Wiadomości z Katowic

W jaki spodób realizować e-receptę po jej otrzymaniu? Podpowiadamy!

  • Dodano: 2022-09-06 11:15

Do wykupienia w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza niezbędna jest e-recepta, a tą można uzyskać po konsultacjach ze specjalistą. Realizacja e-recepty w aptece jest bardzo łatwa, jednak należy dopilnować kilku szczegółów, aby leki mogły zostać wydane bez problemów. W jaki sposób można zrealizować e-receptę? Sprawdzamy!

Czym są e-recepty i jak zamówić e-receptę przez Internet?

E-receptami nazywa się dokumenty cyfrowe, które uprawniają pacjentów do wykupywania niektórych leków w aptece. Są to odpowiedniki znanych z lat wcześniejszych recept papierowych, przy czym są łatwiejsze w wystawianiu i realizacji. E-receptę lekarz może wystawić pacjentowi, który ma wskazania medyczne do stosowania danego medykamentu i jednocześnie nie posiada przeciwwskazań, by konkretny lek przyjmować. Lekarz ustala to na podstawie wywiadu medycznego i ewentualnie wyników badań dodatkowych.

Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone w Polsce, pojawiło się wiele udogodnień związanych z przepisywaniem leków i możliwością ich wykupienia w aptece. Jednym z udogodnień jest to, że kod recepty w razie potrzeby można otrzymać od lekarza na odległość, po konsultacjach zdalnych. Jak zamówić e-receptę przez Internet? „Zamówić” się jej nie da, ale można zgłosić zapotrzebowanie na leki, na podstawie informacji zebranych w wywiadzie medycznym – lekarz podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty

Mam kod recepty – co dalej? Realizacja w aptece krok po kroku

Gdy wystawiana jest e-recepta, pacjent otrzymuje wiadomość SMS z kodem czterocyfrowym, który może posłużyć do realizacji dokumentu w aptece. Dodatkowo w momencie wystawiania e-recepty pacjent otrzymuje wiadomość e-mail z wydrukiem informacyjnym PDF e-recepty. Również w profilu IKP można znaleźć wszystkie swoje e-recepty. Profil zaufany nie jest potrzebny do logowania na IKP, gdyż można też skorzystać z logowania przy pomocy bankowości elektronicznej. 

Realizacja e-recept w aptece jest prosta. Posłużyć może do niej krótki kod czterocyfrowy otrzymywany SMS-em lub kod kreskowy, który można znaleźć na wydruku informacyjnym e-recepty. 

  • podanie farmaceucie krótkiego kodu z SMS wymaga dodatkowego uwierzytelnienia, jeśli pacjent chce zrealizować e-receptę. Należy dodatkowo podać numer PESEL, w przeciwnym wypadku e-recepty nie da się w ten sposób zrealizować;
  • okazanie kodu kreskowego e-recepty (na wydruku papierowym lub na urządzeniu mobilnym) nie wymaga dodatkowego podawania numeru PESEL i jest wystarczające, aby móc wykupić leki. 

Realizacja e-recepty w imieniu bliskiej osoby – jak zrobić to poprawnie?

Pacjent nie ma obowiązku osobistego wykupywania e-recept, poza tym w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe (e-recepta osoby niepełnoletniej bądź schorowanej). Realizacja e-recepty w imieniu bliskiej osoby często też tłumaczona jest wygodą – zdarza się, że bliski ma bardziej „po drodze” do apteki, jest bardziej mobilny bądź po prostu ma więcej czasu, by się tym zająć. Przez bliską osobę może być bez problemu wykupiona w aptece nasza e-recepta. Realizacja przebiega w tym przypadku podobnie, chociaż należy uważać na pewne haczyki: 

  • farmaceucie można podać kod czterocyfrowy z SMS – wystarczy, że przekażemy go bliskiej osobie. Do uwierzytelnienia zawsze trzeba podawać jednak PESEL osoby, która e-receptę otrzymała. Jeśli zatem ktoś realizuje e-receptę w naszym imieniu, powinien podać nasz numer PESEL, a nie swój; 
  • farmaceucie można też okazać kod kreskowy e-recepty. Bliska osoba może być na przykład upoważniona do wglądu do naszej dokumentacji medycznej w IKP, wówczas sama może znaleźć kod e-recepty. Można też przesłać jej wiadomość e-mail z e-receptą w załączniku. Tu nie jest potrzebne dodatkowe uwierzytelnienie i można od razu leki wykupić.  


 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.