Wiadomości z Katowic

Inteligentne miasto: Co to jest?

  • Dodano: 2021-08-30 06:15, aktualizacja: 2021-08-30 06:26

Współczesne technologie ułatwiają zarządzaniem nie tylko sieciami komputerowymi, ale całymi miastami. Jest to rozwiązanie, pod wieloma względami korzystne dla wszystkich.

Co to jest inteligentne miasto? 

Większość ludzi zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź może być bardzo rozbudowana. Inteligentne miasta to takie, które wykorzystują technologię do efektywnego zarządzania wszystkim. Inteligentna automatyka pozwala kontrolować to, co dzieje się w mieście. Aby stworzyć inteligentne miasto, należy zadbać o centra logistyczne, które są kluczowe dla rozwoju. Dzięki sprawnemu zarządzaniu stają się one z czasem coraz bardziej wydajne!

Smar City - zobacz dobry przykład

Mazdar, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest doskonałym przykładem miasta z zaawansowanym systemem zarządzania "Smart City". Został zaprojektowany przez inżynierów z MIT w Bostonie. W związku z tym od razu było wiadomo, jaki jest cel projektu — zbudowanie najmądrzejszego miasta na świecie o zerowej emisji dwutlenku węgla.
Miasto jest w całości zasilane przez zieloną energię (OZE). Należy przez to rozumieć zapewnienie ogrzewania, chłodzenia, czy zasilania pojazdów. Co więcej, ośrodek nie produkuje śmieci, ponieważ po wyprodukowaniu są one poddawane recyklingowi. Ich część organiczna jest wykorzystywana do zasilania elektrowni miejscowej elektrowni.

Miasta będą coraz większe

Miasta będą coraz większe i bardziej zatłoczone, przez co życie w nich będzie coraz trudniejsze. Dlatego działania związane ze Smart City są bardzo atrakcyjne, ponieważ mają ułatwić nam życie w dużych metropoliach. Można więc wnioskować, że "inteligentne miasta" to korzystny kierunek rozwoju, który pozwoli nam lepiej wykorzystywać dostępne technologie do poprawy warunków życia.

Inteligentne rozwiązania potrzebują inteligentnych rozwiązań

Obiekty miejskie są widoczne z kosmosu dzięki elektryczności. Jest ona dostarczana do lamp, które zamieniają ją na światło rozświetlające ulice na całym świecie. Umiejętne wdrożenie całego systemu wpływa na jego efektywność i funkcjonalność. Ważne są też wszelkie modyfikacje, które mają wpływ na obciążenie sieci, jak np. sezonowe lampki świąteczne. System dba, aby infrastruktura działała prawidłowo. W tym wypadku ważny jest też sam montaż, który powinien zostać przeprowadzony przez doświadczony zespół. Usługi elektryczne (Katowice) są tym, czego potrzebujesz.

Udoskonalenie transportu

Inteligentna infrastruktura oświetleniowa wpływa na poprawę komunikacji w mieście, ale nie tylko ona. Rozwój technologii chmurowych oraz coraz powszechniejsze wykorzystanie bezprzewodowego Internetu przyczyniły się do usprawnienia transportu. Dzięki temu możliwe jest obecnie analizowanie ruchu osób np. na konkretnych węzłach przesiadkowych. W efekcie można tak dostosować natężenie ruchu i transportu publicznego, aby nie było wąskich gardeł lub zbyt małej liczby pojazdów do przewozu ludzi.

Inteligentne miasta przyszłości stają się coraz bardziej popularne. Wiele ośrodków miejskich nie zostało zaprojektowanych jak wspomniany Mazdar przez współczesnych inżynierów. Nie oznacza to, że miasta z duszą i historią nie mogą przejść ewolucji. Katowice, Gdańsk czy duńska Kopenhaga to przykłady ośrodków, w których władze miast wdrażają rozwiązania SMART. Dzięki temu rozwijają się, a przy tym ułatwiają życie wszystkim mieszkańcom. Zadbaj o przyszłość Twojego miasta już dziś.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.