Wiadomości z Katowic

Jak wybrać dobry wózek widłowy elektryczny?

 • Dodano: 2019-10-28 09:00

Wózki widłowe elektryczne to obecnie bardzo popularne urządzenia transportu bliskiego, które sprawdzają się zarówno w magazynach, jak i w pracach zewnętrznych. Jak wybrać najlepszy, taki który będzie najlepiej dopasowany do biznesu? Sprawdźcie sami!

Wózki widłowe elektryczne - charakterystyka

Wózki widłowe elektryczne to pojazdy podlegające pod dozór techniczny. Warunkiem ich użytkowania jest zarejestrowanie w UDT czyli Urzędzie Dozoru Technicznego, a potem przestrzeganie terminów regularnych przeglądów.

Charakterystyczny dla pojazdów tego typu jest napęd elektryczny – czyli bardziej ekologiczny i zdrowszy niż spalinowy. Wózki elektryczne nie emitują spalin, przez co mogą pracować nawet w słabiej wentylowanych pomieszczeniach (wszędzie tam, gdzie niemożliwa jest praca wózków spalinowych). Ponadto, co ważne ich praca jest cicha, a dzięki temu mniej nużąca i uciążliwa.

Dzięki dodatkowym osłonom silnika, wózki elektryczne mają również możliwość pracy na zewnątrz. Jest to wyjątkowo wygodne, gdyż wózki są w stanie poradzić sobie jednocześnie z wieloma zadaniami – odbiorem towaru z ciężarówki, przetransportowaniem go do budynku, składowaniem w magazynie.

wozki-widlowe-elektryczne-charakterystyka

Możliwości wózków widłowych elektrycznych

Obecnie wózki widłowe elektryczne mają praktycznie takie same możliwości jak wózki spalinowe. Nie ustępują im ani na krok ani pod względem udźwigu maksymalnego, ani maksymalnej wysokości podnoszenia. Dzięki wydajnym silnikom wózki elektryczne radzą sobie bez problemu ze wszystkimi operacjami transportowymi:

 • pobieraniem ładunków;
 • rozładunkiem towarów;
 • transportowaniem;
 • składowaniem średnim i wysokim;
 • pobieraniem ładunków z regałów.

W dużym stopniu możliwości wózków elektrycznych zależą oczywiście od modelu i rodzaju pojazdu.

Jak wybrać dobry wózek elektryczny?

Wybór odpowiedniego modelu wózka widłowego jest bardzo istotny i ma wpływ na wydajność pracy całej firmy. Dlatego ważne jest, aby decyzja była przemyślana. Czym różnią się wózki elektryczne:

 • udźwigiem;
 • maksymalną wysokością podnoszenia;
 • prędkością jazdy;
 • wagą i wymiarami;
 • wyposażeniem.

jak-wybrac-wozek-elektryczny

Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować i porównać oferty różnych dealerów tych urządzeń, tak aby wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb. Pod uwagę należy wziąć:

 • szerokość dróg transportowych w magazynie;
 • wysokość regałów;
 • odległość do pokonania;
 • inne zadania, w których mogą pomocne być wózki;
 • czas ładowania poszczególnych modeli;
 • czas pracy na jednej naładowanej baterii.

Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne, tak aby dobrać urządzenie, które zarówno poradzi sobie z wykonywaniem manewrów i zmieści się w granicach wyznaczonych dróg transportowych, szybko i sprawnie wykona wszystkie powierzone mu zadania a także będzie ekonomiczne i wydajne. A koszty jego utrzymania nie będą zbyt wysokie.

Nowy czy używany?

nowy-czy-uzywany

Istotną kwestią jest także to, czy zakupiony pojazd ma być nowy czy używany. Choć nowy sprzęt teoretycznie będzie bardziej wytrzymały i dłużej będzie mógł posłużyć w przedsiębiorstwie, to używane wózki widłowe elektryczne także mają swoje zalety.

Główną zaletą używanych urządzeń jest przede wszystkim ich niska cena. Może ona być nawet o 30 do 50% niższa niż koszt zakupu nowego pojazdu.

A jeśli chodzi o gwarancję dla wózków widłowych elektrycznych, to część z dealerów urządzeń oferuje także różnego typu urządzenia transportu bliskiego z gwarancją zakupu, dzięki której można mieć pewność, że sprzęt jest w dobrym stanie technicznym.

Ponadto, wózki elektryczne często posiadają w cenie dodatkowe wyposażenie lub elementy osprzętu. Dzięki temu zyskuje się więcej sprzętu niższym kosztem.

Dobre marki wózków widłowych

Nie od dziś wiadomo, że jakość ma znaczenie. Także w przypadku wózków widłowych. Decydując się na ich zakup warto wybrać markowe sprzęty, które wykonane są z lepszej jakości komponentów, a do ich produkcji używa się najlepszego gatunku materiałów.
Jedne z bardziej znanych marek wózków, które oferują wózki widłowe elektryczne:

Przed zakupem warto porównać wszystkie oferty, tak aby wybrać najlepszą z nich.

dobre-marki-wozkow-widlowych-elektrycznych

Podsumowanie

Wybór dobrego wózka widłowego elektrycznego uzależniony jest od wielu kwestii - począwszy od wymagań i oczekiwań, aż po względy techniczne - wielkość magazynu czy hali. Przed zakupem zawsze warto przeanalizować wszystkie aspekty, łącznie z tym ile chce się przeznaczyć na zakup urządzenia i czy ma to być sprzęt nowy czy używany.
 

Jednocześnie warto zadbać o zakup oryginalnego, markowego sprzętu, co pozwoli na zapewnienie dłuższej żywotności i większej wydajności pracy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.