Wiadomości z Katowic

Jak uczyć się angielskiego?

  • Dodano: 2019-05-24 10:15

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest bardzo istotna w obecnych czasach. Język angielski należy do jednego z najbardziej uniwersalnych, a zarazem najłatwiejszych języków obcych. Jego znajomość otwiera człowiekowi wiele możliwości. Między innymi pozwala na zwiedzanie świata, poznawanie nowych zwyczajów i kultur, zawieranie zagranicznych znajomości, jak również umożliwia rozwijanie się pod względem zawodowym. Angielski jest jednym z obowiązkowych języków w szkołach. Dzieci, w trosce o rozwój, już od najmłodszych lat zapoznawane są z poszczególnymi słowami bądź wyrażeniami. Jednak warto zaznaczyć, iż nauka języka obcego nie każdemu przychodzi z łatwością.

Nauka języka angielskiego wymaga odpowiedniej motywacji i samodeterminacji. Podjęcie kształcenia bez wcześniejszego określenia celu, zazwyczaj nie przynosi rezultatu. Dlatego warto sobie taki cel wyznaczyć. Zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego oraz wytrwać w swoim postanowieniu? Dlaczego znajomość języka jest dziś tak bardzo ważna? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Od czego zacząć?

Kluczowym aspektem jest obranie dobrej taktyki edukacji, tak, aby już na wstępie nie stracić motywacji. Dla niektórych bodźcem napędowym do kształcenia będzie fascynacja krajem oraz chęć poznania jego kultury. Dla innych zaś wyjazd w celu podjęcia określonej kariery zawodowej. Powodów może być mnóstwo, jednak ważne, aby każdy z nich szedł w parze z nieograniczonym zapałem do nauki angielskiego. Warto by argumenty były na tyle mocne i konieczne do zrealizowania, żeby po upływie czasu nie zniechęcić się do dalszej edukacji.

Słuchanie i obserwacja to dwa niezbędne czynniki, które znacząco ułatwią Ci kształcenie. Powszechnie znana jest nauka poszczególnych słówek po angielsku. Jednak już u podstaw staraj się tego unikać, bowiem mało kto jest w stanie opanować język, znając tylko wybrane słówka. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z autentycznych materiałów, jakimi są wszelkiego rodzaju teksty, przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Wówczas poznasz całe zwroty i wyrażenia, które stosowane są w całym kontekście zdania. W niektórych przypadkach bywa tak, że czytając ogół tekstu, początkujący ma ochotę nauczyć się wszystkich słów w nim zawartych. Poniekąd jest to błędne myślenie, ponieważ warto zauważyć, iż to dopiero początek edukacji. Dlatego na wstępie zaleca się wypisywać słowa bądź wyrażenia, z podziałem na te najważniejsze, ważne i mniej ważne. Z pewnością usprawni to proces nauki języków.

Określ swój poziom

Bardzo ważnym aspektem jest optymalne określenie poziomu znajomości języka.

W przypadku, gdy Twoja nauka rozpoczęła się stosunkowo niedawno, nie wymagaj od siebie za dużo. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, lecz stopniowo przyswajać wiedzę. Kształcenie od podstaw to bardzo czasochłonny i żmudny czas, jednak wytrwanie w postanowieniu, gwarantuje zadowalające efekty. Gdy Twoja przygoda z edukacją języka angielskiego dopiero się rozpoczęła, nie porywaj się na oglądanie obcojęzycznych filmów. Wiadomym jest, że większość słów będzie niezrozumiała dla osoby początkującej, co może  skutkować znaczącym spadkiem motywacji. Z kolei, kiedy jesteś na nieco wyższym poziomie - warto stawiać sobie nowe wyzwania i cele, aby Twoje umiejętności lingwistyczne stale się rozwijały. Możliwe jest skorzystanie ze stron do nauki angielskiego online, które po przeprowadzeniu odpowiedniego testu, pomogą określić poziom zaawansowania.  

Obierz swój indywidualny sposób nauki

Według klasyfikacji światowej sławy pedagoga Neila Fleminga wyróżnia się trzy typy ludzi: wzrokowcy, słuchowcy i kinestetycy. Dzięki tym wytycznym łatwiej obrać swoją własną, indywidualną metodę na naukę angielskiego.

  • Wzrokowcy znacznie szybciej uczą się dzięki zapisywaniu tego, co usłyszą. Co więcej, z łatwością przyswajają wiedzę oglądając filmy bądź czytając różnorakie teksty. Nie lubią słuchać innych. Najlepszym sposobem dla wzrokowca jest zapisywanie starannych i przejrzystych notatek. Sprawdzi się także pisemne przedstawianie tabel bądź wykresów.
  • Słuchowcy największą wiedzę czerpią z tego, co usłyszą. Dla słuchowca doskonałym rozwiązaniem będzie słuchanie radia, podcastów, piosenek obcojęzycznych, a także oglądanie filmów. Te metody nauki niewątpliwie pozwolą osłuchać się z językiem.
  • Kinestetycy ta metoda nauki zajmuje najmniejszą liczbę populacji, bo ok. 5%. Jeśli jesteś kinestetykiem zapamiętujesz tylko to, co samodzielnie wykonasz. W takim przypadku idealnie sprawdzi się odgrywanie scenek oraz przeprowadzanie rozmówek.

Dobra organizacja

Kluczem do sukcesu jest nauka w zorganizowany sposób. Każdy, szczególnie początkujący powinien zadbać o jasne i przejrzyste uporządkowanie materiałów. Najlepszą opcją jest wprowadzenie osobnych podziałów - na słownictwo, wyrażenia i podstawy gramatyki. Zapisywanie nowych zwrotów sprawi, że utrwalimy je w swojej pamięci. Doskonałym sposobem jest używanie kolorowych długopisów, szkicowanie rysunków oraz schematów. Ważne, by każda z poszczególnych notatek różniła się od siebie, jednak nie była zbyt chaotyczna. Czynniki te z pewnością umożliwią szybsze zapamiętanie materiału.

Używaj wyobraźni

Aby nauka angielskiego przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest używanie wyobraźni. Mimo, że wyobrażanie sobie określonych scenek bądź ich odgrywanie zdaniem wielu ludzi jest zbyt dziecinne, wspaniale oddziałuje również na dorosłych. W przypadku, kiedy jesteśmy w coś mocno zaangażowani, błyskawicznie staje się to naszym priorytetem, przez co jesteśmy w stanie zapamiętać daną sytuację na dłużej. Warto znaleźć drugą osobę, z którą możesz odgrywać wspomniane scenki. Z chwilą, gdy wypowiadamy zwroty i wyrażenia na głos, niewątpliwie, zapamiętujemy więcej aniżeli w momencie nauki z opracowanych materiałów. W ten sposób wyeliminowana zostaje także bariera językowa.

Ćwiczenie pamięci

W nauce języka niesamowicie ważne jest skupienie i koncentracja. Ponadto jest ona szczególnie związana z pamięcią. Dlatego ważnym aspektem jest jej odpowiednie ćwiczenie. Warto nadmienić, że aby móc w pełni sprawnie funkcjonować na początek należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Sen, który trwa mniej niż 6 godzin może powodować uczucie znużenia, co w efekcie prowadzi do pogorszenia stanu skupienia i koncentracji. Ze swojej diety wskazane jest wyeliminowanie wszelkich słodyczy i fast-foodów. Orzechy włoskie, brokuły i ryby - to elementy diety, które doskonale wpłyną na jakość Twojej pamięci. Gdy przebrniemy przez ten etap, wówczas przejdziemy do samej nauki. Na wstępie warto zwrócić uwagę na stuprocentowe skupienie. Oznacza to, że powinniśmy poświęcić się całkowicie jednej rzeczy. Wykonywanie kilku czynności naraz sprawi, że w efekcie zminimalizujemy swoją produktywność aż do 40%. Wszystkie zadania przyniosą spektakularny efekt, jeśli będziemy wypełniać je dokładnie i z zaangażowaniem.

Systematyczność

Systematyczność to droga, która umożliwi Ci przyswajać wiedzę w szybki sposób. Regularna nauka sprawi, że nasz mózg przyzwyczai się do tej codziennej czynności, przez co zapamiętanie określonych zwrotów czy wyrażeń nie sprawi problemu. Jeżeli uczymy się w długotrwałych odstępach czasowych - wtedy przyswajanie wiedzy może okazać się nieco cięższe. Nawyk systematycznej nauki powinien być wprowadzony już u podstaw anglojęzycznej edukacji. Wiadome, że początkowo ta czynność może być dość problematyczna, lecz z czasem nauka stanie się nieodłącznym elementem codzienności. To jeden ze sposobów na pomyślną naukę każdego dnia.

Korzystaj z pomocy

Pomoce naukowe mogą okazać się bardzo przydatne podczas nauki języka angielskiego w domu. Szczególną popularnością cieszą się fiszki, z ang. flash cards. Są proste w wykonaniu, dlatego z łatwością można zrobić je samemu. Czynność polega na wypisywaniu pojedynczych słów, a następnie ich zapamiętaniu. W czasie nauki możemy także posortować słowa na te, które już umiemy i te, które sprawiają nam trudność. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także książki służące doskonaleniu języka angielskiego. Widząc postępy, czujemy się zmotywowani do dalszej pracy. Kiedy nasz poziom umiejętności nieco wzrośnie, możemy zapisywać pełne wyrażenia, pamiętając o kontekście zdania.

Nieuniknione błędy

Wiele osób uczących się samodzielnie języka popełnia częste, nieświadome błędy. W efekcie tracą motywację, stwierdzając brak talentu. Osoby początkujące na wstępie swojej edukacji powinny wyeliminować ze gramatykę. Komunikatywna rozmowa w języku angielskim jest możliwa, bez jakiejkolwiek znajomości zasad pisowni. Dlatego gramatykę wskazane jest zostawić na później. Nauka języka w szkole, na kursach bądź korepetycjach, często nie przynosi rezultatu, gdyż skupia się na tym, co niekoniecznie jest potrzebne w komunikacji.

Kilka niezbędnych porad

  • Na początku swojej edukacji postaraj się uczyć się słówek, których używasz niemalże w każdym zdaniu, należą do nich np. i, a, w, na itp.
  • Zrezygnuj z nauki słów wyrwanych z kontekstu oraz takich, które rzadko użyjesz podczas standardowej rozmowy.
  • Postaw sobie cel, który jest możliwy do zrealizowania.
  • Wspomagaj się słownikami, grami językowymi czy fiszkami. Warto mieć również specjalny zeszyt służący nauce angielskiego.
  • Co jakiś czas sprawdzaj, co dotychczas się nauczyłeś, poprzez ćwiczenia utrwalające.

Podsumowanie

Czy istnieje wiek, w którym za późno jest na naukę języka? To pytanie zadaje sobie znaczna część osób, szczególnie w starszym wieku. Jeśli Twoim marzeniem jest nabycie umiejętności lingwistycznych, nie rezygnuj z tej sposobności. W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego zdecydowanie zwiększa szanse na odniesienie wielu sukcesów zawodowych. Zatem nie zwlekaj i już dziś zacznij uczyć się angielskiego!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.