Wiadomości z Katowic

Jak wygląda zatrudnienie przez agencję pracy? Odpowiadamy

  • Dodano: 2022-10-03 14:15

Obecnie na rynku działa wiele agencji pracy, które wspierają zarówno pracodawców, jak i pracowników. O opłacalności współpracy z agencją świadczy popularność tego typu firm. Przyjrzyjmy się, jak przebiega proces zatrudnienia z perspektywy pracodawcy i pracownika.

Agencja pracy a pracodawca

Powszechnie kojarzy się, że agencja to firma świadcząca pośrednictwo pracy. Oczywiście częściowo skojarzenie to jest prawidłowe. Otóż agencja pomaga pracodawcy porozumieć się z pracownikiem. To bardzo ważny, choć nie jedyny obszar jej funkcjonowania.

Tak naprawdę jej wsparcie jest o wiele większe. Liczą się też tzw. działania poboczne, które optymalizują cały proces pozyskiwania pracowników. Przykładowo, agencja pracy Kono wspiera pracodawców w zakresie rekrutacji. Wsparcie to może przybierać różne formy zależne od rodzaju współpracy, ale i umowy, jaką podpiszemy z firmą.

Dobra agencja z każdym klientem ustala indywidualne warunki współpracy. Od ustalonych warunków zależy przebieg współpracy, który jednak zawsze musi rozpocząć się spotkaniem obu stron. Właśnie wtedy ustala się warunki i planuje kolejne kroki. Przeważnie kolejny etap to umieszczenie oferty danej firmy na stronie agencji. 

Ponadto możliwe jest też aktywne poszukiwanie pracowników. Jeszcze inną formą współpracy jest outsourcing pracowniczy. Otóż najlepsze agencje pośrednictwa pracy w Polsce dysponują własnymi zespołami, których usługi oferują pracodawcom. W takiej sytuacji umieszczenie ogłoszenia na stronie nie jest konieczne.

Pośrednictwo pracy i co dalej?

W przypadku, gdy agencja niejako wypożyczy firmie pracowników, przychodzi czas na ich akceptację przez daną firmę. Po dokonaniu oceny kompetencji pracowników dochodzi do ich zatrudnienia. Dobra agencja pomaga pracodawcom i pracownikom we wszystkich kwestiach formalnych. 

Zatrudnienie pracownika wymaga przeszkolenia w zakresie BHP,  a często również w innych obszarach. W przypadku pracowników zagranicznych niezbędne mogą być wyrobienie karty pobytu oraz organizacja kilku innych dokumentów. We wszystkich tych obszarach można liczyć na pełne wsparcie danej firmy.

Jeśli współpraca polega na umieszczeniu oferty pracy na stronie internetowej lub aktywnym poszukiwaniu kandydatów, proces przebiega tak naprawdę dosyć podobnie. Różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do outsourcingu, bezpośrednim pracodawcą jest w tym przypadku klient agencji. Natomiast outsourcing to tak naprawdę zatrudnienie pracownika przez agencję i wypożyczenie jego usług innej firmie.

Agencja pracy a pracownik

Jak wygląda współpraca pracownika z agencją pracy? Wszystko zaczyna się od złożenia aplikacji na jedno ze stanowisk oferowanych na stronie agencji. Następnie po akceptacji zgłoszenia agencja kontaktuje się z klientem. Jeśli kompetencje kandydata zostaną ocenione pozytywnie, dochodzi do spotkania z pracodawcą i podpisania umowy. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pracownik może liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony agencji. Tym właśnie różni się aplikowanie na stanowisko poprzez agencję od aplikowania przez zwyczajny portal ogłoszeniowy.

Warto mieć na uwadze, że agencje często oferują pracę za granicą. Agencja pracy tymczasowej czy stałej poza granicami kraju oprócz pomocy w kwestiach formalnych, świadczy też pomoc w zakresie logistyki. Przede wszystkim jej zadaniem jest organizacja transportu. 

Ponadto pracownik może liczyć na zakwaterowanie w dobrych warunkach. Przeważnie miejsce zakwaterowania znajduje się w pewnej odległości od miejsca wykonywania czynności zawodowych. Dlatego agencja pracy organizuje również codzienny transport o określonych godzinach.

Niewątpliwie współpraca z agencją pracy to sposób na szybkie znalezienie dobrej pracy. Zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika, przebieg procesu zatrudnienia nie jest wymagający, a korzyści ze współpracy są bardzo duże.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.