Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Sport w naszym codziennym życiu - jak znaleźć na to czas i co wybrać?

  • Dodano: 2019-10-17 15:15, aktualizacja: 2019-10-18 12:08

Z każdej strony dobiegają nas głosy, że sport to zdrowie. Znani i lubiani starają się namówić nas do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej, znajomi wyciągają nas na wspólne bieganie, a pracodawcy dopłacają do wejściówek na siłownie czy baseny. Co więc wybrać i jak właściwie znaleźć czas na regularne treningi, gdy na głowie mamy dom, dzieci i angażującą pracę? Z pewnością wymaga to nieco chęci i silnej woli, ale wszystko jest możliwe, gdy chcemy zadbać o swoją kondycję i oczywiście zdrowie.

Ile czasu trzeba poświęcić na sport?

"Nie mam czasu" - to zdecydowanie najczęściej powtarzana wymówka przez osoby, którym zwyczajnie nie chce się ruszać z kanapy. Oczywiście nie można powiedzieć, że każdy kto nie ćwiczy jest leniuchem. W wielu przypadkach naprawdę przytłaczają nas codziennie obowiązki albo tez tak nam się wydaje. Ile czasu w ciągu dnia marnujemy na przeglądanie portali społecznościowych? Często znacznie więcej, niż powinniśmy  przeznaczać na ćwiczenia.
Zgodnie z zaleceniami specjalistów, w zupełności wystarczy, jeśli na uprawianie sportu poświęcimy 30 minut 3 razy w tygodniu. To tylko 1,5 godziny w ciągu całego tygodnia! Biorąc pod uwagę to, że aktywnością fizyczną jest już dłuższy spacer z psem czy skorzystanie z tak prostego przyrządu jak stepper, ciągłe wymówki wydają się nie mieć sensu.

Przeanalizuj swój tydzień

Oczywiście grafik większości z nas jest zmienny, ale mamy przecież stałe punkty w planie tygodnia. Wypisz więc na kartce wszystkie swoje zajęcia, takie jak praca, zajęcia dodatkowe, spotkania ze znajomymi czy inne zobowiązania. Widząc czarno na białym jak przedstawia się nasz tygodniowy plan, łatwiej będzie nam zdecydować, w które dni tygodnia możemy sobie pozwolić na trening. Wiele osób ustala sobie wówczas kiedy będą uprawiały sport i twardo się tego trzymają, nie dodając sobie w tym czasie żadnych obowiązków. Inni stwierdzają natomiast, że taki plan będą ustalać sobie na przykład na początku tygodnia. Najważniejsze, aby niezależnie od wszystkiego, trzymać się zasady minimum 3 treningów w tygodniu.

Znajdź swój ulubiony sport

Regularne uprawianie sportu jest znacznie łatwiejsze, gdy lubimy wybraną przez siebie aktywność fizyczną. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najprzyjemniejszej dla nas formy ruchu. Można w tym celu wybrać się na jakieś wydarzenia sportowe lub zajrzeć na kanały sportowe, takie jak Polsat Sport. Wiele osób znajduje tam inspiracje i zaczyna trenować dyscyplinę, która wydaje się im po prostu interesująca. Zastanówmy się też czy wolimy ćwiczyć w grupie czy może lepszym wyborem będą sporty indywidualne. Nie poddawajmy się, gdy jakiś sport nie przypadnie nam zupełnie do gustu. Czasem trzeba spróbować kilku albo nawet kilkunastu różnych aktywności, by w końcu znaleźć tę, która sprawi nam prawdziwą przyjemność.

Ustal swoje priorytety

Mimo, że na aktywność fizyczną nie trzeba wcale przeznaczać wielu godzin każdego dnia, dla niektórych te 3 dni w tygodniu również wydają się być abstrakcją. Dlatego też tak ważne jest ustalenie swoich priorytetów w codziennym życiu. Choć oczywiście każdy robi to w innym czasie, warto zdać sobie sprawę, że nigdy już nie odzyskamy straconych godzin i dni. Być może dobrze jest zatem postawić sobie pewne granice, dotyczące maksymalnego czasu poświęcanego na pracę lub spędzanego przed ekranem komputera. Początkowo na pewno będzie trudno, ale w ostatecznym rozrachunku przekonamy się, że nawet krótkie treningi nie są stratą czasu. A wręcz przeciwnie, dodają nam energii na kolejne wyzwania i poprawią nasze samopoczucie, o kondycji organizmu nie wspominając.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.