Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Self storage - wszystko, co powinieneś wiedzieć

  • Dodano: 2020-09-22 14:15

Cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród firm oraz osób prywatnych. Samoobsługowe magazyny do wynajęcia to wygodne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie, które, za stałą opłatą, pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Przeczytaj nasze kompendium i dowiedz się, na czym dokładnie polega self storage, co można, a czego nie wolno przechowywać w magazynach oraz gdzie znaleźć atrakcyjne oferty!

Self storage - co to takiego?

Magazyn typu self storage (znany także jako hotel dla rzeczy lub przechowalnia) to idea, która narodziła się kilkadziesiąt lat temu w USA. Szybko trafiła ona także do Australii oraz Europy Zachodniej, gdzie boksy magazynowe zdobyły ogromną popularność. Obecnie w Stanach Zjednoczonych korzysta z nich już... co 10 osoba. Badania, przeprowadzone w 2019 roku przez Europejską Federację Stowarzyszeń Self Storage (Fedesa), pokazały, że Polska stanowi jeden z najlepiej rozwijających się rynków w tym zakresie w całej Europie Środkowo Wschodniej.

Na czym dokładnie polega self storage? Są to samoobsługowe boksy magazynowe wydzielone w dużych budynkach, które pozwalają Klientom podpisać umowę na określony czas i w zamian za stały miesięczny abonament korzystać z bezpiecznego miejsca do przechowywania. Powierzchnia jest dostępna 24 h/dobę – w tym także w niedziele i święta. Osoba wynajmująca magazyn może więc o dowolnej porze dnia lub nocy przywieźć tutaj swoje przedmioty lub odebrać przechowywane mienie. Otrzymuje ona dostęp do drzwi hali oraz wynajętego boksu, dlatego nie musi wcześniej umawiać się z obsługą na dostawę lub odbiór. Jest to więc bardzo elastyczne rozwiązanie, idealne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych.

Boksy do wynajęcia - jak wybrać najlepszą ofertę?

Osoby, które planują wynajem magazynu z bezpośrednim dostępem, powinny poszukać sprawdzonej i rzetelnej firmy. Na polskim rynku pojawia się jednak coraz więcej tego typu ofert. Co wziąć pod uwagę podczas ich porównywania?

Warto porównać stosunek cen do powierzchni dostępnych boksów. Lokalizacja hali ma duże znaczenie przede wszystkim dla firm, które chcą często dowozić i odbierać przechowywane w takim magazynie mienie (np. dla sklepów internetowych czy hurtowni). Dla osób prywatnych, które traktują self storage jako dodatkową powierzchnię do przechowywania rzeczy używanych sezonowo czy zapasowych (np. sprzętu AGD czy mebli, które zostały wymienione, ale jeszcze pozostają w dobrym stanie), położenie obiektu udostępniającego boksy jest mniej istotne.

Dla wszystkich grup Klientów znaczenie ma przede wszystkim to, aby hale i poszczególne boksy do wynajęcia były zadbane. Ważne, aby budynek był suchy, czysty i ogrzewany. Dzięki temu można przechowywać w nim mienie bez obaw o jego uszkodzenie czy zniszczenie. Ważne jest także bezpieczeństwo rzeczy, dlatego magazyny do wynajęcia powinny posiadać monitoring. Dobrze, gdy zarządca takiej nieruchomości, zatrudnia ochronę pracującą w systemie 24 h. Dla przedsiębiorców ułatwieniem będzie także możliwość wjazdu samochodem na halę oraz dostępność wózków widłowych (ułatwiających rozładunek i przewiezienie palet).

Rzetelną, a jednocześnie niedrogą ofertę boksów magazynowych do wynajęcia poleca marka Róża Rent z Katowic. W nowoczesnym obiekcie Klienci znajdą magazyny o powierzchni 2,5 m2, 3 m2, 5 m2, 6,7 m2, 10 m2 oraz 35 m2, które można wynająć na czas określony lub nieokreślony. Budynek jest chroniony, posiada system kontroli dostępu, a zarządca zatrudnia stróża czuwającego nad bezpieczeństwem. Do dyspozycji Klientów pozostaje duży parking, istnieje także możliwość wjazdu samochodem na halę (np. w celu rozładunku lub załadunku towaru).

Boksy magazynowe – elastyczne rozwiązanie dla firm

Przedsiębiorcy często traktują self storage jako alternatywę dla własnych magazynów. Tradycyjny wynajem magazynu jest dość drogi, a budowanie powierzchni nie zawsze będzie opłacalne. Magazyn wydzielony w większej hali doskonale sprawdza się dla firm, które dodatkowej powierzchni do przechowywania potrzebują jedynie sezonowo. W takim przypadku inwestycja w zakup hali magazynowej, konieczność jej ogrzania oraz ochrony mogłaby okazać się nieekonomiczna. Firmy wynajmują boksy magazynowe w momencie, gdy potrzebują dodatkowego miejsca do przechowywania nadwyżek towaru czy zakupionych surowców.

Z self storage często korzystają sklepy internetowe, które na co dzień zamawiają niewielkie partie towaru bezpośrednio od hurtowników. Dodatkowa przestrzeń pozwala im przyspieszyć realizację zamówień najlepiej sprzedających się produktów. Boks może służyć również do przechowywania partii towarów, których sprzedaż wzrasta w konkretnym sezonie (np. przed Świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocą, Dniem Dziecka czy wakacjami).

Całodobowe magazyny do wynajęcia dobrze sprawdzą się dla zakładów produkcyjnych, sklepów czy hurtowni, którym brakuje miejsca na palety z towarem. Mogą zostać wykorzystane także jako miejsce do przechowywania dokumentacji, która nie mieści się w archiwum. Stała temperatura (najczęściej około 15 stopni C) sprawia, że takie komórki są całkowicie bezpieczne dla papieru. Warto podkreślić, że Klient otrzymuje wyłączny dostęp do wynajętego boksu. Najczęściej, podczas podpisywania umowy, zarządca nieruchomości przekazuje mu kod dostępu lub kartę magnetyczną do drzwi, a obsługa w ogóle nie wchodzi do poszczególnych magazynów (wyjątkiem są sytuacje bezpośredniego zagrożenia – np. pożar). Dzięki temu dokumentacja jest całkowicie bezpieczna, a przedsiębiorcy nie muszą obawiać się o poufność danych osobowych zawartych w zgromadzonych dokumentach.

Do wyboru pozostają boksy o powierzchni od około 2,5 m2 nawet do kilkudziesięciu metrów kwadratowych, dlatego bez problemu firmy mogą dopasować ofertę, która wpisze się w ich indywidualne potrzeby.

Magazyny do wynajęcia - dodatkowa powierzchnia dla osób prywatnych

Coraz częściej z ofert self storage korzystają osoby indywidualne. Rozwiązanie to może okazać się świetnym pomysłem dla właścicieli niewielkich mieszkań w bloku, którzy nie posiadają własnego strychu, piwnicy czy garażu na narzędzia.

Samoobsługowe boksy magazynowe mogą posłużyć jako miejsce do przechowywania:

• zimowej lub letniej odzieży oraz obuwia,

• przedmiotów wykorzystywanych jedynie sezonowo (np. nart, desek snowboardowych, kajaków, namiotów i sprzętu biwakowego, sprzętu wędkarskiego),

• zabawek,

• wyprawki dziecięcej (wózków, łóżeczek, kołysek, nosidełek, fotelików samochodowych itp.),

• mebli,

• sprzętu RTV i AGD,

• książek i artykułów szkolnych,

• narzędzi ogrodowych lub zestawów do majsterkowania.

Wynajem magazynu można wykorzystać również w celu opróżnienia domu lub mieszkania na czas remontu czy podróży (np. gdy otrzymujemy roczny lub dwuletni kontrakt i chcemy na ten czas wynająć naszą nieruchomość).

Czego nie wolno przechowywać w boksach?

Zarządcy hal z magazynami do wynajęcia dbają o bezpieczeństwo budynku i mienia Klientów. Z tego powodu istnieją pewne grupy przedmiotów, których nie przechowuje się w self storage. Należą do nich produkty spożywcze z krótkimi terminami ważności, wymagające przechowywania w chłodniach lub mroźniach. Samoobsługowy magazyn nie może służyć jako miejsce na rośliny, zioła czy zwierzęta, substancje chemiczne, łatwopalne lub toksyczne.

Większość tego typu miejsc nie pozwala także przechowywać przedmiotów wartościowych (biżuteria, pieniądze, dzieła sztuki), które powinny trafić do odpowiednio zabezpieczonych sejfów bankowych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.