Wiadomości z Katowic

Regeneracja reflektorów i odbłyśników, polerowanie lamp

 • Dodano: 2022-09-02 12:45

W efekcie naturalnego procesu starzenia funkcjonalność i estetyka reflektorów samochodowych ulegają zauważalnemu pogorszeniu. Obniża to zarówno komfort i bezpieczeństwo jazdy, jak i wartość samego pojazdu. Aby wyeliminować ten problem, wcale nie trzeba przeprowadzać kosztownej wymiany lamp. Wystarczy zabieg regeneracji reflektorów! Na czym polega ta usługa i dlaczego warto się na nią zdecydować? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem!

W jaki sposób zużywają się reflektory samochodowe?

Z upływem czasu reflektory samochodowe tracą swoją moc, w związku z czym zmniejsza się ich zasięg świecenia. Może to powodować spory dyskomfort i narażać kierowcę oraz jego pasażerów na niebezpieczeństwo, zwłaszcza podczas jazdy nocą lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Niejednokrotnie dochodzi także do zmatowienia obudowy, przez co lampy tracą na estetyce, a cały samochód – na wartości.

Do kluczowych objawów zużycia reflektorów zaliczyć można również:

 • zarysowania i zabrudzenia na kloszach,
 • utratę szczelności lamp, która prowadzi czasem do parowania na skutek wilgoci bądź gwałtownych zmian temperatur,
 • utratę właściwości refleksyjnych przez odbłyśniki.

To wszystko sprawia, że po paru latach użytkowania samochodu reflektory stają się zdecydowanie mniej wydajne i wyglądają znacznie gorzej niż na początku.

Jak przywrócić reflektorom samochodowym ich właściwości?

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi do głowy właścicielom aut ze zużytymi reflektorami, może być wymiana lamp. Niestety jest to proces dość kosztowny, a nieraz także skomplikowany. Takie problemy łatwo zauważyć przede wszystkim w przypadku nowych samochodów, których producenci celowo utrudniają użytkownikom wymianę pojedynczych komponentów reflektorów. Na rynku próżno szukać odpowiednich części zamiennych, co skutkuje koniecznością zakupu i montażu nowych lamp w całości. To natomiast bardzo nieekonomiczne rozwiązanie.

Zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się więc proces regeneracji reflektorów i odbłyśników. Można przeprowadzić go w dowolnym serwisie samochodowym, a cena takiej usługi będzie stanowiła zaledwie ułamek kosztu wymiany lamp.

Na czym polega polerowanie reflektorów i regeneracja odbłyśników?

Zabieg polerowania i regeneracji lamp jest dość złożony i obejmuje wiele kroków. Na cały proces składają się następujące etapy:

 • demontaż reflektorów,
 • oczyszczanie i odtłuszczanie lamp,
 • demontaż odbłyśników,
 • usuwanie starych powłok refleksyjnych z odbłyśników,
 • nakładanie na odbłyśniki podkładu, warstwy refleksyjnej oraz zabezpieczającej,
 • konserwacja elementów mechanicznych,
 • właściwe polerowanie reflektorów – usuwanie rys i klarowanie powierzchni kloszy,
 • montaż lamp w nadwoziu.

Zabieg regeneracji skutkuje przywróceniem reflektorom pełnej funkcjonalności i atrakcyjnego wyglądu. To gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy w każdych warunkach. Polerowanie lamp wystarczy przeprowadzać raz na kilka lat, a cena takiej usługi nie powinna być wygórowana. Sprawia to, że proces ten nie obciąży zanadto Twojego budżetu, a jednocześnie zapewni Ci pożądane efekty.

Pamiętaj, że na regenerację reflektorów warto zdecydować się nie tylko ze względu na poprawę komfortu jazdy, ale także z uwagi na wzrost wartości samochodu. To stosunkowo nieduży wydatek, który może okazać się niezłą inwestycją na przykład podczas sprzedaży auta. Sprawne i błyszczące lampy odbiorą potencjalnym kupcom przynajmniej jeden argument przemawiający za zejściem z ceny.

Gdzie przeprowadzić regenerację reflektorów?

Demontaż, polerowanie i ponowną instalację reflektorów samochodowych najlepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi. Jest to proces względnie czasochłonny i skomplikowany, toteż nie warto podejmować się go samodzielnie. Korzystając z usług specjalisty, zyskasz gwarancję wysokiej jakości wykonania i satysfakcjonujących efektów. Fachowiec będzie bowiem dysponował nie tylko niezbędnymi umiejętnościami, ale także profesjonalnym sprzętem.

Koszt polerowania i regeneracji reflektorów powinien oscylować w granicach paruset złotych, co w skali kilku lat nie wydaje się dużym wydatkiem dla właściciela samochodu. Warto więc zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu w profesjonalnym warsztacie lub u doświadczonego mechanika oferującego takie usługi we własnym zakresie.

Jeśli szukasz godnych polecenia specjalistów, rozejrzyj się za ich ofertami w sieci. Często można znaleźć je w serwisach przeznaczonych dla indywidualnych wykonawców. Korzystając z takiego rozwiązania, nie musisz martwić się o rzetelność wybranego fachowca oraz jakość świadczonych przez niego usług, ponieważ podlegają one ocenom użytkowników. Przed podjęciem decyzji o zleceniu regeneracji reflektorów danemu mechanikowi, możesz więc zapoznać się z wiarygodnymi opiniami na jego temat.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.