Wiadomości z Katowic

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do samochodu?

  • Dodano: 2019-10-28 13:45

Smarowanie silnika jest niezwykle ważne. Wybór oleju silnikowego do nowego auta jest prosty, jednak co w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem używanego auta, a pod maską nie widnieje żadna informacja dot. daty ostatniej wymiany oraz rodzaju użytego oleju? Istnieje kilka czynników, które pomogą w wyborze.

Wybór właściwego oleju samochodowego

Na jakie parametry należy spojrzeć podczas wyboru właściwego oleju? Jest to przebieg, stan techniczny silnika oraz szczegółowe zalecenia producenta jednostki napędowej dot. lepkości i jakości oleju. Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem wydaje się wizyta w ASO i poproszenie o wymianę oleju. Większą oszczędność można jednak uzyskać kupując olej na własną rękę np. w sklepie internetowym fiat-jeep-alfa.pl, który posiada niezwykle bogaty wybór olejów silnikowych - wystarczy jedynie zwrócić uwagę na następujące cechy.

Baza olejowa

Oleje samochodowe mogą być syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Na ich właściwe oznaczenie ma wpływ użyta przez producenta baza olejowa. Oleje silnikowe syntetyczne są najrzadsze i będą doskonałym wyborem w przypadku samochodów nowych i świeżo opuszczających linię montażową, dużo bardziej gęste oleje mineralne będą z kolei idealnie sprawdzać się w starszych rocznikach.

Lepkość

Wielu kierowców uważa lepkość za najważniejszą cechę, tymczasem parametr ten jedynie określa łatwość przepływu oleju w danej temperaturze. Wszystkie oleje na rynku można sklasyfikować według wybranych wartości. Najpopularniejszą klasyfikacją pod względem lepkości jest system SAE (ang. Society of Automotive Engineers). Wyższa wartość przed literą W oznacza dużo lepsze sprawdzanie się oleju w niskich temperaturach, czyli wolniejsze jego gęstnienie. Oznaczeniem z dwoma liczbami np. 5w-40, 5w-30, 10w-40 oznaczane są oleje wielosezonowe. Tego typu oleje zapewniają dobrą pracę silnika zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Jakość

Identyczna lepkość nie oznacza tożsamej jakości. Niejednokrotnie oleje samochodowe o takiej samej lepkości stosowane są do smarowania zupełnie innych silników właśnie ze względu na ich jakość. Obowiązujące się dwie klasyfikacje pod względem jakości: europejski system ACEA (A, B, C, E) oraz amerykański system API (S, C, T, G). W klasyfikacji API oznaczenie S przeznaczone jest dla silników benzynowych, a klasy jakościowe oznaczone są kolejnymi literami alfabetu (im dalsza litera, tym wyższa klasa jakości). Olej do silników diesla oznaczony jest literą C, a najwyższa klasa to obecnie CI. W europejskim systemie ACEA oleje do silników benzynowych określone są literą A, natomiast litery B i C przeznaczone są dla silników diesla (również dostosowanych do obowiązujących norm czystości). W tej klasyfikacje o jakości oleju świadczy cyfra – im wyższa cyfra, tym wyższa jakość.

Rodzaj silnika

To, w jaki silnik wyposażony jest pojazd, w największej mierze wpływa na wybór konkretnego oleju samochodowego. Im starszy wysokoprężny silnik diesla, tym bardziej gęsty powinien być olej. Dodatkowo do jednostek napędowych diesla przystosowanych do obowiązujących norm czystość (posiadających filtry cząstek stałych) wlewany powinien być olej niskopopiołowy. Inne smarowanie będzie niezbędne w przypadku samochodów napędzanych gazem LPG. Tłusty i odporny na wysokie temperatury olej to właśnie to, czego potrzebuje silnik w aucie z instalacją LPG.

Indywidualne podejście

Trzeba pamiętać, by olej wybierać zgodnie z instrukcją i wytycznymi producenta z wzięciem pod uwagę osobliwych na dany moment cech silnika. Warto wspomnieć, że niewskazane jest także używanie lepszej jakości oleju w silniku, który do tej pory smarowany był olejem o niższych parametrach, gdyż może to powodować m.in. niepożądane rozszczelnienie układu smarowania. Ponadto jeżeli w silniku znajduje się olej mineralny, to nie należy zastępować go olejem syntetycznym. Ogólna zasada brzmi jednak, że im wyższa jakość oleju silnikowego tym lepiej.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Marek

    Polecam olej syntetyczny Hyundai XTeer. Sprawdziłem u siebie. Dba o silnik jak mało który. To zaleta dobrego syntetyku

  • Pati

    a co to za apka ? jak ona działa ?

  • kustusz

    Do swojego silnika dobierałem olej po przez aplikację shell lubematch, bardzo fajnie się sprawdziła.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.