Wiadomości z Katowic

Nożyce do żywopłotu - jakimi nożycami pielęgnować ogród?

  • Dodano: 2020-03-18 08:15, aktualizacja: 2020-03-18 08:31

Nożyce do żywopłotu to jedne z najbardziej podstawowych narzędzi umożliwiających właściwą pielęgnację ogrodu. Używają ich zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak również właściciele mniejszych działek. Wyróżnia się dwa rodzaje nożyc: ręczne i mechaniczne. Wybór odpowiedniego narzędzia powinien jednak w pełni zależeć od wielkości ogródka oraz rosnących na nim roślin. Jakimi nożycami do żywopłotu należy więc pielęgnować swoją przydomową oazę?

 Nożyce do żywopłotu to jedne z najbardziej podstawowych narzędzi umożliwiających właściwą pielęgnację ogrodu. Używają ich zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak również właściciele mniejszych działek. Wyróżnia się dwa rodzaje nożyc: ręczne i mechaniczne. Wybór odpowiedniego narzędzia powinien jednak w pełni zależeć od wielkości ogródka oraz rosnących na nim roślin. Jakimi nożycami do żywopłotu należy więc pielęgnować swoją przydomową oazę?


Nożyce ręczne - niezastąpione narzędzie do pielęgnacji niewielkich żywopłotów

Nożyce ręczne dedykowane są przede wszystkim mniejszym żywopłotom oraz ogródkom składającym się głównie z roślin z dużymi liśćmi. Z pewnością największą zaletą tego typu sprzętu jest jego niska cena, niewielka waga oraz wyjątkowa łatwość w obsłudze. Nic więc dziwnego, że to właśnie nożyce ręczne często stanowią element wyposażenia podstawowych skrzynek z narzędziami ogrodniczymi. 
     

Z drugiej jednak strony takie sektory okażą się nieskuteczne w przypadku większych żywopłotów, w których wymagane jest bardziej precyzyjne i równiejsze cięcie. Nie będą też do końca efektywne podczas przycinania grubszych gałęzi czy twardszych kęp trawy. 


Nożyce mechaniczne - idealne przy kompleksowej pielęgnacji ogrodów

Nożyce do żywopłotu mechaniczne zasadniczo dzielą się na trzy rodzaje: elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Narzędzia elektryczne oraz akumulatorowe doskonale sprawdzą się w przydomowych ogrodach. Tego typu nożyce wyróżniają się lekkością, wydajnością, cichą pracą, a także łatwością w obsłudze. Idealnie nadają się do podcinania średniej wielkości krzewów czy żywopłotów. Warto jednak zauważyć, że produkty elektryczne wymagają ciągłego podłączenia do prądu, co może się okazać niepraktyczne w niektórych sytuacjach. Z kolei nożyce akumulatorowe mimo wysokiej skuteczności mogą ciągiem działać jedynie do dwóch godzin, dlatego nie są wskazane w przypadku większych powierzchni. 
     

Nożyce spalinowe przeznaczone są głównie dla profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się pielęgnacją ogrodów. Takie narzędzia są zdecydowanie najsprawniejsze oraz najefektywniejsze ze wszystkich dostępnych rodzajów nożyc. Świetnie radzą sobie z grubszymi gałęziami oraz są w stanie efektywnie pracować nawet na zwilżonej powierzchni. Nożyce spalinowe działają jednak bardzo głośno, wytwarzają spaliny oraz są dosyć trudne w obsłudze, dlatego wykorzystane są przede wszystkim przy pielęgnacji większych ogrodów, a nawet parków.  


Jak wybrać odpowiednie nożyce do żywopłotu?

Szukając właściwych nożyc do żywopłotu należy szczególnie zwrócić uwagę na rodzaj i ilość roślin, które wymagają przycięcia. W przypadku pielęgnacji mniejszych przydomowych ogródków doskonale sprawdzą się klasyczne nożyce ręczne. Większe powierzchnie z roślinami mającymi grubsze gałęzie będą już wymagały zastosowania urządzeń mechanicznych.
     

Nie można też zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniej długości ostrza sprzętu. Nożyce mechaniczne posiadają najczęściej ostrza do osiemnastu centymetrów, które umożliwiają skuteczne przycięcie średniej wielkości krzewów. Duże rośliny należy jednak ciąć nożycami wyposażonymi w conajmniej pięćdziesięciocentymetrowe ostrze. 
Inwestując w nożyce do żywopłotu koniecznie trzeba pamiętać o wybieraniu wyłącznie sprawdzonych produktów renomowanych firm, które nie tylko pomogą skutecznie zadbać o pielęgnację ogródka, ale również nie podniszczą delikatnych gałęzi roślin. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.