Wiadomości z Katowic

Uszkodzona maska - co zrobić, gdzie się udać?

  • Dodano: 2019-07-26 09:00

Uszkodzona maska to nic przyjemnego. Zastanawiasz się dlaczego? To proste! Z pozoru niewielkie, nic nieznaczące wgniecenie może kryć wiele poważnych uszkodzeń. Gdzie się udać po naprawę? Czy ASO to jedyne słuszne wyjście?

Oceń stan maski

Usterki blacharskie mogą mieć szerokie spektrum. Od razu po uszkodzeniu warto ocenić szkody, jakie zostały wyrządzone. Sprawdź koniecznie, czy ucierpiała tylko maska, czy może oberwało się także np. uchwytom od mocowań przednich lamp lub mocowaniom znajdującym się w pobliżu przedniej szyby. Być może zagnieceniu uległ jedynie koniec maski? W zależności od rodzaju szkody będzie trzeba podjąć inne środki.

Wszystko zależy od rodzaju szkody

Jeżeli do naprawy jest tylko rant maski Opla Corsy C, możesz spróbować własnoręcznie ją 'wyprostować'. Musisz być niezwykle delikatny i mieć pewność, że jest to jedyne uszkodzenie, które istnieje na masce Twojego auta. Podczas próby prostowania najważniejsze jest to, aby robić to w sposób niespieszny i subtelny, aby nie dopuścić do pęknięcia lakieru na masce. W takim wypadku niezbędne będzie jej pomalowanie.

Proste rozwiązania nie zawsze są wystarczające

O ile jesteś w 100% pewny, że to jedynie rant, to możesz podjąć się własnoręcznego prostowania. Jednak jeżeli masz chociaż 1% szansy, że gdzieś jeszcze skrywa się usterka warto zastanowić się nad wymianą całego elementu. Tu przychodzi pytanie: wymienić w ASO, w zaufanym warsztacie, a może zrobić to samemu?

Wymiana w ASO

Wymiana w ASO ma tę zaletę, że dostajesz gwarancję iż wymiana odbędzie się według praktyk i standardów producentów oraz do wymiany zostaną użyte oryginalne części zamienne. Jest to też dobra opcja dla właścicieli aut, którzy posiadają autocasco. Jedną z wielu wad jest wysoka cena za tę usługę. Po pierwsze i ceny części blacharskich w ASO będą wyższe i sam koszt roboczogodziny bywa nawet 2 razy wyższy niż w przypadku niezależnych warsztatów. Dodatkowo tego typu naprawa często zachowuje ciągłość gwarancji i nie obniża znacznie wartości Opla Corsy C na rynku. Co więcej, tego typu rozwiązanie pozwala oszczędzić sporo czasu na formalności związane z likwidacją szkody u ubezpieczyciela.

Wymiana w warsztacie niezależnym

Jeżeli nie posiadasz autocasco i chciałbyś jednak nieco zaoszczędzić na naprawie, możesz się udać do warsztatu nieautoryzowanego. Roboczogodzina jest tu o wiele tańsza, również cena cześci bywa znacznie niższa niż w ASO. Warto jednak być pewnym, co do umiejętności i możliwości fachowców, którym powierzamy naprawę lub wymianę maski w naszym Oplu Corsie C. Jeżeli nie masz zaufanego warsztatu, to zapomnij o tej opcji – przyniesie ona więcej szkody niż pożytku.

Samodzielna wymiana

Samodzielna wymiana maski w Oplu Corsie C nie jest trudna, choć do wykonania tej czynności przyda się druga, a może nawet trzecia para rąk. Wymiana tego typu ma dwie podstawowe zalety – nie płacisz za robociznę i możesz zamówić maskę w najbardziej dogodnym dla Ciebie cenowo i strategicznie miejscu. Musisz jednak poświęcić swój czas i mieć pewność, że wiesz, co robisz. Dodatkowo kupując samodzielnie maskę do Opla Corsy C koniecznie sprawdź wersję nadwozia i rocznik, abyś otrzymał maskę przeznaczoną do Twojego modelu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W większości przypadków uszkodzona maska będzie nadawała się tylko do wymiany. Możesz próbować wyprostować maskę, jednak pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Niesprawne auto stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale także dla innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.