Wiadomości z Katowic

Urzędy Skarbowe w Katowicach. Gdzie się rozliczyć najszybciej?

  • Dodano: 2020-12-23 14:30, aktualizacja: 2020-12-28 13:21

Mieszkasz w Katowicach? Musisz załatwić sprawę w Urzędzie Skarbowym? Zastanawiasz się jakie sprawy możesz załatwić na miejscu? W artykule pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania i przedstawimy działalność Urzędów Skarbowych działających w Katowicach.

Katowice to największe miasto na Śląsku, gdzie mieszka ponad 300 000 mieszkańców. W związku z tym, że liczba mieszkańców jest duża, a powierzchnia miasta jest bardzo rozległa, dostępne są dla mieszkańców dwa Urzędy Skarbowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach mieści się przy ulicy Żwirki i Wigury 17. Sprawy w urzędzie możemy załatwić w poniedziałek w godzinach 8:00-18:00, a od wtorku do piątku w godzinach 8:00-14:30. W czasie pandemii konieczny jest kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu wizyty. W tym urzędzie swoje sprawy załatwią mieszkańcy ulic położonych na zachód od ul. Kościuszki i Al. Wojciecha Korfantego. 

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach mieści się przy ulicy Paderewskiego 32B. Dostępny jest dla petentów w poniedziałek między 8:00 a 18:00 , a w pozostałe dni od 8:00 do 14:30. W tym urzędzie w czasie pandemii, również koniecznie jest umówienie się, aby załatwić swoją sprawę. Urząd ten obsługuje mieszkańców wschodniej części miasta. 

Szczegółowe informacje wraz a aktualizacjami można znaleźć tutaj: Urzędy skarbowe w Katowicach

Jakie sprawy załatwimy w Urzędzie Skarbowym w Katowicach?

  • jako przedsiębiorca załatwisz tu większość swoich rozliczeń
  • złożysz deklarację podatkową;
  • zarejestrujesz się jako VAT-owiec;
  • złożysz zgłoszenie identyfikacyjne (NIP) oraz je zaktualizujesz;
  • możesz też złożyć oświadczenie np. o wybranej uproszczonej metodzie rozliczenia;
  • jako osoba fizyczna:
  • złożysz deklarację o dochodzie
  • możesz również zapłacić podatek w KASIE urzędu (m.in od dochodu,  otrzymanej darowizny, czy nabycia/sprzedaży auta, nieruchomości)
  • oprócz tego Urząd Skarbowy zajmuje się kontrolą i nadzorem podatkowym osób fizycznych i przedsiębiorców

W Urzędzie skarbowym otrzymasz również informację o wysokości zaległości podatkowych. Urząd pełni też funkcję informacyjną - w razie jakichkolwiek problemów z załatwieniem spraw wymienionych wyżej, wykwalifikowane osoby, które pracują w Urzędzie udzielą nam porady i pomogą rozwiązać problem. Wszelkie wnioski potrzebne do złożenia deklaracji dostępne są w siedzibie Urzędów Skarbowych.

Załatw swoją sprawę nie wychodząc z domu !

Urzędy Skarbowego coraz częściej zachęcają nas do załatwiania spraw w formie online, nie ograniczają nas wtedy godziny otwarcia oraz nie musimy tracić czasu w długich kolejkach. Program e-PIT darmowy program e-PIT umożliwia nam darmowe wypisanie naszej deklaracji. Złożymy w nim między innymi deklarację PIT-37, PIT-36 czy PIT-28. Program jest prosty w obsłudze, krok po kroku mamy opisane co trzeba wpisać. W każdej chwili mamy też możliwość zapisania swojej deklaracji i dokończenia jej w dowolnym momencie. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.