Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Piaskowanie – na czym polega i gdzie się je stosuje?

  • Dodano: 2019-03-19 11:30, aktualizacja: 2019-03-20 11:50

Umożliwia ona czyszczenie małych i dużych elementów, a także ich wszelkich zakamarków i detali. Dowiedz się, na czym polega piaskowanie i w jakich przypadkach się je stosuje.

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie to proces technologiczny, w którym do czyszczenia bądź kształtowania powierzchni wykorzystuje się ścierniwa, podawane w strumieniu sprężonego powietrza lub, ewentualnie, cieczy. W zależności od rodzaju powierzchni oraz pożądanego efektu czyszczenia, podczas piaskowania wykorzystuje się takie materiały ścierne jak m.in.:

  • piasek kwarcowy,
  • piasek szklarski,
  • żużel pomiedziowy (szlakę miedziową),
  • śrut stalowy,
  • kulki szklane,
  • zmielone skorupy orzecha kokosowego.

Uzyskana w wyniku piaskowania powierzchnia jest nie tylko idealnie czysta, ale także równa. Posiada ona ponadto odpowiednią szorstkość, dzięki czemu możliwe jest jej pomalowanie.

Co można oczyszczać metodą piaskowania?

Piaskowanie powszechnie wykorzystuje się do oczyszczania wszelkich powierzchni metalowych. Metoda ta stosowana jest m.in. w przypadku dużych konstrukcji stalowych (np. mostów), podwozi maszyn i różnorodnych pojazdów, naczep, kontenerów czy elementów samochodów. Piaskować można zarówno stal, jak i żeliwo oraz wszystkie metale kolorowe, w tym aluminium.

Piaskowanie często wykorzystuje się również do oczyszczania elewacji. Fasady budowli są szczególnie narażone na zabrudzenia – stale wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, na ich stan wpływa również zanieczyszczenie powietrza. Z tego też względu, ta metoda oczyszczania murów cieszy się dużą popularnością w silnie zurbanizowanych i uprzemysłowionych, a co za tym idzie – zanieczyszczonych – regionach. Piaskowanie w Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Katowicach i innych, śląskich miastach jest jedną z podstawowych metod dbania o wygląd fasad budynków.

Piaskowanie elewacji jest szybkie i daje doskonałe efekty, jednak jego odpowiednie wykonanie wymaga doświadczenia i dużej wprawy. W przypadku starych murów i cegieł, konieczne jest precyzyjne dobranie rodzaju ścierniwa oraz ciśnienia sprężonego powietrza – zbyt intensywne ścieranie może doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń w elewacji.

Najpopularniejsze zastosowanie piaskowania – oczyszczanie felg

Felgi samochodowe są wyjątkowo narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia. Piaskowanie jest metodą, która poradzi sobie zarówno z błotem i kurzem, jak i resztkami farby czy plamami oleju. Ponadto, wyrówna ono powierzchnię felgi i znacznie lepiej, niż tradycyjne szlifowanie przygotuje ją do ponownego malowania. Piaskowanie jest również w pełni bezpieczne dla felg ze stopów lekkich. Metoda ta, dzięki swej skuteczności i szybkości, cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli aut. Piaskowanie felg w Katowicach i innych, dużych miastach jest, obok mycia karoserii, jedną z najczęściej poszukiwanych usług pielęgnacyjnych i renowacyjnych, dedykowanych samochodom.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.