Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Czy odkurzacz pionowy nadaje się do dywanów?

  • Dodano: 2019-05-29 09:45

Jaki sprzęt sprzątający wybrać do mieszkania, w którym w większości pomieszczeń znajdują się wykładziny lub dywany? Lepiej kupić odkurzacz standardowy, samojezdny, a może pionowy? W niniejszym artykule skupiliśmy się na modelu stojącym. Sprawdziliśmy, czy nadaje się do nawierzchni miękkich oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wybierania go.

Jakimi cechami odznacza się odkurzacz pionowy?

Największa różnica pomiędzy odkurzaczami standardowymi i pionowymi wynika z budowy. Te drugie urządzenia są polecane osobom, które mają problemy z kręgosłupem lub trudności ze schylaniem się. Łatwiej dotrzeć nimi pod szafki czy kanapy. Ale budowa to nie wszystko, co dzieli rodzaje odkurzaczy.

W odkurzaczu pionowym szczotka jest węższa, co jednak nie oznacza niższej wydajności modelu. Za radzenie sobie z usuwaniem zanieczyszczeń odpowiada moc. Jeśli masz w domu zwierzęta lub często otwierasz drzwi na balkon, wybierz odkurzacz o wyższej mocy.

Odkurzacz pionowy nie ma elastycznej rury - zastępuje ją sztywny korpus. W zbiorniku na zabrudzenia najczęściej nie ma worka, więc kurz i piasek wysypuje się bezpośrednio do śmieci. Taki odkurzacz może mieć akumulator, ale nie musi. Równie często spotyka się modele zasilane prądem z sieci.

Jaki powinien być odkurzacz pionowy do dywanów?

Jak wybrać właściwe odkurzacze bezprzewodowe do dywanów? Zacznij od porównania mocy urządzeń. Ponieważ na płaskiej powierzchni zabrudzenia odkurza się łatwiej, do paneli i kafelków wystarczy odkurzacz o niższej mocy. Ten do wykładzin i dywanów powinien zasysać okruchy intensywniej.

Niektóre urządzenia poza tradycyjnym zbiornikiem na zabrudzenia mają pojemnik na wodę. Wybierz właśnie taki, jeśli chcesz szybko i wygodnie prać dywany, i to bez wynoszenia ich z pokoju.

Kolejny wartościowy dodatek do odkurzacza do dywanów to wymienne końcówki. Inne sprawdzą się do paneli i kafelków, inne zaś do wykładzin i dywanów. Czasem pojawiają się już w zestawie, niekiedy jednak trzeba je dokupić samodzielnie. Upewnij się, że końcówki producenta są dostępne także dla Twojego modelu odkurzacza pionowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza pionowego?

Kiedy już zdecydujesz się na zakup odkurzacza pionowego, zadbaj o to, by był jak najbardziej funkcjonalny. Zauważ, że nie we wszystkich pokojach masz dywany. Poza tym któregoś dnia możesz je wyrzucić i zostawić gołe panele. Warto, abyś nie musiał wówczas wymieniać odkurzacza.

Sprzątanie w domu, ale także poza nim - np. odkurzanie wnętrza samochodu - umożliwi Ci odkurzacz pionowy z wyjmowanym elementem do usuwania drobnych zabrudzeń (odkurzaczem ręcznym). Ponieważ w tym modelu nie ma worków, alergicy są narażeni na większy kontakt z kurzem. Jeśli masz domowników podatnych na alergie, stosuj w odkurzaczu filtry HEPA. Dzięki im usuniesz alergeny występujące pod postacią nawet maleńkich cząsteczek.

Użytkowanie pierwszego odkurzacza pionowego ułatwią Ci rozwiązania takie jak kontrolki świetlne czy wyświetlacz cyfrowy. Łatwo ocenisz, na jak długi czas wystarczy Ci akumulator bądź filtr. Zakup odkurzacz z przezroczystym pojemnikiem na zabrudzenia. Choć to mniej estetyczne rozwiązanie, ułatwi Ci sprawdzenie poziomu wypełnienia bez zaglądania do środka.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.