Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Rolnictwo precyzyjne - w jaki sposób wpływa na uprawianie ziemi?

  • Dodano: 2019-12-23 13:30

Nowoczesne technologie są wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Wiele z nich znalazło zastosowanie także w rolnictwie. Jak bardzo postęp zrewolucjonizował ten sektor gospodarki?

Rolnictwo precyzyjne – co to takiego?

Człowiek uprawia ziemię od tysiącleci. W tym czasie korzystał z rozmaitych metod, które były mniej lub bardziej efektowne. Dziś wiemy już dużo na temat sposobów nawożenia czy nawadniania ziemi. Stosowanie zaawansowanych technologicznie maszyn nie tylko skróciło czas potrzebny na wykonanie poszczególnych prac, ale i pozwoliło lepiej zadbać o pole uprawne. Rolnictwo nieustannie się rozwija i podąża w kierunku ograniczenia kosztów i maksymalizacji plonów oraz zysków. Ab poznać jak najlepiej swoje pole uprawne, trzeba przystąpić do gromadzenia i analizy rozmaitych danych. Tak narodziło się rolnictwo precyzyjne. To nowoczesne podejście do uprawy ziemi, które umożliwia nam dokładne poznanie jej charakterystyki. Znając takie dane jesteśmy w stanie efektywniej wykorzystać możliwości naszej gleby.

Rolnictwo precyzyjne – jak wdrożyć nowe rozwiązania?

Wprowadzanie nowoczesnych metod uprawy roślin najlepiej pozostawić specjalistom. W Polsce rolnictwo precyzyjne wdraża wiele firm. Jedną z nich znajdziesz w tym miejscu https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. Rolnictwo precyzyjne opiera się na kilku procesach. Każdy z nich umożliwia zebranie określonych danych, które powiedzą nam więcej na temat naszych upraw. Do takich technik możemy zaliczyć znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji, czyli NDVI. Dzięki pomiarom z drona możemy poznać, jak wygląda przebieg cyklu dobowego roślin oraz jaki jest ich stan w poszczególnych sektorach pola uprawnego. Takie dane, połączone z analizą zapotrzebowania azotu pozwolą nam lepiej dopasować dawki nawożenia. Rolnictwo precyzyjne sprawia więc, że możemy stosować nawozy tylko w tych miejscach, które tego wymagają. Jeśli więc chcemy zadbać o jakość naszych upraw, warto rozważyć wprowadzenie tych technik do naszego gospodarstwa. Na pewno nie będziemy żałować tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.