Wiadomości z Katowic

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy OC dla auta?

  • Dodano: 2021-12-23 07:15, aktualizacja: 2021-12-23 07:21

Ubezpieczenia OC to temat, który dotyczy każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe, które pokryje koszty w przypadku szkód, które mogą zdarzyć się na drodze każdemu. Ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkiem, którego niedopełnienie może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. O czym pamiętać, zawierając umowę ubezpieczenia OC? Jak wybrać najlepszą ofertę i od czego zależy wysokość ubezpieczenia i wysokość rocznej składki, jaką musi uiścić właściciel pojazdu?

 

Polisa OC - czym właściwie jest?

Polisa OC, mówiąc inaczej komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest rodzajem ubezpieczenia, które stanowi obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zakres OC jest ściśle uregulowany w ustawie, przede wszystkim jeśli chodzi o sumy gwarancyjne gwarantowane przez ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia może być dostosowana do potrzeb danego kierowcy, a poszczególne oferty ubezpieczeń mogą się od siebie znacząco różnić.

Wysokość ubezpieczenia OC jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim, pod uwagę bierze się wiek kierowcy, jego historię ubezpieczeniową, a także ewentualnie wyrządzone szkody komunikacyjne. Znaczenie ma także marka samochodu, jego wiek czy miejscowość i sposób, w jaki dany pojazd będzie użytkowany.
 

Czy ubezpieczenie OC jest konieczne?

OC w naszym kraju jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Każdy dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej może wiązać się z konsekwencjami karnymi ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Polisa OC jest obowiązkowa w przeciwieństwie do polisy AC, która jest dobrowolna, choć bardzo korzystna dla każdego kierowcy. Warto wykupić cały pakiet OC i AC, choć w tym przypadku trzeba liczyć się z większą składką w skali roku.

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC dotyczy nie tyle kierowcy, co właściciela pojazdu mechanicznego. Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczeniowej przez osobę, która nie posiada prawa jazdy, ale posiada własny samochód. Dotyczy to także osób, które utraciły prawo do kierowania pojazdem, ale nie chcą pozbywać się swojego samochodu, muszą go więc ubezpieczyć. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy osoba bez prawa jazdy otrzymuje samochód w darowiźnie bądź spadu. Sam fakt, że dana osoba nie jest kierowcą samochodu, którego jest właścicielem nie zwalnia go z obowiązku jego ubezpieczenia. Warto wiedzieć także, że w polisie ubezpieczeniowej jest zawarta informacja na temat tego, że ubezpieczający nie może kierować pojazdu, jeżeli nie posiada do tego uprawnień. Jeżeli mimo wszystko taka osoba usiądzie za kółkiem i spowoduje jakąś kolizję bądź wypadek, ubezpieczyciel wypłaci należne środki na rzecz osób poszkodowanych, ale będzie domagał się zwrotu wypłaconych pieniędzy od właściciela polisy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy/.

OC samochodu - jak wybrać najlepszą ofertę?

Ubezpieczenie OC, a konkretnie jego wysokość jest zależna od wybranej oferty. Warto porównać co najmniej kilka ofert, porównać zakres ubezpieczenia OC, by wybrać ofertę najbardziej korzystną. Możliwe jest ubezpieczenie samochodu online, co pozwoli na dopełnienie formalności wygodnie, bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenie OC samochodu dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, bez żadnego wyjątku. Warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów i porównywarek ofert, by znaleźć pakiet idealny dla siebie.

Więcej na temat ubezpieczenia OC przeczytasz tutaj: ubezpieczenie24.org.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.