Wiadomości z Katowic

Surowce do produkcji świec – które z nich są wykorzystywane w przemyśle?

  • Dodano: 2021-11-02 15:15

Trudno wyobrazić sobie życie bez oświetlenia. Teraz mamy stały dostęp do światła – wystarczy wcisnąć włącznik i zapalić lampkę. Jednak kiedyś do oświetlania wnętrza po zmroku służyły tylko świece. Obecnie wykorzystuje się je raczej do celów dekoracyjnych. Doskonale tworzą romantyczny nastrój, dlatego znajdują zastosowanie na przykład w restauracjach. Sprawdźmy, jaka jest historia świec i z czego są produkowane!

Świece – poznaj ich historię

Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu zapalił świecę. Czasem używamy jej do stworzenia intymnego klimatu w domu, a czasem towarzyszą nam podczas ważnych kościelnych uroczystości. Oczywiście świece, z jakich korzystamy dzisiaj, mają niewiele wspólnego ze starożytnymi. Chociaż naukowcy nie są w stanie określić dokładnej daty powstania świec, wiadomo że stało się to przed 3000 r. p.n.e. O wonnym kadzidle i lampach do świecenia czytamy w Starym Testamencie. Także później Pismo Święte wspomina o świecznikach, więc ich wykorzystywanie w ramach kultu było powszechne już w czasach biblijnych.

Do Polski świece dotarły później. Pierwsze wzmianki o nich są datowane na XVI wiek. Świece używane przez szlachtę były wykonane z wosku pszczelego i tłuszczu zwierzęcego, podobnie jak to było w przypadku biblijnych świec. Biedniejsi Polacy korzystali zaś ze świec łojowych z knotem z liścia. Tak było do XIX wieku. Potem pojawiły się nowe surowce do produkcji świec. Z oleju z głów kaszalotów wytwarzano wosk spermacetowy. Nie trwało to długo, bo już po jakichś 50 latach wprowadzono świece stearynowe i parafinowe, które obecnie znajdziemy w sklepach.

Surowce do produkcji świec – stearyna i parafina

Obecnie do najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji świec należy stearyna. To właśnie ona zrewolucjonizowała metodę wytwarzania świec. Znajduje zastosowanie również w innych branżach – przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. To mieszanina kwasu stearynowego i palmitynowego pozyskiwana z tłuszczów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (tłuszcz wołowy). Innym popularnym surowcem do produkcji świec jest parafina. Parafinę również znajdziemy w wielu produktach. Występuje w trzech postaciach: ciekłej, miękkiej i twardej. Pierwsza sprawdza się w branży kosmetycznej i do produkcji leków. Z kolei parafinę miękką i twardą znajdziemy między innymi w pastach połyskowych. Świetnie nadaje się do produkcji świec.

Surowce do produkcji świec – skąd kupują je producenci?

Świece wykorzystuje się przy wielu okazjach. Na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych kształtów, kolorów i zapachów. Zapotrzebowanie jest więc duże. Skąd w takim razie producenci mogą czerpać surowce do produkcji świec? Przede wszystkim od dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Z uwagi na to, że świece nie należą do najdroższych produktów, surowce, z których się składają również można nabyć w przystępnych cenach. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na ich jakość. Od tego bowiem zależy atrakcyjność świecy w oczach konsumentów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.