Wiadomości z Katowic

Antykwariat internetowy - sposób na zero waste dla bibliofila

  • Dodano: 2020-09-07 09:15

Od dłuższego czasu popularnością cieszy się trend zero waste, którego założeniem jest zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i dbałość o środowisko naturalne. Jak pogodzić życie w myśl tej zasady z miłością do książek? Wielu bibliofilów ma ogromny dylemat, czy kupowanie kolejnego egzemplarza książki nie zalicza się do konsumpcjonizmu, a tym samym nie przyczynia się do degradacji środowiska? Rozwiązaniem jest antykwariat internetowy. Dlaczego warto z niego korzystać? Odpowiedź zawarliśmy w poniższym artykule.

1. Sklep z książkami używany a trend zero waste

2. Antykwariat internetowy – pozbądź się książek z korzyścią dla siebie i środowiska

Sklep z książkami używany a trend zero waste

Trend zero waste obejmuje kilka istotnych zasad, które pomagają zadbać o środowisko naturalne. Jedną z nich jest kupowanie możliwie jak największej liczby produktów z tzw. drugiej ręki – mogą to być ubrania (w second-handach można znaleźć prawdziwe perełki za grosze!), meble, sprzęt RTV i AGD, ale także książki. Nabywanie książek w antykwariacie internetowym pozwala na zmniejszenie produkcji, a co za tym idzie niwelowanie postępującej degradacji środowiska. Kupowanie książek w takich sklepach internetowych jak https://skupszop.pl/ pozwala żyć w zgodzie z zasadami zero waste, a jednocześnie cieszyć się dobrą literaturą.

Ponadto nabywając nowe publikacje do naszej biblioteczki w antykwariatach internetowych można zdobyć prawdziwe perełki lub – mówiąc żargonem literackim – „białe kruki”. Niekiedy wyczerpany nakład uniemożliwia kupno nowej książki w księgarni, a znaleźć ją można właśnie w sklepie z książkami używanymi. Często można także trafić na mniej znanych autorów, którzy nie są promowani przez duże wydawnictwa. Nie oznacza to jednak, że w antykwariacie internetowym nie znajdziemy najnowszych publikacji autorstwa poczytnych pisarzy. Oznacza to tylko, że antykwariat internetowy ma znacznie obszerniejszy zasób dostępnych od ręki tytułów.

Antykwariat internetowy – pozbądź się książek z korzyścią dla siebie i środowiska

Warto wiedzieć, że książki można również sprzedać po ich przeczytaniu i przekazać je w ręce kolejnego czytelnika. Antykwariat internetowy skupuje używane książki, co jest świetnym rozwiązaniem, kiedy konieczne jest uporządkowanie biblioteczki. Przy okazji można zdobyć dodatkowe pieniądze i zadbać o środowisko. Warto przekazywać dalej rzeczy, których już nie używamy i nie wspierać wszechobecnego konsumpcjonizmu, który ma tak negatywny wpływ na całe społeczeństwa. Istnieje nawet aplikacja mobilna, za pomocą której wycenimy posiadane książki i bez problemu sprzedamy je do antykwariatu. Za zdobyte ze sprzedaży książek pieniądze można nabyć nowe tytuły – oczywiście używane, by zmieniać świat na lepsze i nie rezygnować z pasji czytelnictwa.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.