Wiadomości z Katowic

Trener personalny - standard czy luksus?

  • Dodano: 2020-02-18 10:30

Na przestrzeni ostatnich lat korzystanie z porad trenerów personalnych stało się niezwykle modne. Dawniej na taki ,,luksus” mogły pozwolić sobie jedynie gwiazdy z pierwszych okładek gazet. Dziś współpraca z trenerem personalnym staje się coraz bardziej standardem. Korzystają z pomocy takich osób i kobiety i mężczyźni, osoby chcące schudnąć i takie marzące o wysportowanej sylwetce. W tym artykule chcemy skupić się na pracy trenera personalnego, na jego relacjach z klientem i na grupie osób, które z tych właśnie usług korzystają.

Na samym początku warto wytłumaczyć sobie dokładniej, kim w pospolitym dla nas rozumieniu trener personalny jest? To osoba posiadająca niezbędną wiedzę, jak również i stosowne kwalifikacje do tego, by móc taki właśnie zawód wykonywać. Dawniej związana musiała ona być ze sportem, jeśli chodzi o wykształcenie, dziś trenerem może być tak naprawdę każdy, kto zdecyduje się postawić na kursy trenerskie, zda egzaminy i otrzyma certyfikat. W tym więc miejscu warto zaznaczyć jedną rzecz - nie każdy trener może tym trenerem być nazwany, dlatego też jeśli chcemy skorzystać ze współpracy z taką osobą, powinniśmy przede wszystkim wybrać osobę kompetentną, rzetelną, mającą wiedzę i chcącą pomóc nam osiągnąć wyznaczone nam cele. Trener personalny powinien wciąż zdobywać wiedzę, gromadzić doświadczenie, szukać nowych informacji. Współpraca z każdym klientem jest inna, dlatego też taka osoba powinna być otwarta, empatyczna, potrafiąca łatwo nawiązać współpracę.

Kto korzysta z usług trenera personalnego?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, z usług takich korzystają ludzie w różnym przedziale wiekowym, bez względu na płeć, pozycję społeczną i cele, jakie pragną osiągnąć. Dla większości osób trener personalny jest osobą, która wprowadza nowego klienta w świat sportu, siłowni i aktywności w mądrym tego słowa znaczeniu. Wielu ludzi obawia się pójść na siłownię, bo nie wiedzą co robić, bo nie potrafią obsługiwać sprzętu, bo wstydzą się swojej nadwagi. Wybierając trenera, ten jest niejako ich mentorem, który prowadzi ich przez całość działań związanych z dążeniem do wyznaczonego celu.

Czy usługi trenera personalnego są drogie? Zależy! Każdy trener ma inny cennik i rzeczą wiadomą jest, że zupełnie coś innego będzie miał nam do zaoferowania młody trener rozpoczynający swoją pracę, a coś innego osoba mająca już wieloletnie doświadczenie. Zupełnie inne ceny zaoferuje nam trener personalny współpracujący z gwiazdami, działający na największych siłowniach, a zupełnie inne trener z małej siłowni osiedlowej. Jedno jest pewne, nie każdy może sobie na niego pozwolić, gdyż mimo wszystko regularne treningi z trenerem nie są kosztami należącymi do niskich. Chcąc jednak zaoszczędzić, można wspomóc się jego doradztwem. Wziąć trenera na chwilę, tak, aby mógł nam on pokazać wszelki sprzęt, czy też podstawowe ćwiczenia, a następnie prowadzić nas online. To znaczy jak? Wspierać, motywować, analizować raporty, wprowadzać nowe ćwiczenia. Taka forma współpracy jest zdecydowanie tańsza, a przy odpowiedniej samodyscyplinie może ona przynieść zadowalające efekty.

Popularność trenerów personalnych

Jeszcze kilka lat temu idąc na siłownię, obecność trenera personalnego współpracującego z podopiecznym była zjawiskiem mało znanym. Zawód ten nie cieszył się dużą popularnością, a samych trenerów trzeba było szukać ze świecą. Dziś na większości siłowni możemy zobaczyć zarówno mężczyzn, jak również i kobiety, które trenują z klientami i robią wszystko, by tylko im pomóc. Dziś bardzo wielu ludzi interesujących się sportem i ćwiczących samodzielnie, decyduje się wybrać na kursy trenerów personalnych, by móc zdobyć niezbędną wiedzę, tak, aby móc później prowadzić osoby chcące coś w swoim życiu zmienić. Chcemy lepiej wyglądać, marzymy o doskonałej figurze, zależy nam na osiągnięciu sylwetki, jaką sobie wyobraziliśmy. Nie zawsze samodzielnie umiemy tego dokonać, gdyż brak podstawowej wiedzy uniemożliwia nam osiągnięcia progresu. Stawiając na trenera, ten zajmuje się naszą osobą w pełni kompleksowo. Zazwyczaj układa nam on dietę, dobiera odpowiednie ćwiczenia, wspiera nas w naszych działaniach,a kiedy nam się nie chce, motywuje nas do pracy. Dla wielu osób obecność trenera jest jedyną możliwością, by cokolwiek ze sobą zrobić.

Standard czy luksus?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko uzależnione jest tak naprawdę od bardzo wielu czynników. Może to być standard dla ludzi, którzy zarabiają nieco więcej, niż średnia krajowa. W takich przypadkach współpraca z trenerem nie zrujnuje ich budżetu domowego, a na pewno pomoże zmienić ich wygląd, ale i mentalność oraz podejście do życia. Jeśli jednak jesteśmy jedynymi żywicielami rodziny i zarabiamy najniższą krajową, wówczas współpraca z trenerem tak naprawdę staje się luksusem, na jaki po prostu nie możemy sobie pozwolić. Jedno jest pewne, jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto współpracować z taką osobą - tak, jesteśmy pewni, że tak! Jeśli nas stać, to jak najbardziej tak...

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.