Wiadomości z Katowic

Monitoring CCTV i jego poszczególne elementy

  • Dodano: 2022-06-06 14:30

Monitoring CCTV to innymi słowy układ zamknięty telewizji przemysłowej.

W skład współpracujących urządzeń służących przede wszystkim monitorowaniu  i rejestracji obrazu w obwodzie zamkniętym wchodzą następujące elementy:
 - rejestratory
- kamery przemysłowe oraz obiektywy
- monitory
- przewody video oraz zasilacze wespół z przewodami zasilającymi
- przewody, bądź zestawy bezprzewodowe d transmisji sygnału ze ścieżek audio oraz video
- obudowy, uchwyty, akcesoria
- routery do podłączenia sieciowego (opcjonalnie) 

Czy wyżej wymienione elementy są stałe dla każdego typu monitoringu CCTV? Oczywiście nie! Kluczową różnicę stanowią w tym przypadku elementy elektroniczne oraz optyczne, które wchodzą w konstrukcyjny skład chociażby samych kamer. Tak, czy inaczej systemowy podział tego rodzaju monitoringu nie jest najważniejszy – efekty są praktycznie takie same, a jedyną różnicą jest jakość obrazu, która przecież w każdej chwili może zostać zwiększona.

W przeciwieństwie do wspomnianych różnic – istotną rolę odgrywa zupełnie inny podział, mianowicie – sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Główny podział dotyczy dwóch podstawowych wariantów – telewizji analogowej oraz monitorowania IP. Nie wolno zapominać o rodzajach obocznych. W tym przypadków również wyróżniamy dwa warianty – HD-CVI oraz HD-SDI. Na pierwszy rzut oka owe systemy wyglądają podobnie do wspomnianej już telewizji analogowej, jednak w praktyce ich funkcjonowanie jest nieco inne.

Monitoring analogowy

Jak sama nazwa wskazuje jest to konwencjonalny – pierwotny system monitorowania. Tradycyjne systemy analogowe są popularne po dziś ze względu na niewielkie koszta. Sporo do życzenia pozostawia z kolei jakość rejestrowanego obrazu – w większości przypadków nie przekracza ona 1 Mpx. Zgodnie ze statystykami znaczna większość przedsiębiorstw w naszym kraju korzysta właśnie z telewizji przemysłowej – CCTV. Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie i coraz częściej współczesne firmy korzystają z alternatywy w wyższej rozdzielczości, czyli systemu IP. 

Monitoring HD-CVI

Owa technologia umożliwia transmisję danych w rekordowo wysokiej rozdzielczości korzystając – co ciekawe, z domeny analogowej. W praktyce oznacza to, że system HD-CVI bazuje na tych samych przewodach co tradycyjna telewizja przemysłowa. Różnice stanowi natomiast medium transmisji danych. Jest to nader ciekawa alternatywa dla osób korzystających z CCTV, bowiem bez wymiany kabli – za niewielką opłatą można znacznie zwiększyć rozdzielczość obrazu.

Monitoring HD-SDI

Do najważniejszych walorów tego wariantu systemowego zaliczamy wysoką rozdzielczość oraz transmisję danych cyfrowych po przewodzie koncentrycznym. Przewód ten musi być najwyższej jakości, by system mógł pracować wydajnie oraz efektywnie. W konsekwencji zmiana systemy z analogowego na HD-SDI wiąże się również z wymianą okablowania, a więc w wielu przypadkach – pracami remontowymi. To właśnie ten argument sprawił, że niewielka liczba osób zdecydowała się na zastosowanie owej alternatywy, a w efekcie system nie cieszy się dużą popularnością.

System IP – technologiczna rewolucja

Odmiennie jest w przypadku systemu IP, który z dnia na dzień zyskuje na coraz większej popularności.  Jest to jedyny wariant systemu CCTV wykorzystujący protokół internetowy względem transmisji danych. W praktyce można stwierdzić, iż każde ogniwo owego systemu przypomina swym działaniem mikrokomputer wyposażony w sieciową kartę. Ów system obecnie odznacza się najwyższą rozdzielczością obrazu oraz wieloma zaawansowanymi funkcjami dodatkowymi. Jedyną wadą systemu IP jest zależność i uwarunkowanie od łącza internetowego, które potrafi płatać figle. 

Elementy telewizji przemysłowej znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.