Wiadomości z Katowic

Legalna praca dla opiekunek w Niemczech – dlaczego warto?

  • Dodano: 2023-02-08 14:15

Nawyk wykonywania pracy na czarno był wyrabiany u Polaków całymi latami i sięga jeszcze okresu PRL-u. Wyjeżdżających do pracy na Zachód Polaków udawało się przekonać, że łatwiej i korzystniej jest załatwić wszystko bez zbędnych formalności i dokumentów. Niestety takie przekonania trudno wykorzenić i wiele osób także dziś uważa, że praca dla opiekunki w Niemczech na czarno jest rozwiązaniem korzystnym. Dlaczego zatem lepiej jest skorzystać z pośrednika i pracować legalnie?

Nielegalna praca dla opiekunki w Niemczech – dlaczego kusi?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że lwia część osób szukających pracy za granicą decyduje się na to ze względów finansowych. Nielegalna praca dla opiekunki w Niemczech – czyli na czarno, bez umowy – teoretycznie zapewnia pracownikowi większy zarobek. Całe wynagrodzenie trafia do kieszeni opiekunki i jest niepomniejszane o składki, podatki czy prowizję dla biura pośredniczącego w zorganizowaniu pracy.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech odbywająca się na czarno może też być argumentem dla osób na emeryturze czy rencie lub mających długi. W ich przypadku praca na umowie wiąże się z utratą świadczeń lub pomniejszeniem wypłaty o należności finansowe.

Legalna opieka nad osobami starszymi w Niemczech – zalety

Skoro korzyści finansowe są tak duże, to dlaczego lepszym rozwiązaniem będzie jednak legalna opieka nad osobami starszymi w Niemczech? Przede wszystkim dlatego, że praca na czarno jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów nielegalna, więc podejmując ją, łamiesz prawo. Można powiedzieć: „tak samo jak pracodawca”! I jest to oczywiście prawda, jednak warto wziąć pod uwagę to, że pracodawca lepiej będzie zorientowany w przepisach prawnych (więc łatwiej będzie mu się wykaraskać), a po drugie – będzie dysponował środkami finansowymi, pozwalającymi mu spłacić karę.

Warto zwrócić też uwagę na to, że praca na czarno nie daje Ci też prawa do świadczeń zdrowotnych – a tylko doba spędzona w niemieckim szpitalu może wiązać się z kosztem nawet kilkuset euro!

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Umowa jest też formalnym potwierdzeniem tak istotnych spraw, jak:

  • wysokość wynagrodzenia,
  • okres wykonywania pracy,
  • zakres wykonywanych obowiązków.

Dokument ten może się zatem przydać, gdy pracodawca pod byle pretekstem nie będzie chciał wypłacić wynagrodzenia lub będzie wymagał wykonywania prac, które nie zostały ujęte w umowie. Legalne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech można znaleźć na stronach specjalnych organizacji, będących pośrednikami między pracodawcami a pracownikami.

Sprawdź oferty Caring Personnel

Podsumowując, praca na czarno jest obarczona tak dużym ryzykiem (finansowym, zdrowotnym, wizerunkowym, prawnym), że mimo teoretycznych oszczędności, nie warto jej podejmować. Zarobki w Niemczech są tak atrakcyjne, że z pewnością nawet uwzględniając składki i prowizję i tak wyjdziesz na swoje. Polecamy zapoznać się na przykład z ofertami Caring Personnel na caringpersonnel.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.