Wiadomości z Katowic

Autoklaw kosmetyczny - czym jest i gdzie go kupić?

  • Dodano: 2021-04-23 10:45

W gabinetach kosmetycznych i - ogólnie - tych powiązanych z medycyną mnóstwo jest przedmiotów i urządzeń, o których istnieniu przeciętni ich klienci i pacjenci nie mają pojęcia. Jednym z tych absolutnie podstawowych jest autoklaw, w który jest wyposażona większość z miejsc, w których higiena i sterylność jest czymś priorytetowym. Czym jest to urządzenie i za co jest ono odpowiedzialne? Gdzie - będąc właścicielem czy to salonu kosmetycznego, czy też jakiegokolwiek innego miejsca wymagającego sterylnych warunków - w tego typu sprzęt się zaopatrzyć? Te kwestie zamierzamy poruszyć w dzisiejszym wpisie.

Czym jest i za co odpowiedzialny jest autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw to - w wielkim skrócie - urządzenie służące do sterylizacji. Umiejscawia się w nim wszelkiego rodzaju narzędzia wielokrotnego użytku, które mogą mieć kontakt z wieloma pacjentami, a których odpowiedni pod względem higieny stan jest absolutnym priorytetem. Najczęściej spotyka się go w obrębie salonów tatuażu, gabinetów dentystycznych, salonów piercingu czy gabinetów chirurgii estetycznej. Od jakiegoś czasu najbardziej jest jednak kojarzony z branżą kosmetyczną, która z oczywistych względów nadaje priorytet higienie.

Autoklaw kosmetyczny jest urządzeniem o zamkniętej strukturze. Aby zadziałał, trzeba w jego wnętrzu umiejscowić narzędzia do sterylizacji - następnie, zależnie od modelu, albo rozpoczyna się cały proces, albo też ustawia jego czas i dopiero wtedy wprawia się tę maszynę w ruch. We wnętrzu komory autoklawu utrzymywane jest bardzo wysokie ciśnienie oraz temperatura, które zwiększają skuteczność procesu sterylizacji, natomiast kluczowa w tym wszystkim jest para wodna, która w towarzystwie odpowiedniego środka chemicznego jest odpowiedzialna za większą część procesu sterylizacji.

Każde narzędzie, które zostanie poddane sterylizacji autoklawem kosmetycznym jest gotowe do kontaktu z ciałem nowego pacjenta bezpośrednio po ukończeniu całego procesu.

Gdzie kupić to urządzenie i na co patrzeć przy jego zakupie?

Autoklawy kosmetyczne są urządzeniami na tyle specyficznymi, że sięgnąć po nie można wyłącznie w sklepach specjalistycznych, zajmujących się wyposażaniem gabinetów kosmetycznych (i nie tylko). Poszukując miejsca idealnego do ich zakupu warto sięgać po opcje sprawdzone i cieszące się na rynku największym zaufaniem. Doskonałym przykładem takowej jest sklep Kerpro, który oferuje mnóstwo produktów kosmetycznych, frezów i środków do higieny, ale i właśnie elementów wyposażenia.

Na co patrzeć przy zakupie autoklawu kosmetycznego? Rzeczy, które są w tym przypadku istotne jest - wbrew pozorom - bardzo dużo. Poniżej wypisujemy te najistotniejsze.

  • Pojemność - ta powinna być dopasowana do wielkości gabinetu - im większa, tym więcej narzędzi można umieścić w urządzeniu w tym samym momencie.
  • Obecność drukarki - polskie prawo zobowiązuje właścicieli salonów kosmetycznych oraz gabinetów związanych z medycyną do prowadzenia ewidencji sterylizacji, a zatem dokumentacji potwierdzającej jej regularne wykonywanie, stanowiącej dowód na jej dokonywanie po każdym kolejnym pacjencie. Drukarka jest solidnym dodatkiem, jednak coraz częściej spotyka się autoklawy wyposażone w port USB - dzięki niemu można wygodnie zgrywać wszystkie niezbędne dane na dysk zewnętrzny (chociażby na pendrive'a).
  • Sposób obsługi - wiele nowoczesnych autoklawów jest wyposażane w ekran dotykowy, który może zwiększyć komfort pracy. Nie każdy jednak jest zwolennikiem tego typu rozwiązań. Niemniej jednak jest to kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie. Trzeba mieć świadomość, że można postawić tutaj na klasyczny model, albo też zainwestować w coś bardziej nowoczesnego.
  • Gwarancja - autoklaw jest jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w miejscu wymagającym absolutnie najwyższych standardów higienicznych. Aby zatem zabezpieczyć się, warto zadbać o to, by oferowana była na niego gwarancja. Jego awaria byłaby bowiem czymś bardzo niepożądanym, a on sam w sobie jest sprzętem zbyt drogim, by móc przejść obok niej obojętnie.
  • Producent - choć na rynku nie działa zbyt wielu producentów sprzętu tego typu, zazwyczaj nie warto sięgać po produkty nieznanych marek (zwykle chińskich). Należy bowiem pamiętać, że autoklaw jest jednym z najintensywniej eksploatowanych urządzeń w gabinecie kosmetycznym. Zależnie od wielkości takowego, trzeba go odpalać przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, co samo w sobie narzuca konieczność sięgnięcia po taki, na którym po prostu będzie można polegać.

Podsumowanie

Autoklaw kosmetyczny jest sprzętem, którego pacjenci i klienci gabinetów kosmetycznych czy dowolnych innych związanych z medycyną mogą nie kojarzyć. To zupełnie zrozumiałe - zwłaszcza, że zazwyczaj działa poza zasięgiem ich wzroku, na zapleczu. W żaden sposób nie odbiera mu to jednak znaczenia, które jest ogromne. Wyposażając własny gabinet czy salon w ten właśnie sprzęt warto zadbać o wybór tego najbardziej właściwego - w szczególności pod względem pojemności. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że sprawdzi się w codziennym zastosowaniu i będzie się z niego korzystało wygodnie, szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.