pl


 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.