Wiadomości z Katowic

Porady doświadczonego elektryka - jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 • Dodano: 2020-09-15 09:15

Rachunki za prąd potrafią przyprawić o ból głowy. Warto poznać metody, aby je zmniejszyć i obniżyć wydatki. Jakie sposoby stosować w domu i w firmie, aby zużycie prądu było niższe?

 

Wysokie zużycie prądu – koszmar wielu gospodarstw domowych

Nie ma chyba osoby, która nie narzekałaby na wysokie rachunki za prąd. Opłaty rosną z miesiąca na miesiąc, mocno nadszarpując domowy budżet. Trzeba szukać sposobów na ich obniżenie. Firma ENERGPOL pomoże i doradzi, jak skutecznie obniżyć zużycie energii elektrycznej. Ważny jest etap projektowania instalacji elektrycznej oraz codzienne dobre nawyki. Modernizację instalacji należy zlecić specjaliście. Warto dowiedzieć się również, jakie urządzenia i domowe sprzęty pożerają najwięcej prądu. Każdy elektryk wskaże te urządzenia i pomoże obliczyć, ile prądu zużywają. To głównie one ponoszą winę za wysokie rachunki. Są to:

 • chłodziarko-zamrażarki – zajmują pierwsze miejsce w rankingu sprzętów zużywających najwięcej prądu,

 • bojler elektryczny,

 • kuchenka elenktyczna,

 • kuchenka indukcyjna,

 • tradycyjne oświetlenie,

 • zmywarka,

 • czajnik elenktyczny

Jak widać, w każdym domu jest mnóstwo energochłonnych urządzeń. Oczywiście nie chodzi o to, aby się ich pozbyć. Są niezbędne w każdym gospodarstwie, ale w celu ograniczenia zużycia prądu należy wybierać sprzęty energooszczędne, klasy A+, A++, A+++. Można również zastanowić się, czy wszystkie urządzenia są niezbędne, może niektóre z nich mają oszczędnie odpowiedniki?

Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Każdy lokator może wprowadzić w życie wiele metod, dzięki którym rachunki za prąd będą niższe. Większość z nich nie wymaga nakładów pieniędzy, wiążą się ze zmianą nawyków i pamiętaniem o codziennych czynnościach. Niektóre metody pociągają za sobą nakłady finansowe i wymagają zmiany wyposażenia w domu. Wymieniając sprzęty, warto pamiętać, że wydatki szybko się zwrócą. Jakie urządzenia i wyposażenie w domu należy wymienić na bardziej nowoczesne?

 • Żarówki tradycyjne należy wymienić na świetlówki kompaktowe lub LEDy. Tego typu oświetlenie zużywa dużo mniej energii, a dodatkowo świeci o wielu dłużnej niż tradycyjne żarówki. Żarówki energooszczędne zużywają 5 razy mniej prądu niż standardowe.

 • Wymiana sprzętów domowych na energooszczędne – warto regionalnie wymieniać sprzęty znajdujące się w domu. Polecane są urządzenia o wysokiej klasie energooszczędności. Ważne jest również dbanie o ich prawidłowy stan, serwis i regularną konserwację.

Wymiana żarówek na energooszczędne - dobry sposób na oszczędzanie

Jakie dobre nawyki pozwolą zmniejszyć opłaty za prąd?

Zmiana kilku nawyków pozwoli wprowadzić spore oszczędności w każdym domowym budżecie. Co robić, aby przychodzące rachunki nie wywoływały przerażenia?

 • Należy wyłączać światło, gdy wychodzi się z pomieszczenia na dłużnej niż 5 minut,

 • Trzeba regularnie czyścić oprawy oświetleniowe. Dzięki temu będą miały lepszą wydajność i dłuższą żywotność,

 • Miejsce do pracy należy zaplanować przy oknie. Pozwoli to na długie korzystanie ze światła słonecznego.

 • Warto odsłonić okna, usunąć z nich zasłony, firany czy stojące bibeloty. Odsłonięte okno zagwarantuje większy dopływ naturalnego światła.

 • Ściany i wyposażenie powinny być jasne, ponieważ jasne kolory odbiją dużo więcej światła niż ciemne.

Najbardziej energochłonnym pomieszczeniem w domu jest kuchnia. To w niej znajduje się najwięcej pożerających prąd urządzeń. Warto się zastanowić, czy części z nich nie warto się pozbyć. Czajnik elektryczny można zastąpić tradycyjnym czajnikiem gazowym, a kawę kupować mieloną, zamiast używać do tego elektrycznego młynka. Aby zwiększyć oszczędności, należy pamiętać o regularnym odmrażaniu lodówki. Pozwoli to na utrzymanie wydajności urządzenia na określonym poziomie. Ważny jest również sposób gotowania. Aby straty ciepła były jak najmniejsze, zaleca się gotowanie pod przykryciem. Zmywarkę i pralkę należy włączać dopiero wtedy, gdy jest zapełniona. Mycie dwóch talerzy czy pranie kilku bluzek to zwykłe marnotrawstwo prądu. Zmniejszenie temperatury prania również pozwoli zmniejszyć ilość zużytego prądu. To drobiazgi, ale jeżeli połączy się wszystkie metody, oszczędności będą naprawdę duże

Zmywarka - pamiętaj, aby napełnić zmywarkę przed użyciem

Domowe urządzenia elektryczne

Większość osób nie wyłącza znajdujących się w domu urządzeń elektrycznych. Są ustawione w trybie czuwania, o którym świadczy paląca się dioda. To duży błąd i niepotrzebne wydatki. Wychodząc z domu, należy wyłączyć urządzenia lub listwę zasilającą, a oszczędności pojawią się po kilku tygodniach. Sprzęt, który jest nieużywany powinien być na stałe wyłączony z prądu. Należy również pamiętać o odłączaniu od prądu nieużywanej ładowarki. Warto oduczyć się zasypiania przy włączony telewizorze. To zwyczaj, który kosztuje niemałe pieniądze. Aby obniżyć koszta, należy pamiętać, aby nie podłączać wielu sprzętów jednocześnie. Pracując na komputerze, można jednocześnie słuchać z niego radia czy muzyki. To ograniczy włączanie odbiorników i pozwoli na drobne oszczędności. W celu ograniczania zużycia energii należy pamiętać o ogrzewaniu elektrycznym. Nie ma potrzeby ogrzewania domu, gdy wszyscy lokatorzy są nieobecni. Nie warto również mocno nagrzewać mieszkania. To nie tylko niezdrowe, ale również bardzo kosztowne. Aby zadbać o oszczędności, należy sprawdzić szczelność drzwi i okien. Utrata ciepła przez nieszczelności powoduje duże straty i zwiększa koszty zużycia prądu. Bardzo pomocny w obniżaniu zużycia energii jest programator czasowy. Pozwala włączyć lub wyłączyć dane urządzenie w ustalonym czasie. To wygodne i zarazem oszczędne rozwiązanie. Programator przyda się do oświetlenia, bojlera, sprzętów AGD i RTV. Można również zastosować czujniki ruchu, które wyłączają światło po opuszczeniu pomieszczenia, a zapalają po wykryciu obecności.

Oszczędne mieszkanie - o czym warto pamiętać?

Oszczędności można poczynić już w momencie wyboru mieszkania. Najlepiej, aby w domu okna umiejscowione były od południa, co pozwoli na dłuższe korzystanie ze światła słonecznego. Niezbędne jest również prawidłowe rozmieszczenie urządzeń elektrycznych oraz dobrze zaplanowana instalacja elektryczna, która pozwoli ograniczyć zużycie prądu. Warto również rozważyć wybór dostawcy energii. Można spróbować wynegocjować lepsze warunki lub zmienić taryfę. Dobrym sposobem na obniżenie zużycia energii jest zamontowanie ogniw fotowoltaicznych, które będą wytwarzać energię. Mimo że to duży wydatek, zwróci się po kilku latach. Tego typu instalacja nie tylko pomaga obniżyć wydatki na energię, ale również przyczynia się do ochrony środowiska naturalne.

Oszczędzanie prądu w firmie – co można zrobić?

Rachunki za prąd to nie tylko zmora prywatnych osób, ale również problem wielu właścicieli firmy. Duże zużycie energii elektrycznej w firmie jest nieuniknione, ale warto zadbać, aby prąd nie był marnowany. To ważne nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale również ekologii. Warto postarać się obniżyć rachunki i zmniejszyć zużycie energii. Można tego dokonać na wiele sposobów, m.in.:

 • Należy sprawdzić posiadaną taryfę i dowiedzieć się, czy nie lepiej zmienić ją na inną, bardziej opłacalną.

 • Warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy prądu. W tym celu należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty i znaleźć najbardziej atrakcyjną, dopasowaną do potrzeb danego zakładu. Można również próbować wynegocjować lepsze warunku od aktualnego dostawcy prądu.

 • Modernizacja biur i hal produkcyjnych – to skuteczny sposób, ale wymaga dużych nakładów finansowych. Aby obniżyć straty energii, należy zastosować warstwy termoizolacyjne, zadbać o uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, zastosować automatyczne zamknięcia. Tego typu rozwiązania najlepiej wprowadzić w trakcie remontu lub projektowania zakładu.  

Plany elektryczne - podstawa dobrego projektu

Oprócz wymienionych rozwiązań, w każdej firmie należy wdrożyć sposoby stosowane w domach. Wymiana żarówek i sprzętu na energooszczędny, wyłączanie nieużywanych urządzeń biurowych, gaszenie światła po wyjściu z biura, ograniczeni użycia klimatyzacji to detale, które mogą przyczynić się do dużych oszczędności. Do oszczędności należy przekonać wszystkich pracowników, bo tylko temu dzięki wspólnemu zaangażowaniu pojawią się widoczne efekty.

Przedstawiłem Państwu skuteczne sposoby na obniżenie zużycia energii. Znam je doskonale, bo elektryka to mój zawód i moja pasja. Z chęcią doradzę Państwu, jaki sprzęt zakupić, jak zaplanować instalacje, która będzie służyła wiele lat. Moja firma świadczy usługi związane z konserwacją i serwisem instalacji, wykonujemy szereg prac remontowych związanych z przebudową i modernizacją sieci elektrycznej. Firma świadczy usługi dla osób prywatnych, zakładów i instytucji. Oferujemy prace na wysokim poziomie, dużą wiedzę i doświadczanie. Nasza dewiza to Konkurencyjne Ceny, Fachowa i Miła Obsługa, Profesjonalne wykonanie! Zapraszamy do kontaktu. 

Komentarze (1)    dodaj »

 • Rexi

  A co z rozwiązaniami na nieco większą skalę? Tak popularne teraz rozwiązania jak dachówki solarne, nie panele, tylko całe dachy. To dla ludzi budujących się i rozważających pójście w stronę eko, chyba najlepsze rozwiązanie. Sam się przymierzam i mocno rozważam wycenę. Na razie dostałem tylko ofertę z SunRoof, ale powiem że poziom oszczędności robi wrażenie, pytanie jak jest w praktyce, ale jeśli tak jak piszą, to nic tylko gratulować ogarnięcia biznesu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.