Wiadomości z Katowic

Podział majątku a rozwód

  • Dodano: 2022-07-20 11:15

Temat podziału majątku po rozwodzie bardzo często wzbudza ogromne emocje. Nie dość, że sama sytuacja jest stresująca i wiąże się z natłokiem uczuć, to jeszcze ustalić trzeba wiele dodatkowych kwestii: sprawy władzy rodzicielskiej, alimentów czy właśnie podzielenia wspólnego dorobku. Aby choć trochę uprościć procedury, warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jak przedstawiają się formalności. Czy zawsze przeprowadza się podział majątku przy rozwodzie? A może przeciwnie?

1. Podział majątku a przebieg spraw rozwodowych

2. Kiedy następuje podział majątku?

3. Co z majątkiem osobistym?

Ponieważ sprawie rozwodowej towarzyszy ogromna dawka emocji, często jej przebieg jest burzliwy. Warto wówczas skorzystać z pomocy pełnomocnika, który ułatwi przejście przez rozwód. Katowice to miasto, w którym bez problemu znajdziesz prawnika specjalizującego się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego.

Podział majątku a przebieg spraw rozwodowych

W obiegowej opinii uważa się, że sprawa rozwodowa pozwala zamknąć większość małżeńskich tematów: od samego rozwiązania związku po ustalenie wysokości alimentów i opieki nad dziećmi. Tymczasem niekoniecznie musi tak być - co więcej, przeważnie tak nie jest.

Podziału majątku wspólnego można dokonać na różnych etapach związku: w momencie gdy toczą się sprawy rozwodowe, ale także po uzyskaniu wyroku rozwodowego lub w trakcie małżeństwa. Niektórzy decydują się na rozstrzygnięcie sądowe, inni - polubowne, u notariusza. Najmniej skomplikowane jest, rzecz jasna, podejście ugodowe i podział majątku w formie aktu notarialnego.

Kiedy następuje podział majątku?

Może jednak zdarzyć się, że podział majątku to temat, z którym ściśle wiąże się rozwód. Katowice pozwalają skorzystać z pomocy prawnej w tym zakresie, gdyż sprawy nie zawsze przebiegają bezproblemowo. Jeśli mamy na myśli sprawę rozwodową, w której dochodzi do orzekania o winie, postępowanie może się przeciągać. Sąd wówczas, nie chcąc komplikować przebiegu, kwestie majątkowe będzie rozstrzygał później, decydując się na podział majątku po rozwodzie.

W czasie rozwodu są one rozpatrywane jedynie przy pewności, że nie przedłużą sprawy i nie utrudnią wydania wyroku.

Co z majątkiem osobistym?

Oczywiście, przy okazji sprawy rozwodowej z podziałem majątku pod uwagę brany jest jedynie majątek wspólny, czyli dobra nabyte przez małżonków po ślubie. Nie rozpatruje się i nie dzieli majątku osobistego, dorobku przedślubnego oraz przedmiotów służących do zaspokajania osobistych potrzeb jednej ze stron, na przykład laptopa, telefonu, roweru, biżuterii.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.