Wiadomości z Katowic

Czy wiesz czym są aplikacje PWA? Sprawdź!

  • Dodano: 2019-09-13 10:00

Połączenie najlepszych cech aplikacji mobilnych i aplikacji internetowych - oto PWA czyli technologia, która zapewnia użytkownikom większą szybkość i wygodę podczas korzystania z zasobów internetu.

Do niedawna użytkownicy telefonów korzystali przede wszystkim z aplikacji. Jednak to się zmienia. Smartfony służą coraz bardziej do przeglądania internetu (zjawisko “mobile-first”). Na tym nie koniec. Spada liczba aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych. Jesteśmy coraz bardziej wybredni - przeciętny użytkownik korzysta na stałe z zaledwie kilku aplikacji na swoim smartfonie. Dlatego aplikacje PWA mają szansę stać się wkrótce jedną z wiodących technologii wykorzystywanych w świecie internetu.

Dla każdego internauty liczy się wygoda, szybkość i możliwie dobre doświadczenia podczas konsumowania treści i usług on line przy użyciu urządzeń mobilnych. I tutaj na scenę wkracza Progressive Web Apps.

Czym są aplikacje PWA?

Jeśli zastanawiasz się, czym są aplikacje PWA, oto najważniejsze fakty. Ocenisz, czy warto interesować się Progressive Web Apps.

Wyobraź sobie połączenie najlepszych cech aplikacji mobilnych z aplikacjami webowymi. To właśnie technologia PWA. Przejdźmy do szczegółów.

PWA jest aplikacją internetową napisaną w językach JavaScript, HTML i CSS, która w działaniu do złudzenia przypomina aplikację mobilną. Korzysta z funkcji zarezerwowanych do niedawna dla aplikacji natywnych: działa offline (lub przy słabym zasięgu), może korzystać z funkcji urządzenia mobilnego (np. aparatu fotograficznego czy geolokalizacji), pracować w tle, używać notyfikacji i powiadomień (push).

Jednocześnie Progressive Web Apps ma jedną, dużą przewagę nad aplikacjami mobilnymi lub desktopowymi: nie trzeba jej pobierać. Tak, użytkownik nie musi odwiedzać Google Play czy AppStore, żeby skorzystać z aplikacji PWA. Nie traci czasu i energii na instalowanie aplikacji (przy każdym kolejnym kroku podczas instalacji odpada ok. 20 proc. osób).

PWA ściąga się bezpośrednio na telefon z adresu internetowego na który wszedł użytkownik. Wszystko zajmuje dosłownie kilka sekund.

Aplikacje progresywne gwarantują nie tylko szybkość działania. Oto inne zalety Progressive Web Apps:

  • nie wymagają aktualizacji,
  • można z nich korzystać z poziomu przegląarki bez odwiedzin w sklepie z aplikacjami,
  • po dodaniu do ekranu urządzenia, zajmują mniej miejsca niż aplikacja natywna,
  • będą działały na różnych platformach (oszczędność zasobów, w tym czasu i pieniędzy potrzebnych na przygotowanie kolejnych wersji aplikacji),
  • funkcjonują offline dzięki zapisaniu w pamięci danych
  • są responsywne - dobrze wygląda na telefonie i desktopie.

PWA z powodzeniem wykorzystują duże serwisy, np. Tinder czy AliExpress. Efekt to większa liczba stron odwiedzanych przez użytkowników, dłuższy czas trwania sesji, mniej osób opuszczających serwis po wejściu na jedną stronę, szybsze ładowanie witryny oraz większa konwersja.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.