Wiadomości z Katowic

Policyjne patrole rowerowe kontrolują katowickie parki

  • Dodano: 2020-04-10 08:45, aktualizacja: 2020-04-10 08:50

Katowiccy policjanci, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, rozpoczęli dzisiaj rowerowe patrole miejsc objętych zakazem. Od kilku dni obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. przemieszania się. W miejsca, gdzie policyjny radiowóz nie dojedzie, skierowani zostali policjanci na jednośladach.

Zgodnie z obostrzeniami dot. m.in. przemieszczania się, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku, policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujące zasady. Mundurowi ustalają cel wyjścia lub wyjazdu z domu, patrolują parki, skwery, promenady, place zabaw oraz inne miejsca objęte zakazem. Zwracają uwagę na osoby grupujące się w miejscach publicznych oraz, czy młodzież do 18 roku życia przebywa poza domem pod opieką dorosłego. Niestety, nie wszyscy stosują się do obowiązujących obostrzeń. W miejsca, gdzie policyjny radiowóz nie dojedzie, skierowani zostali policjanci na jednośladach.

Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych? Policjanci z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach Katowic. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie, jak jesteśmy przyzwyczajeni, czarną czy granatową. Podobnie, jak w innych przypadkach, na ramionach mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu policjantów mogą być krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, policjanci, zamiast czapki służbowej z daszkiem, wyposażeni są w kaski rowerowe. Policjanci z grupy rowerowej pełnią tzw. służbę patrolową, czyli reagują na ujawnione przestępstwa i wykroczenia oraz podejmują interwencje. Zgodnie z uprawnieniami, mogą nakładać mandaty, czy też pouczać sprawców wykroczeń. Policjanci na rowerach są tak samo wyposażeni i uzbrojeni, jak policjanci w patrolach pieszych czy zmotoryzowanych. Pamiętajmy, że wobec osób ignorujących nowe przepisy, policjanci będą wyciągali surowe konsekwencje karne:

  • osoby, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, mogą zostać ukarane karę finansową w wysokości nawet do 30 tys. zł przez służby sanitarne.
  • jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadała zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara 1 roku więzienia.
  • w przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia, z kolei za wykroczenie – mandat karny do 500 zł.

Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo pozostając w domu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również