Wiadomości z Katowic

Zalety metody cięcia laserowego

  • Dodano: 2022-02-21 15:15

Jedną z najpopularniejszych i najnowocześniejszych metod cięcia metali i innych materiałów jest cięcie laserem. Laser skupia dużą ilość energii na niewielkim i precyzyjnie określonym obszarze. Zgromadzona energia błyskawicznie nagrzewa i topi materiał, na który pada wiązka promieniowania.

Maszyny do cięcia laserowego wykorzystują czyste gazy techniczne takie jak tlen, azot, argon aby przyspieszyć proces cięcia i wydmuchiwania stopionego materiału. Cięcie laserowe może odbywać się poprzez wypalanie, odparowanie, zarysowanie, generowanie pęknięć termicznych w strukturze obrabianego materiału. 

Krótki czas trwania procesu

Cięcie laserowe oferowane przez firmę ciecielaser.pl to metoda wyróżniająca się dużą szybkością. W krótkim czasie można wyciąć tysiące jednakowych elementów. 

Niskie koszty eksploatacji

Jedną z zalet cięcia laserowego jest redukcja kosztów związanych ze stratą materiału. Wiązka wytwarzana przez laser jest bardzo cienka, zapewnia więc dokładne cięcie bez uszkodzenia pozostałej części materiału, którą można później ponownie wykorzystać. Dzięki laserowi miejsce obróbki pozostaje czyste. Obróbka laserowa doskonale sprawdza się też w przypadkach, gdy obrabiane materiały muszą odznaczać się wysokim stopniem czystości. 

Bezkontaktowość, pełna automatyzacja i robotyzacja sprawiają, że laserem można operować zdalnie w różnych warunkach – w próżni, pod wodą, w atmosferze gazowej. Nie trzeba używać siły, narzędzie się nie zużywa, nie zmieniają się właściwości ani struktura obrabianych materiałów. Cięcie laserowe to metoda ekologiczna. Podczas cięcia nie wytwarzają się szkodliwe dla organizmu substancje chemiczne. 

Laser to narzędzie odpowiednie do cięcia różnych materiałów zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. 

Wysoka precyzja cięcia

Proces rozdzielania laserowego nie wymaga obróbki końcowej. Wycinane krawędzie są idealnie gładkie, dlatego obrabiane elementy są od razu gotowe do użycia. Za pomocą lasera można dokładnie odtworzyć każdą część projektu, każdy kontur i otwór. 

Wady metody cięcia laserowego

Metoda cięcia laserowego ma też swoje wady. Maszyny do cięcia są drogie i niewiele firm może sobie pozwolić na ich zakup. Urządzenia muszą być obsługiwane przez wykwalifikowaną kadrę, a wyszkolenie i uzyskanie takiej kadry też wiąże się w wysokimi kosztami. 

Wadą jest również możliwość cięcia cienkich materiałów - stali szlachetnej o grubości do około 20 mm, a stali konstrukcyjnej o grubości do 25 mm. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.