Wiadomości z Katowic

Plafony nowoczesne - gdzie pasują?

  • Dodano: 2020-01-23 16:30

Wybór oświetlenia jest jedną z trudniejszych decyzji podczas urządzania mieszkania. Światło jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza – decyduje o atmosferze panującej w pokoju, nadaje mu właściwego charakteru, a nawet potrafi optycznie zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. Gdzie sprawdzą się plafony?

Czym są nowoczesne plafony?

Plafony to lampy sufitowe, które – w przeciwieństwie do wiszących – płasko przylegają do sufitu. Sprawia to, że światło jest wyżej, a przez to może oświetlać większą część pokoju. Jest to więc dobre oświetlenie do każdego wnętrza, w którym zależy nam na równomiernie rozprowadzonym świetle.

Nowoczesne plafony występują w dwóch podstawowych wariantach – albo zupełnie wpuszczone w sufit, albo nieznacznie od niego odstające. Najczęściej źródło światła osłonięte jest mlecznym kloszem w kształcie soczewki. Zapewnia on przyjemne rozproszenie światła, a przy zastosowaniu odpowiednio intensywnej żarówki o właściwie dobranej temperaturze barwowej światło pozwala w pełni korzystać z walorów pomieszczenia.

Do jakich wnętrz pasują plafony?

Nowoczesne plafony, w zależności od konkretnego stylu, w jakim zostały zaprojektowane, mogą pasować do różnych wnętrz. Lampy o geometrycznych kształtach, nieznacznie wystające z sufitu świetnie wpasują się zarówno we wnętrza utrzymane w industrialnym klimacie, jak i do skandynawskiego minimalizmu. Do wnętrz urządzonych współcześnie, ale w których projektant postanowił nawiązać raczej do klasycznej, ponadczasowej stylistyki warto rozważyć wybór lamp o bardziej obłych kształtach, okrągłych lub owalnych. Taka forma sprawia, że lampa nadaje wnętrzu cieplejszego charakteru.

Jak więc widać, nowoczesne plafony występują w różnych stylach. Czym więc kierować się przy ich wyborze?

Jak dopasować nowoczesne plafony do wystroju mieszkania?

W wyborze odpowiedniego stylu oświetlenia pomoże nam zasada podobieństwa. Dobrze jest, gdy mieszkanie zachowuje jedność stylistyczną, przynajmniej w ramach poszczególnych pokoi. Oczywiście ciężko jest zachować taką spójność w pełni, zwłaszcza, gdy pod jednym dachem mieszka miłośnik ciężkiego metalu i fan dziecięcych kreskówek.

Zasada podobieństwa polega na tym, by dążyć do jedności kształtów i stylu mebli i dodatków wykorzystanych do aranżacji danego wnętrza. Jeżeli meble składają się z prostych, geometrycznych linii i są utrzymane w surowym, industrialnym charakterze, to najlepszym wyborem będą albo nowoczesne plafony wpuszczone w sufit, albo wystające – kwadratowe lub prostokątne zapewne będą wywoływały najlepsze wrażenie, zwłaszcza, jeżeli kąty są bardzo mocno zarysowane. Kierując się tą zasadą, do wnętrz, które są urządzone z naturalnych materiałów z uwzględnieniem ich cech – krzywizn czy sęków w drewnie, nierówności splotów ręcznie wykonanych narzut itp. - pasować będą raczej okrągłe czy obłe plafony, na przykład opisywane powyżej soczewkowate.

Gdzie można znaleźć nowoczesne plafony?

Oświetlenia najlepiej jest szukać w sklepach, w których pracują ludzie doskonale się na nim znający. Dlatego dobre miejsca z lampami to większe sklepy meblowe z osobnym działem z oświetleniem lub stacjonarne albo internetowe sklepy poświęcone wyłącznie oświetleniu – na przykład https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/851-nowoczesne-plafony. Dobrze jest skonsultować z fachowcem kwestię rozmieszczenia świateł – w większych pomieszczeniach może okazać się, że jeden plafon daje zbyt mało światła. Wtedy warto pomyśleć o umieszczeniu kilku takich lamp lub innych źródłach światła, na przykład ściennych lub podłogowych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.