Wiadomości z Katowic

Oszczędzanie paliwa dzięki monitoringowi floty

 • Dodano: 2022-09-16 05:45, aktualizacja: 2022-09-19 07:14

Wydatki na paliwo dla firmowych samochodów to duże obciążenie dla finansów firmy. Zwłaszcza teraz, kiedy paliwo do samochodów jest bardzo drogie. Dlatego coraz więcej firm wykorzystuje monitoring GSM (monitoring floty). Ma on mnóstwo zalet. Jedną z nich jest to, że zawsze, po instalacji monitoringu GPS w firmowych samochodach, można liczyć na oszczędności paliwa. Czasami bardzo duże. I właśnie na oszczędnościach paliwa się skupimy w tym artykule.

Zużycie paliwa, serwisowanie, naprawy i ubezpieczenie. Do tego raty kredytu, leasingu albo wynajmu długoterminowego. Utrzymanie samochodów (albo specjalistycznych pojazdów) we flocie nie jest tanie. Jednak trudno sobie wyobrazić działanie nowoczesnej firmy bez pojazdów.

Jak zmniejszyć koszty utrzymania aut w firmie? Rat kredytu, leasingu albo wynajmu nie da się zmniejszyć. Można co najwyżej pozyskać tańszy pojazd. Ubezpieczenia pojazdów na szczęście, nie są obecnie drogie. Na serwisowaniu pojazdów oszczędzać się nie da. Dlaczego? Bo to się bardzo szybko zemści drogimi awariami, przestojami i stratami.

Na czym zatem można zaoszczędzić? Na paliwie. Jak to zrobić?

Wykorzystaj monitoring GPS, który pozwoli Ci kontrolować zużycie paliwa

We flocie, którą zarządzasz, mogą funkcjonować setki pojazdów różnego typu. Nie masz tysiąca rąk ani tysiąca głów, żeby każdego dnia sprawdzać, jakie jest zużycie paliwa we wszystkich albo w poszczególnych autach. Dostajesz tylko rachunki do zapłaty.

Ale jest rozwiązanie. Monitoring GPS, wykorzystujący sondy paliwowe (zamontowane w zbiornikach paliwa) i podłączony do samochodowej instalacji diagnostycznej OBD2.

W dowolnej chwili uruchamiasz aplikację monitoringu GPS na komputerze, albo smartfonie (w zasięgu internetu mobilnego albo wifi). I sprawdzasz poszczególne auta.

 • Jaki jest poziom paliwa w danym samochodzie? Kiedy ostatni raz dany pojazd tankował? Jak kierowca wykorzystywał karty paliwowe?
 • Jaki jest stosunek zależności poziomu paliwa od czasu jazdy i kilometrażu w danym aucie? Możesz porównać, że np. jeden kierowca zużywa znacznie więcej paliwa od innego, choć ma takie same przebiegi. Przeprowadź analizę, sprawdź, co jest tego powodem.
  Nieodpowiedni sposób jazdy? Może kierowca potrzebuje szkolenia z zasad ecodrivingu? Może powinien nauczyć się wykorzystywać odpowiednio tempomat? Może jeździ zbyt agresywnie? 
  Zły stan techniczny pojazdu? Niektóre awarie powodują zwiększenie zużycia paliwa, np. uszkodzenie jednego z czujników, powodujące wprowadzenie silnika w stan awaryjny. Zobaczysz to na swojej aplikacji. Powód może być też błahy – np. zbyt niskie ciśnienie w oponach.
  Niewłaściwy wybór tras? Kierowca marnuje czas w korkach, albo jeździ z nieekonomiczną prędkością? Wprowadź zmiany a oszczędności paliwa pojawią się bardzo szybko.
 • Sprawdzasz w dowolnej chwili, jakie jest położenie Twoich pojazdów. We flocie, która ma zamontowany monitoring GPS, nikt nie wykorzysta pojazdu w nieautoryzowany sposób (np. do celów prywatnych), marnując firmowe paliwo.

Nowoczesny monitoring GPS daje Ci dostęp do danych, których potrzebujesz

Spójrz na przykładowe rozwiązania, jakie oferuje nowoczesny monitoring GPS z firmy Verizon Connect.

 • W dowolnej chwili uzyskujesz dostęp do położenia (na cyfrowej mapie) i szczegółowych danych, dotyczących konkretnego pojazdu. Np. spalania, poziomu paliwa, ilości przebytych kilometrów, prędkości itd.
 • Masz stałą kontrolę nad kartami paliwowymi. Śledzisz je i automatycznie wykrywasz podejrzane transakcje. Coś wzbudza Twoje podejrzenie? Masz możliwość zablokowania karty w ciągu kilku chwil.
 • Dzięki Engine Connect masz informacje nie tylko o spalaniu, ale także o awariach (zdiagnozowanych przez system OBD2), ciśnieniu w oponach itd.
 • Dzięki cyfrowemu tachografowi sprawdzasz czas odpoczynku i pracy swoich kierowców.

Verizon Connect ma w swojej ofercie zarówno urządzenia montowane na stałe jak i lokalizatory, które po prostu podłącza się do gniazdka OBD2. Nie trzeba żadnej instalacji. Urządzenia działają od razu po podłączeniu. 

Najlepszy sposób, aby poznać możliwości Verizon Connect w praktyce, to umówienie się na bezpłatną prezentację. Dowiedz się, bez żadnych zobowiązań, jak możesz zmniejszyć zużycie paliwa w swojej firmie.

I pamiętaj, to tylko jedna z możliwości, oferowanych przez nowoczesny system monitoringu GPS.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.