Wiadomości z Katowic

Rodzaje bram garażowych

  • Dodano: 2020-07-24 14:30, aktualizacja: 2020-08-05 14:34

Bramy garażowe są niezbędnym elementem wykończenia budynku z garażem. Ich wygląd zewnętrzny i materiał wykonania powinien być spójny z wyglądem całego budynku. Jednak nie tylko estetyka jest ważna podczas wyboru bramy garażowej – należy zwrócić uwagę na takie cechy jak funkcjonalność, bezpieczeństwo i niezawodność w działaniu. Takie cechy są pochodną dwóch składowych: dobrej jakości bramy oraz profesjonalnego montażu. 

Bramy garażowe są budowane z wielu różnych materiałów: blachy stalowej, aluminium, drewna, a w niektórych przypadkach z aluminium połączonego z brązem lub miedzią.

 

Rodzaje bram garażowych 

Bramy garażowe dzielimy na kilka typów, z zależności od sposobu ich otwierania:

Bramy uchylne – model najczęściej stosowany w domach. Z uwagi na fakt, że podczas otwierania zajmują sporo przestrzeni przed garażem, nadają się one do wykorzystania w budynkach posiadających podjazd przed garażem oraz trochę wolnego miejsca obok. Pomimo tego wymogu, bramy uchylne są bardzo wygodnym, tanim i powszechnie lubianym rozwiązaniem.

Bramy segmentowe – model ten posiada znaczącą zaletę – nie wymaga wolnego miejsca przed budynkiem. Podczas otwierania brama przemieszcza się – w zależności od typu budowy – do góry lub w bok. Bramy segmentowe są z zasady bardziej szczelne, co sprawia, że są częściej wykorzystywane w budynkach, których właściciele zwracają uwagę na oszczędność energii.

Bramy rolowane – ich zasada działania podobna jest do składanej żaluzji. Nie wychodzą poza otwór wjazdowy, więc z powodzeniem można je montować w garażach nie posiadających podjazdu, lub wychodzących bezpośrednio na ulice. Tego typu bramy są standardowo wyposażone w silnik elektryczny, służący do ich podnoszenia i opuszczania.

Bramy rozwierne – najbardziej klasyczny model bramy, zbudowane są z pary drzwi otwierających się na zewnątrz. Bramy rozwieralne są dostępne w modelach z silnikiem lub bez napędu. Obecnie są one coraz rzadziej wykorzystywane.

 

Wybór bramy garażowej

Wybór rodzaju bramy garażowej uzależniony jest zazwyczaj od kilku istotnych czynników – typu garażu, posiadania podjazdu czy nawet wieku właściciela, który może być argumentem przeważającym za zakupem bramy zaopatrzonej w silnik. W przypadku garaży łączonych z budynkiem mieszkalnym, najrozsądniejszym wyborem są bramy segmentowe, szczelne i tym samym chroniące przed nadmierną utrata ciepła z pomieszczeń. Garaże wolnostojące mogą zostać zaopatrzone w dowolny typ bramy, w zależności od indywidualnych preferencji właściciela.

Zawsze należy wybierać bramy garażowe sprawdzonych firm (np. marki Polfendo, dostępnej również w sprzedaży w Polsce) – daje to pewność szybkiego serwisu w przypadku awarii oraz bezproblemowej dostępności części zamiennych. Zalecamy zwrócić uwagę, czy brama ma dobry system antywłamaniowy i czy jest łatwa w codziennym użytkowaniu.

Do każdej bramy można zainstalować napęd zdalny, jednak nie zawsze jest on konieczny. Obecnie uchwyty do manualnej obsługi są montowane w łatwo dostępnych miejscach i w taki sposób, aby otwieranie bramy było możliwe przy jak najmniejszym wysiłku fizycznym. Dodatkowym udogodnieniem może być wyposażenie bramy w dodatkowe okienka lub drzwi wejściowe.

undefined

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.