Wiadomości z Katowic

Ławki osiedlowe - sprawdź propozycje dla Twojej inwestycji

  • Dodano: 2022-10-25 11:30, aktualizacja: 2022-11-02 08:37

Przestrzeń publiczną trudno sobie wyobrazić bez ławek ulicznych. To niezbędny element aranżacji małej architektury. Dlatego warto wybierać modele od sprawdzonych firm. Dzięki wykorzystaniu do ich produkcji materiałów najwyższej jakości, tego rodzaju produkty są inwestycją na długie lata.

Mieszkańcy korzystają codziennie z ławek miejskich, czekając na przystanku autobusowym, dworcu, spacerując po skwerze, parku, bulwarze czy deptaku. To element małej architektury, który można wykorzystać na krótki odpoczynek, formę relaksu na świeżym powietrzu lub spotkanie ze znajomymi.

Na rynku mamy ogromny wybór ławek, które produkowane są z różnych surowców, między innymi drewna, betonu, kompozytu czy metalu. Dzięki najnowszej technologii projektanci w sposób oryginalny i nowoczesny łączą ze sobą poszczególne materiały. Do tego można wybierać ławki z oparciem lub bez oparcia.

Ławki z drewnianym siedziskiem i oparciem są chętnie wybierane przez inwestorów fot. eko-asklepios.pl

To, jaki model wybierzmy, jest w pełni uzależnione od indywidualnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz potrzeb mieszkańców danego regionu. Ważne, aby ławki osiedlowe były dostępne w różnych miejscach danej okolicy. To zachęta dla mieszkańców, aby spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu.

Ławki osiedlowe – z oparciem czy bez?

Aranżując przestrzeń miejską na pierwszym miejscu należy postawić na komfort mieszkańców i osób z nich korzystających. Wiele osób zastanawia się, czy w przestrzeni publicznej lepiej sprawdzą się ławki bez oparcia, czy może z oparciem?

Ławki osiedlowe powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Dlatego do parków, przestrzeni wokół budynków mieszkalnych lub przy placach zabaw dużo lepiej sprawdzą się ławki z oparciem. Ławki parkowe bardzo często siedzisko i oparcie mają wykonane z drewna, które zostało odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane.

Ławki bez oparcia są bardzo estetyczne i idealnie komponują się z pozostałą architekturą fot. eko-asklepios.pl

W tych miejscach dobrym pomysłem jest zamontowanie również ławek kompozytowych. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak te wyprodukowane z drewna. Kompozyt to tworzywo sztuczne, które dzięki poddaniu obróbce umożliwia produkowanie nowoczesnych i praktycznych modeli.

Posiadają one funkcjonalne oparcie i są stabilne. W bardzo prosty sposób można je zamontować do podłoża. Co więcej, nie wymagają one dodatkowych zabiegów konserwujących. Dzięki możliwości połączenia ich z innymi surowcami wyróżniają się nowoczesnym designem, który ułatwia aranżację każdej przestrzeni miejskiej.

Należy jednak zwrócić uwagę, że niektóre miejsca w przestrzeni miejskiej nie dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni do montażu ławki z oparciem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest zakup ławki bez oparcia. Mają one komfortowe siedzisko, są ergonomiczne i zajmują mniej miejsca. Można je zakupić w różnych rozmiarach, dzięki temu w pełni zostanie wykorzystana przestrzeń przeznaczona do ich instalacji.

Jaki materiał wykonania wybrać, aby ławki były trwałe i estetyczne?

Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór ławek ulicznych, które świetnie sprawdzą się jako element aranżacji strefy publicznej oraz rekreacyjnej. Jeśli zależy nam, aby służyły przez wiele lat, należy zainwestować w ławki parkowe, które produkowane są z trwałych materiałów. Nie można zapomnieć również o aspektach estetycznych tych produktów.

Najbardziej trwałe są ławki betonowe. To właśnie z betonu wytwarzane są ich podstawy, które uzupełniane są w zależności od modelu elementami drewnianymi lub metalowymi. Wyróżniają się pod względem odporności na zmienne warunki atmosferyczne, intensywności użytkowania oraz aktów wandalizmu.

Do grona najpopularniejszych należą ławki z betonu architektonicznego oraz ławki z betonu płukanego z drewnianymi elementami. Ich zaletą jest to, że przed dokonaniem zakupu możemy wybrać dowolny odcień drewna, a także betonu. Dzięki temu dużo łatwiej dopasować je do planowanej aranżacji krajobrazu miejskiego.

Ławki wyprodukowane z kompozytu wyróżniają się wieloletnią trwałością fot. eko-asklepios.pl

W przestrzeni publicznej świetnie sprawdzą się także ławki z kompozytu. Prezentują się one tak jak drewniane. Tak naprawdę tylko wprawne oko będzie w stanie rozpoznać to tworzywo. Są trwałe, wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają one dodatkowej konserwacji.

Na mniejszych obszarach, między innymi na osiedlach, częściej wybierane są ławki metalowe, wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Są bardzo solidne i wygodne. Niektóre modele, aby przełamać ich metalowy charakter, uzupełniane są o drewniane elementy w postaci siedziska i oparć. To niezwykle nowoczesne ławki, które dzięki swojej uniwersalności wpisują się w każdą przestrzeń miejską, nawet tę osiedlową.

Do ławki dobierz odpowiednie kosze na śmieci i stojaki na rowery

Przestrzeń miejska powinna być kompletna. Aranżując miejsca publiczne – obok ławek – nie wolno zapomnieć o montażu koszów na śmieci. Kosze uliczne są niezbędne w miejscach, w których codziennie bywają setki mieszkańców oraz turystów.

Teraz bardzo łatwo do danego modelu ławek dopasować odpowiednie kosze na śmieci, które będą tworzyć spójną całość. Wytwarzane są one z trwałych i wysokiej jakości surowców. Co ważne, można je nabyć w różnych kształtach, rozmiarach i pojemności.

Zobacz bogatą ofertę ławek miejskich i parkowych w sklepie eko-asklepios.pl

Jeszcze jeden rodzaj produktów powinien znaleźć się w przestrzeni miejskiej. To stojaki na rowery. Coraz więcej Polaków porusza się po mieście na rowerze. Często jednoślad to główny środek komunikacji do pracy lub szkoły. W związku z tym zaleca się w miejscach publicznych montaż akcesoriów, dzięki którym będzie można bezpiecznie pozostawić tam swój rower.

Bogatą ofertą ławek miejskich, parkowych, ulicznych, koszy na śmieci oraz stojaków może pochwalić się sklep Eko-Asklepios. Wszystkie oferowane przez firmę produkty wyglądają stylowo i estetycznie. Z łatwością wpisują się w każdą aranżację przestrzeni miejskiej. Ich ogromną zaletą jest też to, że do ich produkcji wykorzystywane są materiały najwyższej jakości. Do tego oferowane meble są w konkurencyjnych cenach!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.